7. díl - 5. týden 2012

Sem patří debata o pořadu Noční obloha, který každý týden informuje o tom, co se dá pozorovat v noci na nebi.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
7. díl - 5. týden 2012

Příspěvek od Dugi »

Hned na začátku musím říct, že na téma tohoto dílu mne upozornil Petr Kubala, kterému za to patří velký dík. Kromě toho mi poskytl i materiály, díky kterým jsem mohl do videa zakomponovat různé zajímavé informace. :palec nahoru:
Dnešní díl se věnuje neobvykle blízkému průletu planetky Eros okolo Země. Naposledy byla tato planetka podobně blízko v roce 1975. Kdo má dalekohled (stačí i menší), měl by se v úterý večer dívat na oblohu. Maginuta Erosu bude v maximu 8,5 - bude tedy ideální pozorovat z míst, ke je slabší světelné znečištění.



Minulý díl našeho pořadu vidělo celkem 4 482 diváků. Uvidíme, jak si povede nejnovější díl.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 7. díl - 5. týden 2012

Příspěvek od tomas »

Tahle témata mám rád. Tradičně pěkné. :tlesk: Akorát to možná Dugi chtělo větší šipku k místu výskytu planetky.

Abych pokračoval v tom, co tady posledně zahájil Baranka, tak přidávám odkazy na další informace.
Přímo misi NEAR se tady na fóru nevěnuje žádné vlákno (jen okrajově Program Discovery). Uvádím proto pouze externí odkazy:

Wikipedie: sonda NEAR, Eros
Další weby: NEAR (aldebaran.cz), Eros (planetky.cz)

Video, na kterém je nejprve animace přistání sondy a pak skutečné obrázky z přistání, které sonda průběžně pořizovala během sestupu 12.února 2001.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 7. díl - 5. týden 2012

Příspěvek od Dugi »

Díky za pochvalu. O šipce jsem uvažoval, ale nikde jsem nenašel přesnou lokaci planetky ve zmíněném termínu. Proto jsem to raději udělal tak, že jsem tam dal odkaz na heavens-above, kde si každý může zjistit aktuální údaje.

Mimochodem, ty odkazy, které jsi sem přidal jsou super. :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Urax
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 25
Reputace: 0
Registrován: 20.12.2011 19:26
Kontaktovat uživatele:
Re: 7. díl - 5. týden 2012

Příspěvek od Urax »

Je to vážně božíí!:)

Odpovědět

Zpět na „Noční obloha“