Fotky oblohy ze stativu

Náš web se v první řadě zaměřuje na kosmonautiku. Ale najdete tu i pár drobností o astronomii.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od MaG »

bojler už je ohraná písnička, ale taková míchačka...

Kamarád uklízel domů spodní část Meade 400 mm a potkal na schodech sousedku (poněkud jednodušší a tmavší) a ta se ho ptá, "už se budou dělat ta okna?" - kamarád (nechápavě): "Ne..." .. "Já jen že nesete tu mícháčku.." :tlesk:

Tak je to míchačka, další kolega má zase almaru protože jeho 400 mm je ze dřeva...
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od Dugi »

:lol: :lol: :lol:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od Wopat »

Dneska bylo na obloze tolik událostí najednou, že jsem se rozhodl nechat dalekohled doma a poprvé v životě to zkusit v noci s foťákem.

Začal jsem těsně po setmění s přeletem ISS. Bohužel ještě bylo hodně světla a tak perfektní devítiminutový přelet zenitem, nebyl žádná hitparáda. Něco se mi podařilo vyfotit, ale zatím to ještě neumím poskládat a asi by to ani za moc nestálo. Bylo ale zajímavé pozorovat stanici a vědět, že tam zrovna dva lidé pracují venku.

Poté následoval samozřejmě Měsíc, Venuše a Mars. Tam jsem fotil nejdéle, v různých časech a místech s různým pozadím. Kdo by to byl řekl, že mi nakonec vyjde nejlépe fotka s dálnicí a projíždějícím autem?



Potom jsem si zkoušel fotit různá souhvězdí, udělal dvě zkušební time-lapse videa s pomocí GoPro a nakonec mě při cestě domů překvapila řada pěti lampionů štěstí letících ve formaci za sebou s pěknými rozestupy. To už mi ale bohužel umírala baterka.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1652
Reputace: 583
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od Edemski »

Byla to paráda! Taky jsem koukal. Dost mně překvapilo, jak se Venuše a Mars za jeden den pohli. Předevčírem Mars "ve dvanáct", včera "v jednu" a dnes bude "ve tři" :o
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od MaG »

Není to sice ze stativu, ale dobře to demonstruje, že fotit se má vždy, všude a čím to jde. Položil jsem foťák na auto a objektiv podložil mobilem.

Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od Dugi »

Oba dva super! :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Matyn
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 362
Reputace: 0
Bydliště: Kousek od Ostravy
Registrován: 22.6.2013 14:44
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od Matyn »

MaG píše:Fotit se má vždy, všude a čím to jde.
Nepovídej mi ...
Já jsem skoušel fotit mojim digitálním foťákem a on zřejmě neuměl zaostřit měsíc a hvězdy, takže to bylo dost rozmazané a nepublikovatelné. Pak se mi nechtělo vytahovat dalekohled a tak jsem skoušel vyfotit jen tak ze stativu a dopadlo to celkem regulérně, ne? :? (Byl to můj první pokus jen tak ze stativu)
Všechno je možné provést. Stačí chtít a mít dost peněz. A to je ten problém. Lidem se buď nechce, nebo nemají peníze.
http://vodnirakety.webnode.cz/
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od MaG »

Jo, to je regulérní. Mě taky u toho objektivu nefunguje správně ostření, tak to dělám manuálně a přes zkušební expozice. Docela jsi to zaostřil, ale věnuj více času zkušebním snímkům..
Uživatelský avatar
Jamie
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 164
Reputace: 0
Bydliště: Cheb
Registrován: 4.9.2012 20:13
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od Jamie »

Nevím, jestli se to hodí přímo do tohoto tématu, ale nenapadá mě, kam jinam to dát :)

Konečně se mi podařilo získat přístup do hvězdárny na naší škole. Je to domeček s odsuvnou střechou na střeše školy. Uvnitř je dalekohled meade lx-200. Je to schmitd-cassegrain s průměrem zrcadla 30cm a ohniskem cca. 3 metry. :) Třeba se na tom naučím fotit planety :-D Dalekohled byl velmi zanedbáváný. 7 let se s ním téměř nehlo. Byla na něm vrstva prachu a celkově nevypadal nejlépe. Bohužel pozorování s ním není nic moc. Podlaha domečku se houpe, a tak obraz šíleně skáče. Ale když se mi podařilo to nějak ustálit na jupiteru, tak byla krásně vidět rudá skvrna a s binohlavou to byl opravdu zážitek :)



Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od Dugi »

Fakt pěkné, držím palce!

Jen jsem ti opravil adresy obrázků. Já to dělám tak, že na obrázek kliknu pravým tlačítkem a vyberu Kopírovat adresu obrázku". Měl jsi tam vložené adresy stránky, na které ten obrázek je. Proto se fotky neukazovaly. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Astronomické okénko“