Amatérské rakety

Debata o projektech, které umožňují běžným lidem nahlédnout pod pokličku kosmoanutiky a vyzkoušet si něco na vlastní kůži
Odpovědět
mikeš
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 26
Reputace: 0
Registrován: 30.9.2011 19:57
Amatérské rakety

Příspěvek od mikeš »

Přesunul jsem tyto příspěvky do samostatného vlákna Amatérské rakety

My s kamarádem něco podobného také chceme zkusit ale né s balonkem ale s modelem rakety.
Aš by byla raketa na vrcholku dráhy oddělila by se hlavice s vědeckým zařízením.
Pak by raketa a hlavice spadly po padáku.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re:Amatérské rakety

Příspěvek od Dugi »

Do jaké výšky chcete pálit a jaký motor používáte? :roll:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
mikeš
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 26
Reputace: 0
Registrován: 30.9.2011 19:57
Re:Amatérské rakety

Příspěvek od mikeš »

Asi kolem 800 metrů a raketa bude poháněna čtiřmi motory ROS-40.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re:Amatérské rakety

Příspěvek od Dugi »

No to nezní špatně! Dej pak určitě vědět, jak jste dopadli. Klidně pro to udělám nové vlákno. Třeba "Výroba raket svépomocí" :)
Docela se těším na další informace. Mimochodem, jaké vědecké přístroje tam budou? A jaká je cena materiálu na jeden start? Jsem zvědavej, co? Ale to proto, že mě to zaujalo. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
mikeš
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 26
Reputace: 0
Registrován: 30.9.2011 19:57
Re:Amatérské rakety

Příspěvek od mikeš »

Jeden ROS stojí 8kč.A ty přístroje to bude teploměr,větroměr,radioví vysílač,kamera s foťákem.
Tu palubní elektroniku má spíš nastarosti kamarád já jsem spíš na rakety.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re:Amatérské rakety

Příspěvek od Dugi »

Jak říkám, pokud budou k dispozici nějaké novinky, dej vědět, zajímá mě to. :) A myslím, že nebudu sám. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re:Amatérské rakety

Příspěvek od tomas »

Parametry motoru včetně ceny mají zde.
Obrázek

Zeptám se, necháte to vcelku, nebo to rozkucháte ? Ten samotný motorek tam zabírá jen malý prostor, ostatní je zbytečná zátěž. Možná, že je i zbytečné nechávat padáček u motoru. Je to na jedno použití, viď ?

Taky mě to zaujalo, hlavně jsem netušil, že se to dá takhle sehnat a za dostupné ceny.

Tady jsem našel video, kde vypouštějí dvoustupňovou raketu. Není to náhodou vaše ?
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re:Amatérské rakety

Příspěvek od Dugi »

Zajímá mě to čím dál víc. Speciální vlákno udělám ještě dneska. 8-)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
mikeš
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 26
Reputace: 0
Registrován: 30.9.2011 19:57
Re:Amatérské rakety

Příspěvek od mikeš »

Ta raketa na tom videu to není naše :-D a jinak to necháme v celku a ten motor je jenom na jedno použití.
Tomi
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 2
Reputace: 0
Registrován: 26.2.2012 17:42
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od Tomi »

Ahoj Mikeši ,

Náhodou jsem narazil na vaši debatu.
Uvádíš očekávaný dostup kolem 800 m.Skusím zde uvést nějaké úvahy,skušenosti a fyzikální souvislosti.
Neber to prosím jako buzeraci ,či spochybňování. Těch 800 m jako dolet je běžně uváděno na webech
prodejců , kteří ale nejsou staviteli ROS modelů. :-))

Motorky ROS v původní podobě nejdou použít v raketě s aerodynamickou stabilizací - používají stabilizaci
rotací ,proto mají po obvodě 3x trysky se šikmým a tangenciálním vektorem tahu.Proto je nutné centrální
trysku převrtat na průměr min. 5 mm a obvodové trysky zaslepit šroubky M3x10 mm.

ROS jako taková není vhodná pro výškové lety z následujících důvodů:
- má poměrně velký průměr a malou délku motorku - čili při daném průmeru spalovací komory bude
obsahovat málo paliva (tzv. koeficient plnění motoru - poměr váhy paliva/ váha celého motorku).
- motor je hodně těžký - starovní hmotnost cca 140 gramů a cca 90 gr. po vyhoření.
- má dosti krátkou dobu hoření paliva 1,65-1,7 sec.
- doba spoždění je jen 5 sec. , celkem cca 7 sec. od zážehu !!

Pro dosažení co největší výšky potřebuješ zjednodušeně model s co nejmenším průměrem(průřezem),
aerodynamický odpor , dále s co nejmenší hmotností - aby získala co největší zrychlení(rychlost),co nej-
menším odpor vzduchu = kvalita povrchu modelu, tvar hlavice , tvar a velikost stabilizátorů ,ale i vodících trubiček , pokuď by jsi nepoužil dotykovou rampu.Delší doba tahu zmenšuje aerodynamické stráty spůsobené
vysokou rychlostí a krátkým tahem.

Píšeš o raketě na 4x ROS , tedy předpokládám že bude jednostupňová.
Dvoustupňová raketa by tedy musela mít 3xROS v prvním stupni a 1xROS v druhém stupni.

1.)Jednostupňovka:
Průměr modelu pro 4xROS bude cca 100 mm , tedy 6,24 krát větší přez trupu !
Použití 4xROS zde přinese pouze zvýšení užitečnéhozatížení při startu!!
Pro bezpečný start a let musí být tah motorku cca 5x větší než startovní hmotnost modelu.
Min. použitelná hodnota je 3,5x.
Model fí 100 mm ,délka cca 1300 mm bude vážit tak 1,5 - 1,8 kg i více(užitečné zatížení).
ROS má celkový impulz 40 Ns.
Z toho vychází průměrný tah cca 2,5 Kp po dobu 1,6 sec.
Model bude mít tedy teoreticky cca 10 kp taho po dobu 1,6 sec.Z toho vychází zrychlení
cca 5,5 G. Po 1,6 sec. dohoí motory a raketa bude ve výšce cca 70 m , s rychlostí 88 m/s.
To vše bez odporu vzduchu a jiných ztrát!! Dále již letí jen setrvačností!! To znamená ,že
každou vteřinu se její rychlost zmenší 0 10 m/s v důsledku gravitace!!
Dalším faktorem je rozdílný čas zážehu motorů( i při použití profesionálních el. palníků) a
z toho vyplývajíci nesymetrický tah. Pouhou zápalnicí čí stopinou nelze spolehlivě zažehnout
více motorků ROS!! Dalším omezením je doba hoření zpožďovače - to 5 sec po dohoření motoru.
Pro lehký model s 1x ROS , kde u soutěžních modelu býva startovní hmotnost cca 250-270 gr i s
motorem - je to krátká doba , model má ješte slušnou zbytkovou rychlost !!
Pro těžký model naopak to může již být dlouho - model už může začnout sestupovat z apogea.

Takže potom vychází dostup modelu reálně tak 260-280 metrů.

Na výškových soutěžích raket na jednu ROS dosahují vítězné modely výšku cca 600 m.
A to jde o špičkové konstrukce z tenkostěnných kompozitních materíálů s dokonalou povrchovou
ůpravou. Měření výšky pomocí dvojice vojenských optických přístrojů TZK.

Já jsem udělal vloni několik letů modelů na 1xROS s meřením výšky pomocí neseného digitálního
barometrického výškoměru s LCD displejem ( váha 6,5 gramu ). Moje běžné modely na 1x ROS s
trupem o průměru 44 až 53 mm ,délkou 810 - 890 mm , váha 380 - 460 gr. dosahovali od 320 m
do 370 m výšky - co dobře odpovídalo zjednodušenému výpočtu.

2.) Dvoustupňovka je technologicky podstatně náročnější takže to prozatím nechám tak , nebo
na jindy.

Přes tyto nedostatky je ROS-ka báječný motorek se kterým se dá krásně polétat!
A o to přeci jde. Přeji Ti hodně úspěchů a bezpečné polětání.

S pozdravem Mirek

Odpovědět

Zpět na „Udělej si sám“