28. díl - Herkules

Sem patří debata o pořadu Noční obloha, který každý týden informuje o tom, co se dá pozorovat v noci na nebi.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
28. díl - Herkules

Příspěvek od Dugi »

Dnes přichází řada na souhvězdí, které se inspirovalo největším hrdinou řecké mytologie. Herkules sice připomíná květináč, ale hvězdokupa M13 se dá pozorovat i pouhýma očima!



Minulý díl nasbíral dohromady 944 zhlédnutí.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 28. díl - Herkules

Příspěvek od tomas »

:palec nahoru: . Jenom drobnůstka - Herkules i Herakles je táž osoba, ale Herakles je označován v řecké mytologii a Herkules v římské. Čili ve starém Řecku byl Herakles syn Dia, ale v Římě byl Herkules synem Jupitera.

Kdyby zůstala řecká jména pro souhvězdí a planety, tak jsme mohli krásně psát, že sonda Héra letí k planetě Zeus. :-D Nakonec byla po Diovi pojmenována alespoň planetka.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 28. díl - Herkules

Příspěvek od Dugi »

Myslel jsem, že to vyplyne z kontextu, když jsem psal Herkules, nebo též Héraklés - myslím, že diváci pochopí, že se jedná o jednu osobu, která má jen různá jména.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: 28. díl - Herkules

Příspěvek od baranka »

Když jsem to pochopil i já, je to v pohodě. :) Jen na okraj, ta tmavá obloha mě fakt schází.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 28. díl - Herkules

Příspěvek od Dugi »

To asi všem, kteří žijí ve městech :?
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 28. díl - Herkules

Příspěvek od tomas »

Dugi: to byla jenom taková poznámka k tématu. :) Je mi jasné, že jsi do komentáře k videu musel použít zkratku, ale jinak se v tom bezpečně orientuješ.

Na vesnici máme krásně vidět hvězdy. Optimální je zimní ráno, kdy se vracím z akce, protože u nás vypínají někdy lampy na druhou půlku noci, aby ušetřili. Takže je opravdu pořádná tma. Horší je to s očima.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 28. díl - Herkules

Příspěvek od Dugi »

Tam musí být krásně 8-)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Noční obloha“