43. Vodnář

Sem patří debata o pořadu Noční obloha, který každý týden informuje o tom, co se dá pozorovat v noci na nebi.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
43. Vodnář

Příspěvek od Dugi »

Dnes se budeme věnovat dalšímu zvířetníkovému souhvězdí, takže očekávám, že některé dnešní díl zaujme o něco více než ty ostatní. Čeká nás znamení "vodní" - souhvězdí, které má vodu v názvu. Ano, hádáte správně, je to Vodnář.



Minulý díl Noční oblohy nabral do této chvíle 1 305 zhlédnutí.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 43. Vodnář

Příspěvek od tomas »

Super :palec nahoru:

Z NO mě vždycky nejvíc zajímá ten příběh. Asi to bude tím, že jsem kdysi hodně četl Starověké báje. Vím, že bych si ho mohl sice na netu vyhledat, ale to bych se připravil o zážitek z NO. A to by byla škoda. ;)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 43. Vodnář

Příspěvek od Dugi »

To mám radost, že si každý v tom pořadu najde to, co má rád. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: 43. Vodnář

Příspěvek od baranka »

Pěkný díl. :palec nahoru: Jen jsem tak trochu doufal, že se bude věnovat i Drakonidám, čínnost roje je od 6 do 10. října s maximem 8.října.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 43. Vodnář

Příspěvek od Dugi »

A vida, na Drakonidy jsem zapomněl. Snad někdy příště.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: 43. Vodnář

Příspěvek od Wopat »

Historie souhvězdí
Na starých babylónských kamenech byl Vodnář zobrazován jako klečící muž, který vylévá vodu z vědra na rameni. V Egyptě byl symbolem nilských záplav a období dešťů.
V řeckém bájesloví představoval Vodnář boha Dia, který lije proudy vody na zem. Aby tak potrestal hříšné lidstvo. Lidé prý bývali nejdříve velmi dobří a šťastní (zlatý věk) a na zemi bylo věčné jaro. Potom přišel stříbrný věk, kdy Zeus rozdělil rok na čtyři období a lidé museli snášet střídání horka a zimy. Pak nastal věk bronzový a naposled nejhorší ze všech, železný. Lidé byli tehdy velmi zlí a sobečtí, pravda a ctnost téměř vymizely. Tehdy se Zeus rozhněval a vylil na zem obrovské množství vody, v níž všichni lidé utonuli. Jen na vrcholku hory Parnasu, který byl jediným kouskem pevné půdy, se zachránil Prométheův syn Deukalión s manželkou Pyrrhou, lidé spravedliví, skromní a dobří. Ti pak založili nový lidský rod.

latinský název: Aquarius
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.

Odpovědět

Zpět na „Noční obloha“