18. díl - Lev

Sem patří debata o pořadu Noční obloha, který každý týden informuje o tom, co se dá pozorovat v noci na nebi.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
18. díl - Lev

Příspěvek od Dugi »

V minulých dílech jsme se věnovali menším souhvězdím, které se třeba mohou hůře hledat. Teď proto sáhneme po souhvězdí, které se dá najít bez problémů. Bude to král zvířat - Lev.



Minulý díl pořadu Noční obloha si pustilo celkem 1 996 lidí.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: 18. díl - Lev

Příspěvek od baranka »

Hodně hezky udělaný díl. :palec nahoru:
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 18. díl - Lev

Příspěvek od Dugi »

Díky, snažil jsem se ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 18. díl - Lev

Příspěvek od tomas »

Pěkně. :palec nahoru: I aktualitku s Marsem jsi tam zakomponoval.

Škoda, že jsem informaci meteorickém roji Lyridy objevil až dneska. Je mi dost divný, že o něm letos neinformují známé astronomické servery, přitom v minulých letech na něj neopomněly upozornit.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 18. díl - Lev

Příspěvek od Dugi »

Těžko soudit, třeba je roj slabší, než obvykle. Přes astronomii odborník nejsem.

Btw. teď mi došlo, že Lyridy vychází časově docela dobře ve vztahu k našemu víkendovému srazu. :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 18. díl - Lev

Příspěvek od tomas »

No paráda. Navíc pozorování nebude rušit Měsíc. (To je ovšem škoda, pokud bychom ho chtěli pozorovat taky, ale nemůžeme mít všechno :-D ). On by pozorování nerušil ani v úplňku, protože má stejně vyjít až nad ránem.

Obvykle Lyrid létá asi 15-20 za hodinu, ale může jich být i 90 za hodinu. V roce 1922 jich prý létalo dokonce 2000 během hodiny, to ale v poslední době nebývá.
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: 18. díl - Lev

Příspěvek od baranka »

Jak píše uživatel Algol77 na astronomickém fóru
"Začátek aktivity: 16.4.
Konec aktivity: 25.4.
Maximum: 22.4. (5:30 UT)
ZHR: 18 (může dosáhnout až 90)

Radiant: α = 271°, δ = +34°
V∞ = 49 km/s"
Jinak dávám snímek Lva ( i s Marsem ) z 18.3 expozice 10 x 15 s srovnáno v Registaxu na klik více podrobností
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 18. díl - Lev

Příspěvek od tomas »

Pěkná fotka. Každopádně máš na té fotce hezky vidět i Saturn. :palec nahoru:

Oprava: já jsem slepý. Správně mě Baranka opravil, že je to Mars. (Ještě to má napsáno v popisku, to je vidět, jak čtu)
Naposledy upravil(a) tomas dne 17.4.2012 12:44, celkem upraveno 1 x.
Důvod: edit
PetrKK
Re: 18. díl - Lev

Příspěvek od PetrKK »

By mě fakt zajímalo, proč jsou exoplanety stále uváděny jako partner pořadu... ?
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 18. díl - Lev

Příspěvek od Dugi »

Moje chyba to není. Já když napíšu popisek videa, tak tam ten odkaz není. Chyba bude zřejmě u editorů, kteří tak nějak automaticky ze setrvačnosti přidávají dříve používaný text. Jako běžný uživatel totiž nemám možnost dělat v popisu videa HTML tagy. Je tedy možné, že si editoři nevšimnou, že tam už odkaz není a "vlepí" tam text, který se tam dával dřív.
Každopádně děkuju za upozornění. Popisy u videí nekontroluju, tak mi to ušlo. Editory na to upozorním a od příštího dílu to tam nebude. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Noční obloha“