2. díl - 52. týden 2011

Sem patří debata o pořadu Noční obloha, který každý týden informuje o tom, co se dá pozorovat v noci na nebi.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
2. díl - 52. týden 2011

Příspěvek od Dugi »

Máme tu druhý díl pořadu Noční obloha. Dnes jsem si pro diváky připravil návod, jak zjistit přelety Mezinárodní vesmírné stanice. Jelikož se v tabulce na heavens-above.com lidé nemusí snadno vyznat, je návod doplněn i informacemi, co jednotlivé sloupce znamenají.



Minulý díl si pustilo celkem 40 393 lidí.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 2. díl - 52. týden 2011

Příspěvek od tomas »

Na tom, že je teď tak brzy tma, je dobře jen to, že jsou vidět dřív hvězdy a další kosmické objekty.
Ještě, že má Noční obloha svůj samostatný pořad. Tohle by se Ti do Dobývání vesmíru nepodařilo vměstnat. Leda jako hlavní téma.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 2. díl - 52. týden 2011

Příspěvek od Dugi »

Dostal jsem se sice na maximální stopáž pořadu (a to jsem ještě musel 4 sekundy vyhodit, protože jsme byl moc dlouhý :) ), ale myslím, že takový návod lidem pomůže - jak jsi řekl. Je to výhoda samostatného pořadu.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
PetrKK
Re: 2. díl - 52. týden 2011

Příspěvek od PetrKK »

Zdravím,

budu muset trochu přehodnotit svou podporu Noční oblohy. Upozornění ve formě článku se na webu sice vyskytovat bude ale nepravidelně. Seznam dílů pak bude k dispozici "jen" skrze Vesmír online: http://www.exoplanety.cz/online/nocni-obloha/ Vede mě k tomu několik důvodů:

1) Nabízel jsem tuto možnost hlavně poté, co se tu objevily hlasy, že to na kosmonautické fórum moc nepatří. Ale vlákno s jednotlivými díly tu nakonec stejně založeno bylo, takže je to pasé :)

2) Nevím proč, ale myslel jsem si, že to bude taková bokovka a Stream bude věnovat pozornost jen Dobývání vesmíru, ale neděje se tak, takže podpora či reklama exoplanet už není tak potřebná.

3) Problém je i v periodicitě. Jednou týdně je zkrátka moc. Mohlo by se stávat, že na titulce nebo v RSS bude každý třetí článek Noční obloha a to není dobré.

Samozřejmě každý týden se objeví odkaz na oba pořady na Facebooku :)


Děkuji za pochopení
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 2. díl - 52. týden 2011

Příspěvek od Dugi »

Jasně to chápu. I za propagaci přes FB jsem vděčný ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: 2. díl - 52. týden 2011

Příspěvek od baranka »

Paktický návod, prostě paráda. Sám bych uvítal v některém dalším díle podobný návod na pozorování tranzitu přes Měsíční kotouč ( Slunce bych raději vynechal kvůli možnému poškození zraku )... Báječná práce. :palec nahoru:
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 2. díl - 52. týden 2011

Příspěvek od Dugi »

Víš ono s tímhle pozorováním je trochu problém. Ze dvou důvodů - tranzity nejsou zase tak moc časté. Ale je tu druhý, hlavní, důvod. Pozorování tranzitů přes Měsíc vychází vždy jen na úzký pás republiky. Ale v Noční obloze by měly být jevy, které si může prohlédnout kdokoliv, ať už bydlí v Karlových Varech, nebo v Ostravě.
Osobně se přiznám, že jsem tranzit ISS přes Měsíc ještě nikdy nepozoroval, takže ani nevím, jestli se to dá vidět jen pouhýma očima, nebo jestli potřebuješ dalekohled. Pokud platí druhá možnost, pak to pro Noční oblohu taky není ideální, protože se snažíme dávat tipy na pozorování, která může mít kdokoliv bez dalekohledu.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: 2. díl - 52. týden 2011

Příspěvek od baranka »

Jj, já to tušil ale co kdyby to náhodou prošlo. ;)
Urax
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 25
Reputace: 0
Registrován: 20.12.2011 19:26
Kontaktovat uživatele:
Re: 2. díl - 52. týden 2011

Příspěvek od Urax »

To video je super! ;)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 2. díl - 52. týden 2011

Příspěvek od Dugi »

Díky, těší mne, že se to líbí!
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Noční obloha“