Nové pohony kosmických lodí

Vše, co souvisí se stroji, které nás dostanou na oběžnou dráhu
Odpovědět
63855
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 15
Reputace: 0
Registrován: 21.9.2012 12:55
Re: Nové pohony kosmických lodí

Příspěvek od 63855 »

Ahoj,

samozdřejmě máš pravdu. Počítal jsem se stoprocentní účinností tokamaku, laserů, ci čehokoli na co to poběží. Co se týče pole toho lapače, nemyslím, že by to muselo hrát tak významnou roli, dokáži si představit hlouhé dráty z feromagnetu s dalekým dosahem. Co už roli zcela jistě hrát bude (a to jsem zde zanedbal) je prosté užití zákonu zachování energie a hybnosti. Proto jsem psal, že to není zcela fyzikálně korektní. Ono totiž uvolněná energie udá hybnost nejen částici, ale také raketě, takže vylétající rychlost částice bude menší a to cca. o polovinu. Už jsem to zpočítal přesněji, se započtením brzdného záření a rozdělením hybnosti a vyšlo mi to cca. 7% rychlosti světla. Ale ještě se mi to moc nelíbí. Ale už je to alespoň trochu víc fyzikálně korektní.
63855
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 15
Reputace: 0
Registrován: 21.9.2012 12:55
Re: Nové pohony kosmických lodí

Příspěvek od 63855 »

Tak při pořádném přepočtení jsem se opět dostal na 13%c pro fůzi a na téměř 100%c při anihilaci, což mne přiznám se dost překvapilo.
Uživatelský avatar
Pajos
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 211
Reputace: 3
Registrován: 1.12.2012 21:39
Re: Nové pohony kosmických lodí

Příspěvek od Pajos »

tady pěkný článek o iontových pohonech, jejich využitelnosti vývoji atd...

Kód: Vybrat vše

http://www.sciam.cz/files/vydani/SA_02_2010/unor_2010_elektricke_rakety_web.pdf
Škoda že ve světě kde jde štěpit atom, nejdou bořit lidské předsudky. - Albert Einstein
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: Nové pohony kosmických lodí

Příspěvek od indian22 »

Asi nejlepší čtení k danému tématu v češtině, ukládám na svůj nejhlavnější disk.
Uživatelský avatar
Pajos
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 211
Reputace: 3
Registrován: 1.12.2012 21:39
Re: Nové pohony kosmických lodí

Příspěvek od Pajos »

Našel poutavý článek opět na pohony lodí, který říká že NASA pohon na magnetech doopravdy testovala (zatím totiž ani tady na foru, ani na jiných článcích o pohonech o tom nebyla ani zmínka, leč nutno uznat že dráhy pro testy mají mět pouhých 6m, 12m, 15m na délku :? a jelikož je článek z roku 2005, zdá se že od toho asi upustili, jinak by už asi měl dráhu pár kilometrů a vědělo by se o ní.

Ale ikdyž je článek pěkně starý pro někoho koho tyto věci zajímají je tam tuna informací, je to fakt dlouhé (samozřejmě to není jen o MAGLEV-ech), trochu mě mrzí že web už je mrtvý (poslední příspěvky z roku 2006), dělal to ale určitě nějaký zapálený člověk do oboru :lol: :lol:

Kód: Vybrat vše

 http://mek.kosmo.cz/zaklady/rakety/fyzpoh.htm
Škoda že ve světě kde jde štěpit atom, nejdou bořit lidské předsudky. - Albert Einstein
Uživatelský avatar
JosVerstapen
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 187
Reputace: 0
Bydliště: Uherské Hradiště
Registrován: 12.9.2012 15:40
Re: Nové pohony kosmických lodí

Příspěvek od JosVerstapen »

Odkaz na tento článek už tady byl vložen v tomto vláknu od od tomas » 10 led 2012, 21:50 .
První kdo s tím přišel byl tuším spisovatel A.C. Clarke a vcelku dobře to technicky popsal ve své knížce (ostatně tak jako vše jiné co se potom skutečně realizovalo :-D ).
Akorát si myslím že v současné době tady na Zemi to je technicky prozatím nerealizovatelné, ale určitě by se to oplatilo jak psal Clarke postavit magnetickou urychlovací dráhu na Měsíce, kde je vakuum a gravitační síla je pouze 1/6 té Zemské.
Třeba se ještě dočkáme nějakých dalších testů uvidíme :)
Uživatelský avatar
Pajos
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 211
Reputace: 3
Registrován: 1.12.2012 21:39
Re: Nové pohony kosmických lodí

Příspěvek od Pajos »

sem to jaksi přehlédl :oops: :roll: tak bych prosil admina at to klidně smázne ;)
Naposledy upravil(a) Pajos dne 2.1.2013 13:58, celkem upraveno 2 x.
Škoda že ve světě kde jde štěpit atom, nejdou bořit lidské předsudky. - Albert Einstein
Uživatelský avatar
JosVerstapen
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 187
Reputace: 0
Bydliště: Uherské Hradiště
Registrován: 12.9.2012 15:40
Re: Nové pohony kosmických lodí

Příspěvek od JosVerstapen »

Vždyť to je jedno, je tam jenom odkaz na danou technologii. Já jsem taky párkrát duplikoval informace ;)
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Nové pohony kosmických lodí

Příspěvek od tomas »

Uživatelský avatar
modelar
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 557
Reputace: 39
Bydliště: Slovensko
Registrován: 4.8.2012 21:40
Re: Nové pohony kosmických lodí

Příspěvek od modelar »

Zaujímavý článok

Ale majú tam asi jednu chybu... neviem o tom že by MER-y jazdili na RTG :)
"It was going well until it exploded."

Odpovědět

Zpět na „Rakety a raketové motory“