Pozorování komet

Náš web se v první řadě zaměřuje na kosmonautiku. Ale najdete tu i pár drobností o astronomii.
Odpovědět
Hawk
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 329
Reputace: 219
Registrován: 9.11.2018 11:04
Re: Pozorování komet

Příspěvek od Hawk »

Vecer se rad podivam, v kazdem pripade predem gratuluji k poradu. :-)
Hawk
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 329
Reputace: 219
Registrován: 9.11.2018 11:04
Re: "Mimozemska lod" Oumuamua

Příspěvek od Hawk »

Sajri píše:Je to rok stará věc (i když jedna nedávná studie opět rozvířila mediální vody) a především tu na to už máme vlákno:
http://forum.kosmonautix.cz/viewtopic.p ... 1&start=60

Jak se blížilo ke Slunci, tak zrychlovalo, což má na svědomí gravitace Slunce. V perihelu (loni v září) dosáhlo rychlosti 88 km/s. Nyní se od Slunce vzdaluje a jeho rychlost (kvůli gravitace Slunce) opět klesá. Když byla Oumuamua nejblíže Zemi, měla rychlost 46 km/s. Až bude hodně daleko, bude se opět pohybovat rychlostí pouze 25 km/s.
Technologiemi v dobe napsani clanku (2005) jsme byli schopni urychlit sondu az na 45 km/s.
"V listopadu 2029 by se sonda měla nacházet ve vzdálenosti 103 AU od Země (1 AU = vzdálenost Země od Slunce, tj. 150 miliónů km). V tomto okamžiku vyčerpá veškeré zásoby pracovní látky pro iontové motory. Sonda se již bude pohybovat rychlostí 9,5 AU za rok, tj. přibližně 45 km/s."
https://www.astro.cz/clanky/kosmonautik ... stavy.html

Tak mozna hypoteticky by ten objekt dohnat sel.

Zaujala me v Rozstrelu i cast diskuse o dobe trvani civilizace. V podstate jakmile je civilizace schopna zakladat sobestacne kolonie na jinych planetach/mesicich, kolonizovat jine hvezdne systemy, tak ma sanci se stat temer neznicitelnou(snad krome vybuchu "mistni"supernovy, i kdyz treba gama zareni nemusi mit pro jinou formu zivota tak fatalni nasledky jako pro nas).
Dokud budeme mit jen jednu planetu muze nasi civilizaci rozlozit resp. poslat zpatky do stredoveku i nekolikalety globalni hladomor(napr. v dusledku velke erupce vulkanu) nebo silnejsi slunecni erupce(vyradi satelity a elektricka zarizeni), ale pokud bychom meli rozesety po Slunecni soustave sobestacne kolonie, tak globalni problem na Zemi muze mit dopad na kolonii Marsu podobny jako vyplaveny New Orleans na Prahu. Civilizace bude mnohem odolnejsi a prezije.
Uživatelský avatar
Cassi
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 33
Reputace: 1
Registrován: 17.6.2016 0:22
Re: Pozorování komet

Příspěvek od Cassi »

Malý obyčejný amatérský výjezd za kometou C/2018 V1 (Machholz-Fujikawa-Iwamoto): http://udalosti.astronomy.cz/?p=9101

Obrázek
--------------------------------
Nadšený pozorovatel noční oblohy, 9841
Uživatelský avatar
Cassi
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 33
Reputace: 1
Registrován: 17.6.2016 0:22
Re: Pozorování komet

Příspěvek od Cassi »

Dugi píše:Vlákna sloučena. ;-)
Popravdě, já bych vlákna "pozorování komet" a "Oumuamua" neslučoval. Přece jen Oumuamua je dost specifické těleso, které si své vlákno zaslouží (a je tak trošku zbytečně nepřehledně namícháno s jinými kometami). Že NASA ve svých tiskových zprávách přirovnala Oumuamua ke kometám je dáno pouze tím, že trajektorie dráhy byla nepatrně jiná než by se dala vysvětlit pouze gravitací.

Ale u Oumuamua žádná kometární aktivita pozorována nebyla. Ke kometě se to přirovnalo jen proto, že se to tak dalo jednoduše analogicky přirovnat k tomu co známe z naší Sluneční soustavy (negravitační efekty u komet u kterých je to způsobeno produkcí plynu a prachu). Ale je zde jeden problém - pokud by uvolňující plyny a prach měly Oumuamuu coby kometu popostrčit, tak HST by měl prach docela snadno zachytit, což se ale nestalo, HST nic opticky nezaznamenal (https://www.nature.com/articles/s41586-018-0254-4). Takže přirovnání ke kometě nemusí být zcela relevantní a může jít o kategorii těles, pro kterou nemáme ve Sluneční soustavě žádnou analogii.
--------------------------------
Nadšený pozorovatel noční oblohy, 9841
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Pozorování komet

Příspěvek od Dugi »

Škoda, pozdě. Možná to časem rozdělím, pokud tohle téma zase ožije.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Sajri
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 381
Reputace: 569
Bydliště: Ondřejov
Registrován: 21.3.2017 14:40
Re: Pozorování komet

Příspěvek od Sajri »

Jenže většina příspěvků na téma 'Oumuamua byla (a pořád je) původně v tomto vlákně, a pak Hawk založil vlákno nové. Takže logický postup je ten, který udělal Dugi, v opačném případě by naopak příspěvky o 'Oumuamua musely být z tohoto vlákna vypreparovány do toho nového... Taky jsme tu na kosmonautickém, a ne astronomickém fóru, takže bych astronomická témata zbytečně netříštil.

Já teda osobně doufám, že moc dalšího na tohle téma už se nevyvrbí. Objekt je to sice nesmírně zajímavý, ale vše, co se o něm dalo zjistit z pozorování už je dávno za námi, a každá další zpráva už jsou jen interpretace dřívějších pozorování. Interpretací "solární plachty" to doufám vyvrcholilo a nic ještě exotičtějšího už nikdo snad nevymyslí :-D.

To, že klasifikace toho objektu je nejednoznačná, je nepopiratelné - taky proto v Minor Planet Center IAU pro něj už krátce po objevu zavedli zcela novou kategorii - interstelární objekty, aby se vyhnuli označování asteroid/kometa. Na druhou stranu - žádná jednoznačná (a už vůbec ne oficiální) definice toho, co je kometa (nebo asteroid) neexistuje. MPC sice používá striktní pravidla - co má na snímcích pozorovanou aktivitu, je kometa, co ji nemá, kometa není. Ale to je čistě pozorovatelské kritérium, a v odborných kruzích rozhodně není jediné. Kromě něj se ještě používají další kritéria - podle dráhy, původu, složení. Do tiskových zpráv se pak dostane jen to samotné označení (které se mimochodem u 'Oumuamua v tiskových zprávách za poslední rok z komety na asteroid a zase zpátky změnilo ne jednou, ale několikrát), jenže bez uvedení kontextu, co se tím označením vlastně myslí, je to jen takové plácání do větru.

(Ukázkovým příkladem budiž téměř nekončící diskuze o tom, jestli vodu na Zemi po jejím vzniku přinesly "komety" nebo "asteroidy". Pokud totiž ony "asteroidy" obsahovaly vodu, což víme, že obsahovaly, pak zcela logicky musely být zároveň kometami - ve smyslu kometární aktivity. Ale to, jestli ta tělesa tehdy jevila nebo nejevila kometární aktivitu, nás vůbec nemusí zajímat. Celá diskuze totiž není o aktivitě, ani o tom, jestli ta či ona tělesa obsahovala vodu, ale odkud ta tělesa, která vodu na Zemi přinesla, pocházela. A pokud pocházela z vnitřní části Sluneční soustavy, pak se mluví o tom, že šlo o "asteroidy" a pokud pocházela z vnější části Sluneční soustavy, pak se mluví o tom, že šlo o "komety".)
Uživatelský avatar
marekS
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2358
Reputace: 509
Registrován: 8.8.2012 9:57
Re: Pozorování komet

Příspěvek od marekS »

Kométa 46P/Wirtanen : https://www.astro.cz/clanky/ukazy/teste ... tanen.html
Už je viditeľná volným okom : https://www.astro.cz/clanky/slunecni-so ... ocima.html



Kometa 46P/Wirtanen z 3.12. 2018 Autor: Ray Pickard.
Uživatelský avatar
marekS
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2358
Reputace: 509
Registrován: 8.8.2012 9:57
Re: Pozorování komet

Příspěvek od marekS »

Kométa 46P/Wirtanen 12.decembra 2018 Autor : Tommy Eliassen Norsko :palec nahoru:

Peter
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 774
Reputace: 291
Registrován: 26.8.2018 17:23
Re: Pozorování komet

Příspěvek od Peter »

naaadhera!!!
"Když se podíváš na nebe, sníš o tom být mezi hvězdami. Když jsi mezi hvězdami a podíváš se dolů, sníš o tom být zpátky na Zemi."
Chris Sembroski
Uživatelský avatar
slappy
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2124
Reputace: 2539
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: Pozorování komet

Příspěvek od slappy »

Přiznejte se, kdo jste kometu Wirtanen pozorovali osobně?
Já jí sleduju od začátku prosince (když je zrovna jasno). Pro moje neozbrojené oči je teda na hraně viditelnosti, ale bočním pohledem jsem jí zahlédl i z okna uprostřed osvětleného městyse. Zato i v sebemenším triedru je v podstatě nepřehlédnutelná..

----

A z jiného soudku - opět 'Oumuamua:
V 30ti hodinovém pozorování Spitzerem nebyla 'Oumuamua detekována, což trochu snižuje horní limity produkce CO a CO2. (Spitzer observations of interstellar object 1I/‘Oumuamua) Původ jejího negravitačního zrychlení zůstává nevysvětlen a (jak už zde bylo poznamenáno) nic nového se o tomto zvláštním objektu už asi nedozvíme.

Dále je tu shrnutí neobvyklých faktů o 'Oumuamua od Aviho Loeba (Six Strange Facts about our First Interstellar Guest 'Oumuamua):
  • Samotná detekce objektu přehlídkou PANSTARRS poukazuje na mnohem početnější populaci takových mezihvězdných poutníků, než se předpokládalo.
  • Vzhledem k našemu lokálnímu mezihvězdnému okolí má 'Oumuamua velmi malou rychlost. Avi Loeb to přirovnává k objektu víceméně nehybně ležícím na hladině oceánu, do kterého rychle najede loď (aka Sluneční soustava).
  • Jestliže by byla 'Oumuamua vykopnuta z mateřského hvězdného systému malou změnou rychlosti na jeho periferii, měla by vůči lokálnímu mezihvězdnému okolí rychlost mnohem vyšší. Její dynamický původ je tak extrémně vzácný. Ale od prvního pozorovaného mezihvězdného objektu bychom očekávali, že bude reprezentovat spíše standard.
  • I střízlivý odhad poměru stran 'Oumuamua 5:1 je extrémnější než cokoli, co známe z naší Soustavy.
  • To, že Spitzer 'Oumuamua nedetekoval v infračerveném oboru a její rozměry jsou tak v řádu maximálně stovek metrů, poukazuje na docela vysoké vizuální albedo.
  • Pak je tady ta změna rychlosti, ačkoli nebyla pozorována žádná kometární aktivita, která by to vysvětlila.

Odpovědět

Zpět na „Astronomické okénko“