3D tisk modelů

Debata o projektech, které umožňují běžným lidem nahlédnout pod pokličku kosmoanutiky a vyzkoušet si něco na vlastní kůži
Odpovědět
LK66
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 17
Reputace: 0
Bydliště: Ostrava
Registrován: 2.6.2020 18:37
Re: 3D tisk modelů

Příspěvek od LK66 »

Ahoj, tak jsem to stříkl bílou barvou, výsledek je uspokojivý, ale rozhodně né perfektní :hlavou proti zdi . Ve všem tom nadšení jsem to zapomněl odmastit technickým benzínem (jsem to ale mantinel), první díl se trošku roztekl, tak jsem to přebrousil a stříkl znova (holt žádné zkušenosti). Kdyby si to někdo vzal do ruky určitě ty nedostatky odhalí. Jinak papíry jsem zanesl do “profi” tiskárny, kde my 3 zničili, prý se jim to přilepilo někde vevnitř, škoda 300 korun děkujeme, nezlobte se a nashledanou. Zašel jsem do jiné tiskárny personál skvělý, (tisknout pro vláčkové modeláře) používají nějaký UV tisk, a výsledek je perfektní 121 korun dvě A4. Dneska bych chtěl zkusit postříbřit motory a udělat ty matně černé díly a vyzkoušet si tu nálepku na vzorek. :-D :evil: :evil:
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 3D tisk modelů

Příspěvek od Dugi »

Benzinem bych to neodmašťoval. Doporučuju spíš isopropylalkohol, případně aceton.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
LK66
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 17
Reputace: 0
Bydliště: Ostrava
Registrován: 2.6.2020 18:37
Re: 3D tisk modelů

Příspěvek od LK66 »

Díky Dugi, pro příště, jestli nějaké bude :-D :-D :lol:
Uživatelský avatar
Samo
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2102
Reputace: 1307
Registrován: 29.8.2015 22:52
Re: 3D tisk modelů

Příspěvek od Samo »

Technický benzín je fajn, skôr by bolo dobré dať sprejový plnič to je taký ten šedý základ on môže ísť aj troška v hrubšej vrstve, jemu to až tak nedvadí, aby zakryl vrstvy a nedkonalosti a až nato v tenkej vrstve striekať vrchnú farebnú vrstvu a lak. Lepšie 10 tenkých ako 1 hrubá čo nebude držať a bude stále "živá" alebo nezakryje všetko čo treba. Sprejová farba by mala ísť dole technickm benzínom či acetónom, stačí vyčistiť a pekne sa dá proces opakovať/opraviť. :-D
"When you wish upon a falling star, your dreams can come true. Unless it's really a meteor hurtling to the Earth which will destroy all life. Then you're pretty much hosed, no matter what you wish for. Unless it's death by meteorite."
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: 3D tisk modelů

Příspěvek od Amper »

barva ve spreji jde dolu (ne moc rychle) i technickym lihem (da se pouzit i pro odmasteni a je levnejsi nez ipa) coz se nekdy muze hodit kdyz clovek potrebuje neco "do ztracena"
LK66
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 17
Reputace: 0
Bydliště: Ostrava
Registrován: 2.6.2020 18:37
Re: 3D tisk modelů

Příspěvek od LK66 »

O té základovce jsem uvažoval, ale nakonec jsem ji nevzal (abych ušetřil). Ten základní nástřik tou bílou není perfektní prostě jde vidět, že to vypadlo z nic moc tiskárny ať jsem brousil jak jsem brousil. Holt je to první model :-D , tak se na tom spíš učím. Už se těším až bude hrdě vystaven v kanclu :evil: . Nevíte náhodou někdo jak udělat ten stage 2 zespod? Ten výfuk toho motoru jsem udělal metalickou titanovou, nad tím jsem na fotkách viděl nějakou fólii měděnou a jak to udělat zespod? Taky titan? Nebo jako stage 1 černá? :krčící rameny: :krčící rameny:
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: 3D tisk modelů

Příspěvek od Amper »

Todle je jeden z panelu na BB-8 co delam. 3D tisk (ABSko), prumer 28 centimetru, tisteno 0.2 vrstvou. Na hrubo prebrousene 350tkou, vytmelene akrylovym tmelem (na sadrokartny, je to defakto sandra v lepidle, dobre se s tim pracuje a nesmrdi to), vybrousit 350, pak plnic, vybrousit 350 pod vodou, tmel ve spreji, 500 s vodou, plnic, 1000vkou s vodou a pak bila barva. Ma to svoje mouchy - strikal jsem to venku , nebylo idealni pocasi, tmel leze do tech tistenych spar ( a kdyz je clovek protahne tak uz nejsou uplne hifi) atd.... ale prijde na to jeste par vrstev barvy/brouseni a zbytek snad schova patina. Kdyz se podivas bliz tak na nekterych mistech jsou vrstvy furt viditelne ale robot po tomdle bude jezdit takze se to casem stejne orve o podlahu.
LK66
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 17
Reputace: 0
Bydliště: Ostrava
Registrován: 2.6.2020 18:37
Re: 3D tisk modelů

Příspěvek od LK66 »

Tak to já to jel na sucho 320 560 1000 2000 problém je, že je to prťavé a prostě se nedostaneš do rohů. Takže tam je to znát, do tmelení jsem se nechtěl pouštět (moc pracné, na tak titěrném modelu) :?
Uživatelský avatar
Saturn1234
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1377
Reputace: 771
Bydliště: Praha
Registrován: 13.4.2020 11:19
Kontaktovat uživatele:
Re: 3D tisk modelů

Příspěvek od Saturn1234 »

Na poměrně známé stránce http://axmpaperspacescalemodels.com/ (papírové modely) začínají přibývat věci pro 3D tisk. Zatím tam je jen motorová sekce F9 a stojánek.


Vypadá to celkem pěkně :palec nahoru: .
lift off we have a lift off
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2323
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: 3D tisk modelů

Příspěvek od Meybe »

Všem majitelům tiskáren doporučuji tuto stranku. Je tam krásný model Crew Dragonu ke stažení, plus ukázka výsledku. Je to hodně povedené
https://morethan3d.com/dragon-m3/



---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."

Odpovědět

Zpět na „Udělej si sám“