46. díl - Ryby

Sem patří debata o pořadu Noční obloha, který každý týden informuje o tom, co se dá pozorovat v noci na nebi.
Odpovědět
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
46. díl - Ryby

Příspěvek od tomas »

Abychom měli oblohu komplet, dovolil jsem si dát za Dugiho odkaz na jeho pořad Noční obloha.
Tentokrát se věnuje souhvězdí Ryby.



Minulý díl vidělo 1624 lidí
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 46. díl - Ryby

Příspěvek od Dugi »

Já věděl, že jsem na něco zapomněl. :lol:
Díky, tomasi. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: 46. díl - Ryby

Příspěvek od baranka »

Mě to bylo divné ale psal jsi, že má stream poruchu tak jsem to bral stále jako poruchu. :) Jinak moc pěkný díl. :palec nahoru:
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 46. díl - Ryby

Příspěvek od Dugi »

Ne, za tohle mohla moje hlava. :lol:
Na Stream jsem to nahrál, ale zapomněl jsme to dát na fórum. :?

P.S. A díky za pochvalu. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: 46. díl - Ryby

Příspěvek od Wopat »

Historie souhvězdí
Kdysi dávno se procházela Afrodita (totožná s římskou bohyní Venuší) se svým synem Erótem po břehu řeky Eufratu. Náhle se před nimi objevil obr Tyfón. Nebyl to však jen tak obyčejný obr. Měl sto hlav dračí, psí i lidské podoby a ničil vše, nač přišel. Vyděšená Afrodita skočila i s Erótem před obrem do řeky a proměnila se tam v rybu, stejně jako její syn. Tyfóna později přemohl Zeus, ale ne úplně. Zchromil ho bleskem a uvěznil pod horou Etnou na Sicílii. Obr se tam občas bouří, lomcuje svým vězením, chrlí oheň a svými žhavými slinami (lávou) ničí život kolem sebe.
Na památku toho, jak chytře unikla Afrodita nebezpečí, byly obě ryby přeneseny na oblohu poblíž Velryby, Delfína a Jižní ryby. Souhvězdí se sice zprvu říkalo Venuše a Cupido (Afrodita a Erós), ale protože staří Babylóňané, Asyřané a Peršané viděli na obloze podobu dvou ryb, ujal se název Ryby a ten platí dodnes.

latinský název: Pisces
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.

Odpovědět

Zpět na „Noční obloha“