Fotky oblohy ze stativu

Náš web se v první řadě zaměřuje na kosmonautiku. Ale najdete tu i pár drobností o astronomii.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jamie
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 164
Reputace: 0
Bydliště: Cheb
Registrován: 4.9.2012 20:13
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od Jamie »

Ano, flatfield jsem nepoužil, protože nemám tušení jak je nafotit a všechny mé dosavadní pokusy o vytvoření a použití flatu dopadly strašně (ještě hůře než ve zveřejněném pokusu). Pokusím se pohledat nějaký použitelný návod, kde by se o tom psalo a pro příště se polepším :)
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od fretka323 »

Když se dívám na fotky které děláte, tak nejde jiný smajlík než :slint: :D Doufám že se mi někdy povede něco podobného!
Klidně mne oslovujte Radim.
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1900
Reputace: 742
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od MaG »

Jamie píše:Ano, flatfield jsem nepoužil, protože nemám tušení jak je nafotit a všechny mé dosavadní pokusy o vytvoření a použití flatu dopadly strašně (ještě hůře než ve zveřejněném pokusu). Pokusím se pohledat nějaký použitelný návod, kde by se o tom psalo a pro příště se polepším :)
Nejčastěji jsem uspěl když:
-jsem na objektiv fotoaparátu, nebo objektiv dalekohledu navlékl papírový ubrousek/kapesník a vypnul ho gumičkou
-jsem namířil objektiv na uniformě modrou nebo šedou oblohu / strop místnosti v rohu rovnoměrně osvětlený

Pak jsem cvakal snímky tak, že jsem nastavil nejmenší ISO a fotil "optimální expoziční dobou" (max. histogramu v půlce). Zároveň jsem se mezi fotkami snažil pootočit celým dalekohledem nebo foťákem alespoň o 30-45°. Tím se vymažou případné nehomogenity snímané plochy (oblohy).

Zkus. Potom samozřejmě snaž se fotit do RAWu a zpracuj to pak i s Darkframy (fotím s krytkou při stejné teplotě jako objekt, alespoň dva, lépe 4 snímky nebo nejlépe stejný počet jako snímků objektu (to nedělám nikdy)
Slož třeba v DeepSkyStackeru...
Uživatelský avatar
Jamie
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 164
Reputace: 0
Bydliště: Cheb
Registrován: 4.9.2012 20:13
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od Jamie »

Dobrá, vyzkouším :) Díky za rady. Jinak darky používám a nefotím do ničeho jiného než do rawu :)
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od Gubarev »

Svělé :palec nahoru:
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Jamie
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 164
Reputace: 0
Bydliště: Cheb
Registrován: 4.9.2012 20:13
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od Jamie »

První letošní orion. Omluvte, že barvy vůbec nesedí :-D S barvou se mi už nic lepšího provést nepodařilo :)

Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od Dugi »

Ale jo! Není to vůbec špatné!
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Pajos
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 211
Reputace: 3
Registrován: 1.12.2012 21:39
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od Pajos »

Jamie píše:První letošní orion. Omluvte, že barvy vůbec nesedí :-D S barvou se mi už nic lepšího provést nepodařilo :)
Ty barvy upravuješ, tak je se to dělá u neviditelných(ého) spektra? Nebo tohle je vidět přímo ve stativu? Mm.j mám pocit že 20km od Plzně bylo vyhlášeno místo pro idealní sledování oblohy, myslim že je to měsíc nebo dva
Škoda že ve světě kde jde štěpit atom, nejdou bořit lidské předsudky. - Albert Einstein
Uživatelský avatar
Jamie
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 164
Reputace: 0
Bydliště: Cheb
Registrován: 4.9.2012 20:13
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od Jamie »

Barvy dodělávám až při zpracování v zoneru :-D Ta verze, která vylezla bez úprav je nepublikovatelná :-D Jinak ano, u Plzně je oblast tmavé oblohy, ale i tak je to celkem daleko.
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1900
Reputace: 742
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od MaG »

Jamie zkus na uschovnu nahrát RAW data ať se mohu podívat s jakými vstupními daty pracuješ, abys měl představu, co a jakým postupem bych z toho případně dokázal dostat, ať víš, jak už to "umíš" zpracovat. Nebudu dělat žádný dekonvoluce nebo lokální úpravy, chci jen klasické metody. Jinak barvy ujeté nejsou, téměř všude máš přesně takové, jaké bych tam z nemodif. foťáku očekával. Mlhovina svítí hodně i v modré a ta NGC nad M42/43 je skoro jen modrá.

Odpovědět

Zpět na „Astronomické okénko“