Pozorovanie satelitov

Náš web se v první řadě zaměřuje na kosmonautiku. Ale najdete tu i pár drobností o astronomii.
Uživatelský avatar
marian007
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 505
Reputace: 15
Registrován: 17.4.2015 0:34
Kontaktovat uživatele:
Pozorovanie satelitov

Příspěvek od marian007 »

Ako tak pozerám, nikde tu nie je téma, ktorá by sa zameriavala výlučne na pozorovanie satelitov (hoci nejaké zaujímavé fotky satelitov sú občas hodené v téme Fotky oblohy se stativu a príležitostne aj inde). Myslím ale, že téma pozorovania satelitov by si na kozmonautickom fóre zaslúžila samostatné vlákno, nakoľko je toto hobby celkom zaujímavá forma pre kombinovanú propagáciu kozmonautiky a aj amatérskej astronómie (preto ju dávam sem, do Astronomického okienka - nakoľko to s pozorovaním oblohy priamo súvisí). Je vhodné pripomínať, že každý môže na nočnej oblohe na vlastné oči vidieť množstvo zaujímavých satelitov, o ktorých dovtedy napr. len čítal tu na kosmonautixu.
No a aby sa to netýkalo len klasických pozorovaní ISS a zábleskov Iridiumiek, hned ako prvú tu pridávam fotografiu preletu poslednej návratovej špionážnej družice historie - ruského Kobaltu-M 10, alias Kosmosu 2505 (bližšie info tu http://satellitehunter.blogspot.sk/2015 ... -m-10.html).
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Pozorovanie satelitov

Příspěvek od Dugi »

Super nápad na vlákno! :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
marian007
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 505
Reputace: 15
Registrován: 17.4.2015 0:34
Kontaktovat uživatele:
Re: Pozorovanie satelitov

Příspěvek od marian007 »

Dlhé záblesky satelitov Terra a IGS-9:
http://satellitehunter.blogspot.sk/2015 ... igs-9.html
Uživatelský avatar
Matyn
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 362
Reputace: 0
Bydliště: Kousek od Ostravy
Registrován: 22.6.2013 14:44
Re: Pozorovanie satelitov

Příspěvek od Matyn »

Já mám dotaz. Byli jsme teď v týdnu na dovolené a při sezení u ohně jsem zvedl hlavu a viděl dva satelity, které letěly za sebou a jejich magnituda pomalu klesala. Ještě nikdy jsem nic takového neviděl. Nevíte někdo, co by to mohlo být? Jsem si na 90 percent jistý, že to byl satelit, ale můžu se mýlit :Drbe se na hlavě:(což není mým zvykem :-D ...)
Všechno je možné provést. Stačí chtít a mít dost peněz. A to je ten problém. Lidem se buď nechce, nebo nemají peníze.
http://vodnirakety.webnode.cz/
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: Pozorovanie satelitov

Příspěvek od fretka323 »

Chtělo by to znát datum a přibližný (alespoň hodinu když už nic) čas. Jinak - ISS a zásobovací loď to asi nebyla, tak sázím na vyhořelý stupeň a jeho náklad.
Klidně mne oslovujte Radim.
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Pozorovanie satelitov

Příspěvek od Wopat »

Taky by bylo vhodné udat směr - odkud kam satelity letěly. Pokud to byl severo-jižní směr a satelity opravdu letěly za sebou, tak je pravděpodobné, že to byl jeden z vláčků nebo jeho část. Jaké byly jejich rozestupy?
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Pozorovanie satelitov

Příspěvek od Dugi »

Přesně jak píšou kluci, pokud bys uvedl pozorovací místo, čas, případně jakým směrem (ideálně kolem jakých hvězd) objekty letěly, jak daleko byly od sebe, jeslti jsi byl ve městě,nebo v přírodě - kvůli temnosti oblohy, určovalo by se to mnohem snáz.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Matyn
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 362
Reputace: 0
Bydliště: Kousek od Ostravy
Registrován: 22.6.2013 14:44
Re: Pozorovanie satelitov

Příspěvek od Matyn »

Jejda, jaksi jsem zapomněl na svůj příspěvek, pardon. :oops: S tím taky přichází ten problém, že jsem zapoměl na spoustu věcí a to i den, kdy jsem to viděl. :hlavou proti zdi Jinak jsme byli tady: https://www.google.cz/maps/place/Rekrea ... 71525cf2e1 a bylo to buď 23, 24 nebo 25 srpna asi 10-11 hodin, jestli to pomůže. Směr to mělo asi (nepamatuju si pesně) z jihovýchodu směrem na severozápad. Rozestup mohl být tak 3 stupně a oba nejprv hodně zjasnili a pak jim poměrně rovnoměrně klesala magnituda. Jenom mě to tak zaujalo, zrovna jsme seděli u ohně a tak ...
EDIT: Jak se tak dívám na termíny, tak by mohlo jít o Kounotori, ale nesedí mi ten směr jsem si celkem jistý, že to bylo tak ...
Všechno je možné provést. Stačí chtít a mít dost peněz. A to je ten problém. Lidem se buď nechce, nebo nemají peníze.
http://vodnirakety.webnode.cz/
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Pozorovanie satelitov

Příspěvek od MaG »

S největší pravděpodobností mohlo jít o známou dvojici vojenských družic myslím, že se jmenují NOSS

http://www.satobs.org/noss.html
Uživatelský avatar
marian007
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 505
Reputace: 15
Registrován: 17.4.2015 0:34
Kontaktovat uživatele:
Re: Pozorovanie satelitov

Příspěvek od marian007 »

Tak potvrdzujem to, čo sa už rozoberalo v diskusii pod článkom o aktuálnom štarte rakety Atlas-5. Prelet posledného stupňa Centaur ešte stále s pripojenou družicou GPS bol dnes krásne pozorovateľný zo strednej Europy, pričom v maxime jeho jasnosť presiahla 0 mag (o niečo málo jasnejší ako Vega). Žial tentokrát som to nemal možnosť odfotiť, avšak vidieť satelit s raketou v podstate ešte počas fázy štartu aj tak stálo za to :)

Odpovědět

Zpět na „Astronomické okénko“