3D tisk modelů

Debata o projektech, které umožňují běžným lidem nahlédnout pod pokličku kosmoanutiky a vyzkoušet si něco na vlastní kůži
Odpovědět
SamElanius
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 87
Reputace: 1
Registrován: 30.3.2015 12:48
Re: Modely - 3D tisk

Příspěvek od SamElanius »

Mam v planu celou tiskarnu napevno upnout ke stolu. Nicmene ta akrylova (co mam ja) neni tak hrozna oproti preklizkovy co jsem videl. Ono je to dost videt na tomhle sedym fillamentu (je takovej zvlastni, prijde mi ze podle smeru liti ma ruzny odstiny), na omak to citit neni. Vic mi vadi ty vroubky o periode zavitu.

Nicmene aby jsme se vratili zas k kosmonautice. Chci si pak tisknout jeste:
Soyuz - lod (nemate nekdo odkaz na pekny model, co jsem nasel jsou pouze ploche rotacni telesa)
Souyz - nosic (http://www.thingiverse.com/thing:1236930)
a mozna i Falcona (ale at jsem velkej fanousek SpaceX tak ruku na srdce, falcon 9 je docela nudnej model (ve startovni konfiguraci)).
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Modely - 3D tisk

Příspěvek od Dugi »

Já s tím zatím jen tak nezávazně koketuju, ale už jsem si vyzkoušel modelování v 123D Design. Myslím, že nějakou drobnost bych vymodeloval :-)
Jinak bych tiskl asi hlavně nějaké modely, které bych pak mohl poslat do publika při přednášce. Je ale jasné, že ty bych sám nemodeloval. :-D
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Modely - 3D tisk

Příspěvek od Amper »

Pak doporucuju udelat dukladnou kalkulaci :-) Ono se to nezda ale kdyz rozpustis cenu tiskarny rekneme na 4 roky, k tomu material, elektrina, nejake procento zkazenych tisku tak aby te nestal ten model vic nez co dostanes za prednasku :-D
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Modely - 3D tisk

Příspěvek od Dugi »

Já vím, ale některé věci se musí dělat srdcem. :-)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
SamElanius
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 87
Reputace: 1
Registrován: 30.3.2015 12:48
Re: Modely - 3D tisk

Příspěvek od SamElanius »

Aktualni stav po prebrouseni a prestrikani nekolika vrstvama plnice. Do vecera to vytvrdne, opet prebrousim a striknu vrsek lesklou bilou a tepelny stit matnou cernou. to je teda muj odhad. vlasne jsem nenasel fotky jen s trunkem a nebo po vyloveni (a to uz je cerny vse).

https://imgur.com/gallery/vPlve
Uživatelský avatar
Samo
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2102
Reputace: 1307
Registrován: 29.8.2015 22:52
Re: Modely - 3D tisk

Příspěvek od Samo »

Tepelný štít je pri novom dragone tuším strieborný ako tu. ;)

"When you wish upon a falling star, your dreams can come true. Unless it's really a meteor hurtling to the Earth which will destroy all life. Then you're pretty much hosed, no matter what you wish for. Unless it's death by meteorite."
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10789
Reputace: 10149
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Modely - 3D tisk

Příspěvek od Pospíšil »

O něco podrobnější snímek Dragona z roku 2012

---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
SamElanius
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 87
Reputace: 1
Registrován: 30.3.2015 12:48
Re: Modely - 3D tisk

Příspěvek od SamElanius »

:( tak nez jsem se podival na forum tak jsem to prebrousil a striknul cernou. Na ty bily jsou v detailech porad videt vrstevnice (na fotkach je to videt mnohem vic nez v realu) priste zkusim a asi pretrit tyhle mista acetonem. Prebrusovani ploch ale dava peknej vysledek. Jinak ted uz jen musim vzit modelarsky barvy a zacit kreslit detaily (cervena kolem dveri, cerne trysky, seda/stribrna spojovaci prstenec, zlata horni poklop).

Obrázek
Obrázek
Obrázek

a behem tydne zacinam tisknout soyuz (nosic).
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Modely - 3D tisk

Příspěvek od Amper »

Ted uz ti na to aceton nepomuze.

Pro priste (a nebo i ted pokud ti nevadi to pak znova prestrikat) - ja pouzivam Revell Plasto v tube. Je takovy tuzsi takze se da dobre aplikovat na mista kde se tisk nezdaril - typicky treba ne uplne dotazene horni strany modelu nebo nejake hlubsi chybky. Da se aplikovat lokalne, prebrousit a az pak aplikovat plnic na celej model. Klidne jsem tim vyplnil prostory kde se uplne nenacpal plast treba proto ze je blby uhel tisku atd... Vyhoda Plasta je ta ze ho koupis vetsinou tam kde maj kity od Revelu takze klidne v Globusu atd... Dalsi moznost jsou tekuty tmely na stetce ale ty nepouzivam, veci z 3D tiskarny nejsou tak male aby Plasto nestacilo :-D

Jo a kdyby jsi chtel jeste vylepsit ten tepelny stit tak se podivej po necem co se jmenuje "metalizer". Dela to napr. Agama. Je to takova prtava lahvicka v ktere je praskovy kov v lepidle. Natre se to stetcem, kreje to opravdu velmi kvalitne takze by tomu nemela delat problem ani ta cerna. Nejvetsi vyhoda je ta ze po uschnuti se to da vylestit hadrem tak ze to vypada hoodne blizko kovu. A pak jen prefouknes lesklym lakem pro fixaci.

http://eshop.agama-color.cz/Barva-AGAMA-METAL/
SamElanius
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 87
Reputace: 1
Registrován: 30.3.2015 12:48
Re: Modely - 3D tisk

Příspěvek od SamElanius »

Jj s tim acetonem jsem mel na mysli dalsi model. Tohle je v urcitym smyslu "pathfinder". Moc dik za rady. Ten tmel vypada moc dobre. A ten metalizer zkusim asi jak na stit tak na dokovaci prstenec.

Odpovědět

Zpět na „Udělej si sám“