Amatérské rakety

Debata o projektech, které umožňují běžným lidem nahlédnout pod pokličku kosmoanutiky a vyzkoušet si něco na vlastní kůži
Odpovědět
Uživatelský avatar
MRR
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 317
Reputace: 1
Bydliště: SR
Registrován: 4.4.2014 16:13
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od MRR »

Neon píše:Ale neklesejme na mysli. Dnes mi přišla hliníková trubka a když půjdou přípravy podle plánu (a že v kosmonautice nikdy nejdou podle plánu :lol: ), tak by v příštím týdnu mohl proběhnout test nového znovupoužitelného motoru.

parametry testu:
hliníková trubka - průměr 45x3 mm a délka 200 mm
jádro - průměr 39 mm a délka 170+- 10 mm
kanálek - průměr 1 až 1,5 cm v závislosti na typu vařečky :D, délka bez centimetru až na konec
ale vůbec si nejsem jist zahrazením, zkusim udělat trysku o průměru 6 nebo 5 mm a uvidíme jestli to bude dostatečně silný

A nakonec jedna otázka. Znáte někdo osvědčenej postup pro dehydrataci oxidu železa? Vim, že bych ho měl rozpálit na 350 - 400 stupňů, ale jak na to, to je otázka. Mám červenohnědý oxid železitý Fe2O3 a nikde se tu nepíše že by tam bylo voda nebo nějakej vodík. Tak nevim jestli to, že je hydratovanej nějak škodí hoření :Drbe se na hlavě:
Vezmem to po poriadku :-D
Oxid železnato železitý ( červenohnedý - hydratovaný ) - nepoužívať isp rapídne klesá, horenie : môže dôjsť k pulzom ...atd. Jediná schodná cesta je ho vypáliť pri spomínanej teplote 350-400 °C za dobu cca. 1,5-2h. ( Alebo kúpiť červený - na ten pozor na zašpinenie, hrozne to špiní a práši :) )

Reload z Al trubky možno ano, ale je treba zabezpečiť dostatočnú tepelnú ochranu- ideálne by boli 3 vrstvy hnedej lepiacej pásky omotanej okolo jadra, alebo lepšie navinúť cca.3mm silnú trubku, do tej jadro odliať a následne voľne vložiť.

Kanálik je treba aby bol VŽDY aspoň o tretinu väčší ako tryska, inak dôjde k pulzovaniu.

Osobne by som prešiel na SX-81,
+ problém s Fe2O3 odpadá ( vôbec ho netreba ) spaľovanie je úplnejšie a dokonalejšie, reálne isp a ťah omnoho väčší, lepšípomer náchylnosti na zahradenie...
-jedinou nevýhodou je iba obtiažnejšia príprava.
Neon píše:když půjdou přípravy podle plánu (a že v kosmonautice nikdy nejdou podle plánu :lol: )
:lol: JJ.
"Nemali by sme sa na vesmír pozerať očami racionalizácie odborníka. Elegantné bohatstvo bolo vždy podstatou prírody".... ( Wernher von Braun )
Uživatelský avatar
Neon
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 6
Reputace: 0
Registrován: 7.7.2013 22:16
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od Neon »

Amper: :slint: Z toho by mohly být nádherný záběry. Jestli jí dáš do kupy, tak jsi u mě Pán. Dovedu si představit co stim musí být práce. :klaní se: Sice tomu moc nerozumim, ale ta výbava vypadá luxusně!

MRR:
Oxid železnato železitý ( červenohnedý - hydratovaný ) - nepoužívať isp rapídne klesá, horenie : môže dôjsť k pulzom ...atd. Jediná schodná cesta je ho vypáliť pri spomínanej teplote 350-400 °C za dobu cca. 1,5-2h.
Podle toho co jsem pozoroval se mi zdá, že i s tou hydratovanou rzí má palivo lepší průběh hoření a celkově ta směs mi přijde lepší. Ale pro jistotu jí dávám do směsi jen 0,5%. Ikdyž tomu pořád moc nerozumim. Jestli hydratovaná znamená že je v ní voda, tak by na vypaření mělo stačit 100 stupňů ne? Anebo při hoření probíhá nějaká záhadná chemická reakce, která to hasí? :Drbe se na hlavě:
Alebo kúpiť červený - na ten pozor na zašpinenie, hrozne to špiní a práši
Vůbec nikde není k sehnání, ty jsi ho někdy kupoval?
Reload z Al trubky možno ano, ale je treba zabezpečiť dostatočnú tepelnú ochranu- ideálne by boli 3 vrstvy hnedej lepiacej pásky omotanej okolo jadra, alebo lepšie navinúť cca.3mm silnú trubku, do tej jadro odliať a následne voľne vložiť.

Kanálik je treba aby bol VŽDY aspoň o tretinu väčší ako tryska, inak dôjde k pulzovaniu.
S izolací do budoucna počítám. Nejdřív potřebuju otestvat poměr průměru kanálku a trysky. Když udělám trysku 5 mm a kanálek 15, tak by to mohlo být dobrý ne? To znamená zě TPH bude 2,4 cm tenká šlupka.
Osobne by som prešiel na SX-81,
+ problém s Fe2O3 odpadá ( vôbec ho netreba ) spaľovanie je úplnejšie a dokonalejšie, reálne isp a ťah omnoho väčší, lepšípomer náchylnosti na zahradenie...
-jedinou nevýhodou je iba obtiažnejšia príprava.
Díky za radu, budu o tom přemýšlet až mi dojde KNO3 teď mám čerstvou zásobičku. Problém s Fe2O3 se vyřeší jednou a provždy :palec nahoru: co se týče toho zahrazení, do jaký maximální hodnoty má smysl se dostat?
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od Dugi »

Sice se nevyznám v konstrukcích raket, ale před pár lety jsem maturoval z chemie. Rád bych tedy objasnil, proč k "vypaření vody" nestačí jen 100°C. Pokud je nějaký materiál hydratovaný, pak to neznamená, že se nacucá vodu jako houba. Voda je naopak chemicky vázána na ostatní atomy. Je to podobné, jako třeba u modré skalice, což je pentahydrát síranu měďnatého. K tomu, aby se voda dostala pryč je potřeba přerušit vazby mezi molekulami vody a atomy základní sloučeniny - a na to je někdy potřeba překonat 100°C hranici. Voda by už byla při této teplotě dávno vypařená, ale stále ji drží chemická vazba. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
MRR
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 317
Reputace: 1
Bydliště: SR
Registrován: 4.4.2014 16:13
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od MRR »

Fe2O3 som kupoval v jednom špecializovanom obchode v BA, v ČR neviem, môžem skúsit zistiť.
Ono aj použite do približne 0,8% je lepšie ako nič, keď to alečlovek trochu preženie, tak zle.

Tryska by ala byť v pohode
Neon píše:
Osobne by som prešiel na SX-81,
+ problém s Fe2O3 odpadá ( vôbec ho netreba ) spaľovanie je úplnejšie a dokonalejšie, reálne isp a ťah omnoho väčší, lepší pomer náchylnosti na zahradenie...
-jedinou nevýhodou je iba obtiažnejšia príprava.
Díky za radu, budu o tom přemýšlet až mi dojde KNO3 teď mám čerstvou zásobičku. Problém s Fe2O3 se vyřeší jednou a provždy :palec nahoru: co se týče toho zahrazení, do jaký maximální hodnoty má smysl se dostat?
:Drbe se na hlavě: , veď SX KNO3 obsahuje :P
zloženie SX-81
Dusičnan draselný KNO3--------64%
Sorbitol C6H14O6---------------27%
Síra mletá S ----------------------9%

Nechcem ťa prehovárať samozrejm, ak sa ti podarí odladiť klasickú sorbitku, tak to bude super, ale do malých motorov to je neefektívne.Držím palce :palec nahoru:
"Nemali by sme sa na vesmír pozerať očami racionalizácie odborníka. Elegantné bohatstvo bolo vždy podstatou prírody".... ( Wernher von Braun )
Uživatelský avatar
Neon
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 6
Reputace: 0
Registrován: 7.7.2013 22:16
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od Neon »

Jistě, sypu si popel na hlavu :andílek: jakmile seženu síru tak jí tam lupnu.
Říkáš, že do malých motorů je neefektivní. Takže do velkých je lepší železo než síra? :roll:
Uživatelský avatar
MRR
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 317
Reputace: 1
Bydliště: SR
Registrován: 4.4.2014 16:13
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od MRR »

Neon píše:Jistě, sypu si popel na hlavu :andílek: jakmile seženu síru tak jí tam lupnu.
Říkáš, že do malých motorů je neefektivní. Takže do velkých je lepší železo než síra? :roll:
áno, ale palivová zmes musí byť dokonale pripravená a homogénna a nesmie obsaahovať stopy vlhkosti ;)
"Nemali by sme sa na vesmír pozerať očami racionalizácie odborníka. Elegantné bohatstvo bolo vždy podstatou prírody".... ( Wernher von Braun )
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od fretka323 »

Ahoj. Trochu pokukuji po raketkách na cukr/KNO3. Nejde mi ale do hlavy jak udělat igniter. Někde v nějakém videu, někdo jen spájel pár vláken z každé žíly dvojlinky a bylo. Jenže mě nejde do hlavy, jak se to mohlo takovým způsobem zažehnout. Není na to potřeby vyšší teplota? Jak tedy jdete na igniter vy?
Klidně mne oslovujte Radim.
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1654
Reputace: 587
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od Edemski »

fretka323 píše:Ahoj. Trochu pokukuji po raketkách na cukr/KNO3. Nejde mi ale do hlavy jak udělat igniter. Někde v nějakém videu, někdo jen spájel pár vláken z každé žíly dvojlinky a bylo. Jenže mě nejde do hlavy, jak se to mohlo takovým způsobem zažehnout. Není na to potřeby vyšší teplota? Jak tedy jdete na igniter vy?
Mrkni sem http://www.raketaci.cz/index.php/knihov ... ke-palniky
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od fretka323 »

Díky! Určitě na to mrknu.
Klidně mne oslovujte Radim.
Uživatelský avatar
modelar
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 557
Reputace: 39
Bydliště: Slovensko
Registrován: 4.8.2012 21:40
Re: Amatérské rakety

Příspěvek od modelar »

Palníčky by som z obchodu nekupoval... Celkom ľahko sa dajú vyrobiť aj doma. Doporučujem túto stránku, kde je podrobne popísaná výroba, aj s fotkami. Dá sa tam nájsť aj plno užitočných vecí o rôznych palivách, motoroch etc... Je potrebné sa tam zaregistrovať ale myslím že tých pár minút za to stojí ;)
"It was going well until it exploded."

Odpovědět

Zpět na „Udělej si sám“