Pozorovanie satelitov

Náš web se v první řadě zaměřuje na kosmonautiku. Ale najdete tu i pár drobností o astronomii.
Uživatelský avatar
marian007
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 505
Reputace: 15
Registrován: 17.4.2015 0:34
Kontaktovat uživatele:
Re: Pozorovanie satelitov

Příspěvek od marian007 »

Jasné že je to s časovým odstupom, veď haluzarium v príspevku uviedol aj časy: 23:17:01 – 23:20:59 – 23:26:05 SELČ.
Uživatelský avatar
haluzarium
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 98
Reputace: 6
Registrován: 1.10.2013 22:46
Re: Pozorovanie satelitov

Příspěvek od haluzarium »

A máš ho tam?
Podrobil som moje včerajšie fotky podrobnejšej kritickej analýze - čas, smer výška ... Nejaký satelit som odfotil, ale OTV-5? ... "Hm, to mi nevychádza" :)
Snažil som sa fotiť podľa tohto:
http://heavens-above.com/passdetails.as ... 852&type=V
a vyšlo mi toto:

čas: 22:07:05-30sek. expozícia, ISO 800, objektív na 28mm tzn. cca 45x32 st. uhol záberu
Žltá šipka by mala byť Polárka a zelená Mirphak a ako to teraz ešte skúmam zdá sa, že je to ATLAS CENTAUR R/B, ten by tam sedel.
Dík, prinútil si ma trocha potrápiť mozgové závity.
Uživatelský avatar
marian007
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 505
Reputace: 15
Registrován: 17.4.2015 0:34
Kontaktovat uživatele:
Re: Pozorovanie satelitov

Příspěvek od marian007 »

Rado sa stalo, od toho tu predsa sme ;) . Inak už je isté, že OTV-5 manévroval, včera ho v predikovaný čas nevideli ani iný pozorovatelia. Avšak okrem mňa nezávisle potvrdil pozorovanie o 8 minút skôr aj ďalší pozorovateľ, ktorému sa podarilo urobiť aj fotku, na základe čoho Marco Langbroek zostavil predbežnú predikciu na dnes. Dnes sme to na základe toho skúšali viacerí a výsledok je taký, že aj napriek snahe USAFu sa nám OTV-5 nestratil. :) Napriek tomu že dnes prelietal o takmer 20 minút skôr oproti predpovedi na heavens-above. Presná dráha bude zverejnená čoskoro.
ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6263
Reputace: 1530
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: Pozorovanie satelitov

Příspěvek od ptpc »

marian007 píše:Dnes sme to na základe toho skúšali viacerí a výsledok je taký, že aj napriek snahe USAFu sa nám OTV-5 nestratil. :)
Gratulujem a zároveň držím palce! ;)
Uživatelský avatar
marian007
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 505
Reputace: 15
Registrován: 17.4.2015 0:34
Kontaktovat uživatele:
Re: Pozorovanie satelitov

Příspěvek od marian007 »

Díky ptpc. :) Tak ako som spomenul vo vlákne o X-37B, odhalená dráha X-37čky je nakoniec vo výške o parametroch 307 x 321 km. A tu je fotka zo včerajšieho pozorovania, ktoré nastalo viac ako 20 minút pred preletom predpovedaným podľa neaktuálnych elementov na heavens-above.com. Prelet to bol menej priaznivý ako posledne a satelit mal tak oveľa nižšiu jasnosť - len asi 3,5 až 4 mag.
Viac info na http://satellitehunter.blogspot.sk/2018 ... uteku.html.
Uživatelský avatar
marian007
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 505
Reputace: 15
Registrován: 17.4.2015 0:34
Kontaktovat uživatele:
Re: Pozorovanie satelitov

Příspěvek od marian007 »

V uplynulých dňoch bolo možné večer pozorovať japonskú zásobovaciu loď HTV-7 na jej ceste k ISS. Pozorovanie síce trochu rušil Mesiac v splne, avšak rozmerné HTVčko nesklamalo a počas preletov hádzalo aj občasné jasné záblesky. Jeden z nich sa mi podarilo počas preletu 25.9. o 19:47 SELČ aj odfotografovať.
http://satellitehunter.blogspot.com/2018/09/htv-7.html
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Pozorovanie satelitov

Příspěvek od MaG »

To je skvělý úlovek!
michal
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 2
Reputace: 0
Registrován: 8.10.2018 17:28
Re: Pozorovanie satelitov

Příspěvek od michal »

Zdravím všechny.
Chystám se v noci ze středy na čtvrtek na pozorování a focení geostacionárních družic. Je pro to vhodná doba a i počasí slibuje jasnou oblohu. Jedu do Ondřejova. Vedle hvězdárny je na mapách vidět louka otevřená na jih a na ní označená vyhlídka. Kdyby se chtěl někdo přidat, můžeme se tam sejít.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Pozorovanie satelitov

Příspěvek od Dugi »

Vítám tě na našem fóru a doufám, že se ti tu bude líbit.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
michal
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 2
Reputace: 0
Registrován: 8.10.2018 17:28
Re: Pozorovanie satelitov

Příspěvek od michal »

Výlet do Ondřejova byl úspěšný. Hned při příjezdu mě přivítala ISS. Noc byla jasná a počasí přálo pozorování. Druhý den jsem jel fotit ještě jednou široký záběr. Jeden satelit nebo spíš skupinu jsem chvíli viděl i pouhým okem (tušil jsem kde a kdy hledat), každopádně foťák vidí mnohem víc.

Odpovědět

Zpět na „Astronomické okénko“