12. díl - 10. týden 2012

Sem patří debata o pořadu Noční obloha, který každý týden informuje o tom, co se dá pozorovat v noci na nebi.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
12. díl - 10. týden 2012

Příspěvek od Dugi »

A máme tu další várku tipů na pozorování nočního nebe. Tentokrát přichází na řadu objekt, který všichni známe, ale málokdy si uvědomíme, že i on stojí za astronomické pozorování - náš Měsíc.



Minulý díl pořadu vidělo celkem 9 161 lidí. Uvidíme, jak úspěšný bude tento díl.
Jak jsem avizoval na konci pořadu, čekají Noční oblohu výrazné změny. Od příštího dílu se měn koncepce pořadu. Až doposud to bylo všechno "na jedno brdo". Pokud bychom porovnali několik dílů, které jdou po sobě, ve většině případů bychom narazili na velmi podobné informace - můžeme vidět stejné planety, jako před týdnem, jen se nám o kousek posunuly. To opravdu není příliš divácky atraktivní formát. A proto od příštího týdne přijde změna. V každém díle se budeme věnovat jednomu souhvězdí, které se v onom týdnu dá sledovat v první polovině noci. Řekneme si, kde souhvězdí najít, co je v něm zajímavého (dvojhvězdy, jasné hvězdy, mlhoviny), u některých bude třeba i pár slov o původu jména. Celkově vzato by měl být nový formát divácky atraktivnější, protože každý týden, na ně bude čekat něco úplně nového.
Samozřejmě, že pokud bude v konkrétním týdnu k vidění nějaký meteorický roj, nebo podobná atraktivní událost, bude se Noční obloha věnovat tomuto aktuálnímu tématu. Ale v "běžných týdnech", kdy by se běžně dělaly pořady o planetách, resp. přeletech ISS, budou na řadě souhvězdí.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: 12. díl - 10. týden 2012

Příspěvek od baranka »

Zatím asi nejlépe udělaný díl, Měsíc je prostě pro mě nevděčnější objekt. Mám rad i stránky Pavla Gabzdyla PROHLÍDKA - MĚSÍCE , které asi všichni znají ale odkaz neublíží http://mesic.astronomie.cz/soused.htm
Pěkný díl. :palec nahoru:
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 12. díl - 10. týden 2012

Příspěvek od Dugi »

Díky za pochvalu, doufám, že podobně dobré budou i díly o souhvězdích. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 12. díl - 10. týden 2012

Příspěvek od tomas »

paráda, pěkný díl. Na souhvězdí se těším. Za chvíli už bude venku teplo tak si je zatím můžou kluci nastudovat, aby měli čím oslnit na rande. :)
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: 12. díl - 10. týden 2012

Příspěvek od baranka »

Dugi píše:Díky za pochvalu, doufám, že podobně dobré budou i díly o souhvězdích. ;)
Určitě. :)
Jinak některé další stránky které pomohou "Měsíčňanům"
Stánka plná map některých objektů na Měsíci. Po kliku na mapu se ukáže v celé kráse.
http://www.lpi.usra.edu/resources/mapca ... ndex.shtml
Interaktivní mapa Měsíce.
http://www.lunarrepublic.com/atlas/index.shtml
A nakonec 100 nejzajímavějších Měsíčních objektů (regionů, kráterů, hor, rýh, a boulí) ve fotografii
http://www.3towers.com/s3towers/Lunar10 ... 01-006.asp
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 12. díl - 10. týden 2012

Příspěvek od Dugi »

Hodně dobré! Díky za odkazy. :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 12. díl - 10. týden 2012

Příspěvek od tomas »

Tady je video, které jsem docela dlouho hledal. Na základě fotek z LRO bylo vyrobeno video, které ukazuje fáze Měsíce a hlavně jeho libraci.
.

Celý článek, kde na video odkazovali, najdete na stránkách national-geographic.cz.
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: 12. díl - 10. týden 2012

Příspěvek od baranka »

Hodně hezké. Já jsem se zatím dopracoval jen k tomuto. :(
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: 12. díl - 10. týden 2012

Příspěvek od baranka »

Dost srandy. algorithm21century dal na youtube svou Pouť po terminátoru. Bohužel nejde přímé vložení videa, tak musímn dát odkaz: http://www.youtube.com/watch?v=JpFMAOtE ... =rec-HM-r2
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 12. díl - 10. týden 2012

Příspěvek od Dugi »

Videa super! U toho tvého se mi líbily ty detaily letadel a blesky. O tom, že skvěle fotíš Měsíc už víme, ale tyhle momentky byly super. :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Noční obloha“