Raketa v raném novověku?

Debata o projektech, které umožňují běžným lidem nahlédnout pod pokličku kosmoanutiky a vyzkoušet si něco na vlastní kůži
Lucius
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 13
Reputace: 0
Registrován: 22.12.2016 3:01
Raketa v raném novověku?

Příspěvek od Lucius »

Dobrý den, jsem absolutní laik a chystám se položit na první pohled debilní otázku. Pro mě však má speciální význam. Tak tedy: bylo by možné s dnešními znalostmi postavit v podmínkách 16. století raketu, která by dosáhla nízké oběžné dráhy? Byl by toho schopen někdo z vás, kdybyste se propadli do raného novověku a měli tam neomezené zdroje? Díky za shovívavost a za odpovědi :)
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Raketa v raném novověku?

Příspěvek od Amper »

Pises dalsi variantu na pana Broučka a Yankeeho z Connecticutu ?

Podle mne by to neslo - hlavně kvůli materiálovým limitum
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Raketa v raném novověku?

Příspěvek od petrsida »

V raném novověku určitě ne, veškerá výroba železa byla v malých hutích, vysoké pece se prosazují až během třicetileté války. Ocel je ještě pozdější. Metalurgie hliníku je snad až 19. století.

Jediné, co by připadalo v úvahu je raketa na pevné palivo, ta je koneckonců mnohem starší, ale postavit ji velkou by nešlo, neměl i by z čeho udělat plášť.
Lucius
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 13
Reputace: 0
Registrován: 22.12.2016 3:01
Re: Raketa v raném novověku?

Příspěvek od Lucius »

Díky za odpovědi, ani jsem nečekal, že se tím bude někdo zabývat.
Kdyby tedy nebyl problém plášť, bylo by potom problém palivo? A pokud by to jinak nešlo, a já se v šestnáctém století prostě mermomocí potřeboval dostat hodně vysoko, pomohl by stratosférický balon. Byla ji jeho výroba - čistě teoreticky - možná??
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Raketa v raném novověku?

Příspěvek od Dugi »

S palivem by samozřejmě problém byl. Motory na kapalné palivo by vyrobit nešly - viz metalurgie a ani zkapalnění kyslíku, případně práce s hydrazinem by nebyla možná. O zpracování petroleje ani nemluvím. Tuhé palivo, tak jak jej známe dnes je také nereálné - jedině střelný prach jako v rachejtlích. Ale tam je omezení výkonu.
Balon by se dostal jen do výšky max. pár km. Na desítky kilometrů můžeme rovnou zapomenout. K tomu už jsou potřeba hodně pokročilé materiály.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Lucius
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 13
Reputace: 0
Registrován: 22.12.2016 3:01
Re: Raketa v raném novověku?

Příspěvek od Lucius »

Střelný prach? Jak velké omezení výkonu? Kdyby to byla řekněme opravdu malá a lehká raketa a zdroje absolutně neomezené…? K tomu balonu: čím by musel nýt naplněn, aby se dostal takhle vysoko? Heliem? A z čeho vyroben?
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Raketa v raném novověku?

Příspěvek od Dugi »

Rakety se střelným prachem používali ve starších dobách hlavně Číňané. Problém tohohle paliva je, že na jeho objem dává nižší tah, než klasická paliva a navíc nehoří tolik stabilně. Je to spíš explozivní. Větší objemy rakety naráží na problém z čeho ji vyrobit.
Balón: Nejjednodušší a nejdostupnější, ale nejslabší je horký vzduch - tam stačí nějaké povoskované plátno. U složitějších (ale výkonnějších) náplní jako je helium či vodík narážíme na problém nedostatku potřebných technologií.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Lucius
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 13
Reputace: 0
Registrován: 22.12.2016 3:01
Re: Raketa v raném novověku?

Příspěvek od Lucius »

:hlavou proti zdi
Jsem zaseklý v šestnáctém století, mám veškeré světové zdroje a know how jednadvacátého století a potřebuju se dostat aspoň do osmdesáti km, jak to udělat??
Extrahovat helium z hornin zahříváním? To by asi trvalo věky...
Nejlepší asi bude ta raketa. Jaké je nejjednodušší a pokud možno nejdostupnější palivo kromě střelného prachu?
Uvědomuju si, že jsem umanutý, ale fakt mě to trápí...
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Raketa v raném novověku?

Příspěvek od Dugi »

No jelikož jsem tak nějak pochopil, že to potřebuješ pro knihu/povídku, tak klidně ten střelný prach použij. V díle, kde se někdo propadne časem bych raketu na střelný prach schopnou doletět do výšky 80 km považoval za ten nejmenší problém. ;-)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
TomasPribyl
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 155
Reputace: 10
Registrován: 23.5.2012 21:40
Re: Raketa v raném novověku?

Příspěvek od TomasPribyl »

Lucius píše::hlavou proti zdi
Jsem zaseklý v šestnáctém století, mám veškeré světové zdroje a know how jednadvacátého století a potřebuju se dostat aspoň do osmdesáti km, jak to udělat??
Katapult... ;-)

Odpovědět

Zpět na „Udělej si sám“