Základní informace o Planetary Resources

Debata o firmě, která hodlá těžit nerosty na asteroidech
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Základní informace o Planetary Resources

Příspěvek od tomas »

To se pěkně daří. Další věc, kterou vím, ale při rychlosti překladu a psaní jsem jí zase napsal chybně. A to jsem si to ještě pak nechal projet google translate, který to přeložil správně. :facepalm:

Jasně je to 5,4 bilionu USD. I tak je to sumička, pro kterou se vyplatí si doletět.
Trabis
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 101
Reputace: 44
Registrován: 10.3.2016 14:46
Re: Základní informace o Planetary Resources

Příspěvek od Trabis »

sice starší, ale svižné video (z 2013)



ps.: omlouvám se pamětníkům pokud tu již někde je, zatím jsem na něj nenarazil
JanSedlarik
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 2
Reputace: 0
Registrován: 28.8.2015 13:37
Re: Základní informace o Planetary Resources

Příspěvek od JanSedlarik »

Nekdo nejake nove info? Oficialni web nic moc neveho neposkytuje. Je tento projekt mrtvy nebo se neco deje?
Uživatelský avatar
Ketivab
Správce profilu na Twitteru
Správce profilu na Twitteru
Příspěvky: 525
Reputace: 1
Bydliště: Země
Registrován: 10.11.2016 16:27
Re: Základní informace o Planetary Resources

Příspěvek od Ketivab »

JanSedlarik píše:Nekdo nejake nove info? Oficialni web nic moc neveho neposkytuje. Je tento projekt mrtvy nebo se neco deje?
V květnu minulého roku prý firma během investičního kola obdržela přes 21 milionů dolarů.
V té době firma oznámila záměr o vypuštění deseti malých družic určených k průzkumu Země (od toho firma o rok později upustila, s tím, že mise k asteroidům mají vyšší prioritu).
V listopadu téhož roku (2016) společnost získala investici od Lucemburské vlády v hodnotě 25 milionů euro.
Na přelomu května a června letošního roku firma oznámila záměr vyslat v roce 2020 do vesmíru sondu, která by navštívila některé blízké asteroidy.
Ve stejný čas také firma oznámila, že na podzim, pravděpodobně v říjnu tohoto roku do vesmíru vyšle sondu Arkyd-6, která by nejspíše na LEO měla otestovat některé technologie pro sondy mířící k asteroidům. Nejsem si ale jistý, jak tento projekt pokračuje, jelikož podzim je už za dveřmi a také jsem zatím jakékoliv bližší informace nezaznamenal. Vzhledem k tomu, že informaci společnost oznámila několik měsíců před plánovaným stratem, tak satelit už v tu dobu musel být jistě připravený.

Společnost je také aktivní na sociálních sítích: Twitter, Instagram, Facebook
Uživatelský avatar
Ketivab
Správce profilu na Twitteru
Správce profilu na Twitteru
Příspěvky: 525
Reputace: 1
Bydliště: Země
Registrován: 10.11.2016 16:27
Re: Základní informace o Planetary Resources

Příspěvek od Ketivab »

Našel jsem bližší informace o satelitu Arkyd-6:
Jedná se o 6U cubesat o hmotnosti 10 kg, který by se měl vydat do vesmíru na indické raketě PSLV-XL.
O zdroj elektrické energie se budou starat solární panely (viz foto níže), popřípadě baterie během orbitální noci. Cubesat bude také vybaven snímačem operujícím v infračerveném spektru (konkrétně na středních vlnách: 3–50 µm).

Někdy se tento cubesat označuje jako Arkyd 6A, jelikož by v budoucnu (rok 201X) měl přijít ještě jeden start druhého exempláře, označovaného jako Arkyd 6B.

Myslím, že by mělo jít dokonce již o nejbližší start rakety PSLV-XL, ale jelikož nedávný start nebyl úspěšný, bude nyní probíhat vyšetřování a přesný datum startu tak zatím není známý. Pokud mám pravdu, tak by měl být Arkyd 6A součástí sekundárního nákladu, který poletí při misi Cartosat-2F.

Obrázek
Uživatelský avatar
DrHorak
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 749
Reputace: 13
Bydliště: Praha
Registrován: 9.11.2017 18:28
Re: Základní informace o Planetary Resources

Příspěvek od DrHorak »

ARKYD 6 startoval 12. ledna 2018 na indické PSLV, ale vzhledem k tomu, že Planetary Resources nesplnila svůj loňský investiční plán, začala propouštět některé ze svých 70 zaměstnanců a snaží se o generování krátkodobých příjmů ze svého satelitu (prodejem data a IR obrazového materiálu).
Odešel i bývalý ředitel pro strategii a rozvoj Akshay Patel.
Finanční problémy společnosti ovlivní i časový plán vypouštění dalších satelitů, které bylo dříve oznámeno na rok 2020.
"Skafandry se vezměte sebou. Možná je budete potřebovat." - Kapitán Nemo v románu J.M.Trosky - Zápas s nebem
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10789
Reputace: 10147
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Základní informace o Planetary Resources

Příspěvek od Pospíšil »

PR je na tom finančně skutečně bledě. Nejen, že se jí letos nepodařilo nalákat další investory pro finanční podporu strategických plánů firmy a dále pokračuje postupná redukce zaměstnanců, ale dnes už firma dokonce vyhlásila termín aukce svého movitého majetku a vybavení. Na konci srpna půjde do dražby od CNC obráběcích strojů, přes 3D tiskárny a počítače až po skládací židle. Vypadá to, že jeden sen asi pomalu končí a na těžbu z asteroidů si lidstvo bude muset ještě nějaký čas počkat.
https://www.geekwire.com/2018/planetary ... ssion=true
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
TyfuZ
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 13
Reputace: 11
Registrován: 29.1.2018 11:04
Re: Základní informace o Planetary Resources

Příspěvek od TyfuZ »

To je škoda, docela jsem jim fandil. Snad se nakonec nějaký investor najde, i když to je asi nepravděpodobné. :(
Uživatelský avatar
DrHorak
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 749
Reputace: 13
Bydliště: Praha
Registrován: 9.11.2017 18:28
Re: Základní informace o Planetary Resources

Příspěvek od DrHorak »

TyfuZ píše:To je škoda, docela jsem jim fandil. Snad se nakonec nějaký investor najde, i když to je asi nepravděpodobné. :(
Takže se našel...
Je to ConsenSys Inc. - provozovatel Etherea, jejímž spoluzakladatelem je Joseph Lubin. ConsenSys má 900 zaměstnanců.
Ethereum je kryptoměna a open-source platforma založená na decentralizované databázi, blockchainu.


Zdroj: https://www.planetaryresources.com/2018 ... resources/
"Skafandry se vezměte sebou. Možná je budete potřebovat." - Kapitán Nemo v románu J.M.Trosky - Zápas s nebem
TyfuZ
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 13
Reputace: 11
Registrován: 29.1.2018 11:04
Re: Základní informace o Planetary Resources

Příspěvek od TyfuZ »

Tak to mě těší. Jen mě teda překvapilo, že se do toho pustila "cryptofirma", to by mě snad v životě nenapadlo :-D

Odpovědět

Zpět na „Planetary Resources“