Amatérské rakety

Debata o projektech, které umožňují běžným lidem nahlédnout pod pokličku kosmoanutiky a vyzkoušet si něco na vlastní kůži
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26965
Reputace: 2732
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od Dugi »

No Tomi, tomuhle říkám fantastický článek je vidět, že se v téhle problematice opravdu vyznáš. :o
Málokdo dokáže napsat takhle obsáhlý a kvalitní první příspěvek. Gratuluju, jsem moc rád, že ses u nás registroval. :palec nahoru: Doufám, že se ti u nás bude líbit a budeš aktivně přispívat do debat.
Na závěr jenom detail - ptám se na to každého nováčka - máme ti tykat, nebo vykat? :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Tomi
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 2
Reputace: 0
Registrován: 26.2.2012 17:42
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od Tomi »

Ahoj Dugi ,

klidně mi tykej.
Navozuje to neformální prostředí.
Pokuď má Mikeš zájem o další debatu či informace ,
dej mu můj email: [email protected]

Mirek
Uživatelský avatar
chobolatom
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 822
Reputace: 2
Registrován: 12.2.2012 15:37
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od chobolatom »

Taky mě to zaujalo, někdy před půl rokem jsem hledal něco o vodních raketách... Možná to zní jako hračka pro děti, ale hračka to fakt není. :lol: Posuďte sami.

Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26965
Reputace: 2732
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od Dugi »

Tomi: OK, pošlu mu tvůj mail. ;)

Jo, vodní rakety, taky jsem po nich jeden čas pokukoval. Ale pak jsem objektivně zhodnotil svou silnou manuální nezručnost a odložil jsem to pryč. Ale dívá se na to pěkně :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
modelar
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 557
Reputace: 39
Bydliště: Slovensko
Registrován: 4.8.2012 21:40
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od modelar »

Našiel som na fóre toto vlákno tak sa musím aj ja pochváliť mojou prácou. Som začínajúci raketový modelár a na videách sú moje 2 rakety Falcon 9 a Ixion I.



"It was going well until it exploded."
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26965
Reputace: 2732
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od Dugi »

Pěkně! Já jsem nikdy žádnou raketu nezkonstruoval, takže obdivuju každého, kdo to umí.
Jsem rád, že jsi ve videu uvedl použité chemikálie. Jelikož jsem z chemie maturoval, tak k ní mám pořád v srdci docela blízko. Nedá mi to a zeptám se - kde sháníš ty chemikálie a neuvažoval jsi třeba o použití drceného (práškového) hliníku?
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
modelar
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 557
Reputace: 39
Bydliště: Slovensko
Registrován: 4.8.2012 21:40
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od modelar »

Skonštruovanie takej jednoduchej rakety zaberie max 2 - 3 hodiny. Samotná raketa je z papiera.
Raketový motor ktorý poháňa raketu je z hliníkovej trubky. KNO3 + sorbitol + oxid železa, to všetko sa musí roztaviť (pri teplote 80 - 100 stupňov) a naliať do motora. Skonštruovanie takého motora a príprava paliva to zaberie možno 1 deň. Chemikálie (KNO3 a Fe2O3) kupujem od jednej firmy z Nových Zámkov (PGchem) a sorbitol kupujem v tescu.
A k tomu práškovému hliníku - ten sa používa pre niektoré sondážne rakety s nosnosťou niekoľko desiatok kg a palivo sa musí lisovať v hydraulickom lise. Pre maličké raketky aké robím ja je to zbytočne drahé.
"It was going well until it exploded."
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26965
Reputace: 2732
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od Dugi »

Každopádně díky za pěkný náhled do problematiky. :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
modelar
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 557
Reputace: 39
Bydliště: Slovensko
Registrován: 4.8.2012 21:40
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od modelar »

rado sa stalo :)
"It was going well until it exploded."
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od Amper »

Myslim ze pro zacatek by bylo lepsi zacit bud s nejakou sadou od Estesu (napr. od http://www.astramodel.cz/cz/katalog/rak ... -c406.html ) a nebo (kdyz uz vlastni stavba) tak pouzit nejaky osvedceny motorek. Treba Rapier (http://www.rapier.cz/raket.htm)

Vareni raketoveho paliva na sporaku je mozna bezpecne ale kdybych to udelal doma tak me mangelka zene svinskym krokem :-D




Protoze nekdy i nabudesny model muze dopadnout ne uplne dobre :-D Popis najdete zda - http://www.kolmanl.info/?show=show_txt& ... 20120630_2

Odpovědět

Zpět na „Udělej si sám“