47. díl Beran

Sem patří debata o pořadu Noční obloha, který každý týden informuje o tom, co se dá pozorovat v noci na nebi.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
47. díl Beran

Příspěvek od Dugi »

také dnes se podíváme na zoubek souhvězdí, které patří do zvěrokruhu. Bude to Beran, nebo chcete-li Skopec. Souhvězdí, které není vůbec velké.



Minulý díl vidělo celkem 620 diváků.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: 47. díl Beran

Příspěvek od baranka »

Pěkné. :palec nahoru: Je zajímavé jak ty báje jsou na obloze propojené. Rouno z Kolchidy později ukradl Jásón s argonauty na lodi Argo. Ta zase plula na své pouti za zlatým rounem po řece Eridanus.
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 47. díl Beran

Příspěvek od tomas »

Pěkný díl. :tlesk:

Ono je zajímavé i to, jak jsou propojené i ty jednotlivé příběhy. Jako by to snad nebyly jen báje. Patrně bude i u Argonautů nějaký reálný základ. Podobně jako tomu bylo u Iliady. Každopádně, na tehdejší dobu byla cesta přes celé Černé moře až do dnešní Gruzie úctyhodný výkon.
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: 47. díl Beran

Příspěvek od Wopat »

Historie souhvězdí
Souhvězdí Berana má dávnou historii. Thébský král Athamas měl dvě děti. Jejich macecha je však neměla ráda a špatně s nimi nakládala. Když se to dověděl posel bohů Hermes, poslal obě děti do království Kolchidy, což byla země na východním břehu Černého moře. Hermes dal dětem na cestu berana se zlatým rounem, který uměl rychle létat. Chlapec Frixos a děvče Hellé sedli beranu na záda a drželi se jeho rouna. Ale Hellé se nedržela dost pevně a spadla do moře. Na její památku byla ona část moře od té doby nazývána Hellespont (Hellino moře, dnešní Dardanely).
Frixos šťastně dolétl až do Kolchidy a byl tamním králem přijat velmi přátelsky. Berana pak obětoval Diovi a zlaté rouno dal z vděčnosti kolchidskému králi. Král si vzácného daru velmi vážil a bál se, aby mu jej nikdo nevzal. Schoval jej proto do posvátné jeskyně hlídané drakem, který nikdy nespal. Přesto však přijel do Kolchidy později hrdina Iásón se svými druhy na lodi Argo a rouno odvezl do Řecka.

latinský název: Aries
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 47. díl Beran

Příspěvek od Dugi »

Díky, ale tohle celé jsem do videa dát nemohl. Samotnému mi to bylo líto, že jsem musel tu pověst tak osekat až na kost. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: 47. díl Beran

Příspěvek od Wopat »

To je mi jasné :) Já jsem tady na fórum taky celou pověst dát nemohl, to bych popsal více stránek :lol: Ale říkal jsem si, že to možná někoho zajímá, tak jenom takové malé rozšíření tvého slova...
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 47. díl Beran

Příspěvek od Dugi »

Bezesporu dobrý nápad! :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Noční obloha“