Vodni rakety

Debata o projektech, které umožňují běžným lidem nahlédnout pod pokličku kosmoanutiky a vyzkoušet si něco na vlastní kůži
Odpovědět
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: Vodni rakety

Příspěvek od indian22 »

No právě, že by prázdná být neměla. Je třeba určit hmotnostní těžiště pro nejhorší možnou situaci. Tj. s poslední troškou paliva, která těžiště posouvá dolu pod aerodynamické těžiště, asi bude třeba místo vody použít adekvátní závaží, jinak se ta voda bude přelévat :-D. Dle konstrukce rakety to může být tak 15-20% oproti plnému stavu, v případě PET lahví to asi bude spíš míň, řekl bych že kličkovat začala víceméně právě v tu chvíli..

Jiná situace je u motorků na TPH, ty odhořívají přednostně odspoda, nebo (pokud mají hodně pokročilé provedení) ve středovém kanálku, tedy víceméně pravidelně. Ale stejně - v případě homogenní náplně - první dohoří palivo dole, takže se těžiště přesouvá žádoucím směrem nahoru. Mimo to, u modelů bývá nad pohonnou směsí ještě výmet, který také něco váží, celá raketa je tak tím stabilnější čím víc pohonných hmot se spotřebuje.

Jenže tady jde o kapalné pohonné hmoty - :-D no dobrá, ale jak tomu mám říkat, teoreticky to přece nemusí být jedině voda. Tam zbytek paliva zůstává dole v nádrži a tělo rakety naopak destabilizuje.
Uživatelský avatar
MRR
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 317
Reputace: 1
Bydliště: SR
Registrován: 4.4.2014 16:13
Re: Vodni rakety

Příspěvek od MRR »

Mno, Navi to trafil presne :palec nahoru:
Totižto raketa po vyprázdnení všetkého paliva má celkom slušnu zotrvačnosť- z výpočtov a meraní ( motory na TPH ) vyplýva, že dĺžka bezmotorového letu je cca 4-krát dlhšia.( u vodných menšia samozrejme ). Po vyhorení paliva je už stabilizovaná iba námerom kalibru- korý ju udržuje v rýchlosti ( a prispieva k zotrvačnosti),rýchlosť je požiadavok počas ktorého fungujú aerodynamické stabilizátory- po zmenšení rýchlosti prestávajú byť učinné. Kto niekedy sledoval záznam z letovej kamery ( umiestnenej dolu ) tak si mohol všimnúť, že počas chodu raketového motoru raketa takmer nerotuje,pretože sú veľmi učinné aerodynamické stabilizátory po dohorení nastáva rotácia ( sú tam ale ešte iné faktory ako zmena ťažiska počas letu, aerodynamické prúdenie okolo rakety a s tým súvisiace nerovnosti, tlak vzduchu atp. - je ich okolo 20 ). Ak teda z akýchkoľvek príčin dôjde k flutteru tak už krídelko nedokáže ustabilizovať raketu pri malej rýchlost - následkom čoho sú prapodivné akrobatické obraty na oblohe :-D Ak k flutteru dôjde pri vysokej rýchlosti, tak väčšinou dôjde aj ku strhnutiu stabilizátora a prudkej zmene smeru letu, neskôr pádu do špirály - končí sa to väčšinou deštrukciou, kdežto pri malej rýchlosti raketa väčšinou robí tie premety.
S tým destabilizovaním malým množstvom vody ktorá ešte "nevyhorela- nevyletela von" má indian pravdu - rieši sa to vyšším tlakom ( to rieši aj dalšie problemy).


Obrázek

Indian- dnes sa už pri TPH ( u tých väčších rakiet ) používa takmer výhradne systém horenia jadra BATES ;)
U svojich motorov ho používam aj ja :)
Mrkni ;) http://www.youtube.com/watch?v=YcDwAJNAjnU
Má to výhodu v lepšom rozložení ťahu v čase.
Graf u takého typu odhrievania vyzerá potom nejako takto:
"Nemali by sme sa na vesmír pozerať očami racionalizácie odborníka. Elegantné bohatstvo bolo vždy podstatou prírody".... ( Wernher von Braun )
Uživatelský avatar
Matyn
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 362
Reputace: 0
Bydliště: Kousek od Ostravy
Registrován: 22.6.2013 14:44
Re: Vodni rakety

Příspěvek od Matyn »

Díky všem, nevím, co bych si bez vás počal. :palec nahoru:
Všechno je možné provést. Stačí chtít a mít dost peněz. A to je ten problém. Lidem se buď nechce, nebo nemají peníze.
http://vodnirakety.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1654
Reputace: 587
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Vodni rakety

Příspěvek od Edemski »

mám pocit, že tady zapomínáte na to, že "dospělé" rakety jaksi lítají opravdu do vesmíru a tam jim je u zadele nějaké těžiště, neb tam není atmosféra. Kdežto u amatérských raket po vyhoření paliva raketa přechází na setrvačný let a ta atmosféra působí jak čert ;-)
Uživatelský avatar
Matyn
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 362
Reputace: 0
Bydliště: Kousek od Ostravy
Registrován: 22.6.2013 14:44
Re: Vodni rakety

Příspěvek od Matyn »

Vyvážil jsem raketu, spevnil stabilizátory a šel jsem na start:

Bohužel mi netěsnila tryska, ale to chci do příště vychytat.
Všechno je možné provést. Stačí chtít a mít dost peněz. A to je ten problém. Lidem se buď nechce, nebo nemají peníze.
http://vodnirakety.webnode.cz/
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: Vodni rakety

Příspěvek od indian22 »

Pěkně, poladit tu trysku a bude to dokonalý. :palec nahoru:
Uživatelský avatar
Matyn
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 362
Reputace: 0
Bydliště: Kousek od Ostravy
Registrován: 22.6.2013 14:44
Re: Vodni rakety

Příspěvek od Matyn »

Dík! Ta tryska mě furt štve. :hlavou proti zdi Ale na videu z paluby jde krásně vidět fungování stabilizátorů. ;)
Všechno je možné provést. Stačí chtít a mít dost peněz. A to je ten problém. Lidem se buď nechce, nebo nemají peníze.
http://vodnirakety.webnode.cz/
Uživatelský avatar
SuperRAPIT
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 264
Reputace: 2
Registrován: 31.1.2014 18:23
Re: Vodni rakety

Příspěvek od SuperRAPIT »

Dlouho jsem tu nebyl, ale jak si mě před prázdniny ukázal zde v tomto tématu, jak by fungovala raketa na kolu a mentos.... Sice je dražší, ale je jednodušší na stavbu a hlavně "základní verze", tedy bez úpravy celkem vysoko letí. Další výhoda je v tom, že to nemusíš natolik natlakovat.

PS: Přemýšlel jsem, jak využít tyto rakety v Airsoftu (jestli to někdo zná, nebo to taky hraje). Přemýšlel jsem, že bych se s balistickýma raketami odpíchl zrovna zde, snejně jako W. V. Braun u V2.
"Všechno má své limity." -Daniel Štěpánek-
Uživatelský avatar
Matyn
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 362
Reputace: 0
Bydliště: Kousek od Ostravy
Registrován: 22.6.2013 14:44
Re: Vodni rakety

Příspěvek od Matyn »

SuperRAPIT píše:PS: Přemýšlel jsem, jak využít tyto rakety v Airsoftu (jestli to někdo zná, nebo to taky hraje). Přemýšlel jsem, že bych se s balistickýma raketami odpíchl zrovna zde, snejně jako W. V. Braun u V2.
S těma balistickýma raketama, hlavní je bezpečnost, tak bacha.
SuperRAPIT píše:Další výhoda je v tom, že to nemusíš natolik natlakovat..
Ale čím víc to natlakuješ, tím výš to letí. :-D
Mám pak ještě jednu dobrou zprávu. Ale jen pro mé odpůrce. Na dva týdny se od vás odloučím, jelikož jedu na tábor a na vodní rakety nebude jaksi čas.
Všechno je možné provést. Stačí chtít a mít dost peněz. A to je ten problém. Lidem se buď nechce, nebo nemají peníze.
http://vodnirakety.webnode.cz/
Uživatelský avatar
MRR
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 317
Reputace: 1
Bydliště: SR
Registrován: 4.4.2014 16:13
Re: Vodni rakety

Příspěvek od MRR »

Tak o dva týždne.
Zatiaľ vše nej :-D
"Nemali by sme sa na vesmír pozerať očami racionalizácie odborníka. Elegantné bohatstvo bolo vždy podstatou prírody".... ( Wernher von Braun )

Odpovědět

Zpět na „Udělej si sám“