binokulary

Sem patří debata o pořadu Noční obloha, který každý týden informuje o tom, co se dá pozorovat v noci na nebi.
aulonocarablau
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 9
Reputace: 0
Registrován: 5.6.2016 17:46
binokulary

Příspěvek od aulonocarablau »

Zdravim, mam dotaz. Jsem zacatecnik a nevim si rady. Premyslim zda si koupit jeden binokular na prirodu 15x56 yukon plus astro dalekohled od firmy T-S 25x100 Uhc filtr se stativem ciste na vesmir. Zda s nim neco vubec uvidim. Myslim na jake urovni budou galaxie, mlhoviny, hvezdokupy, mlecna draha, planety atd. Barvy mlhovin asi cekat nemuzu ? Na fórech rikaji vetsi zorne pole binokularu 3D vjem nez jednoocky dobson bresser messier apod. Ty maji zase velke zvětšení , ale male zorne pole. Uz v tom tapu delsi dobu a nevim si rady a nechci zbytecne vyhodit penize. Dekuji pekne za rady. :)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: binokulary

Příspěvek od Dugi »

Ahoj, díky, že ses u nás registroval a doufám, že u nás zůstaneš i poté, co dostaneš odpověď na svou otázku. Nejlepší rady Ti poskytne asi Martin Gembec (MaG).
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1899
Reputace: 735
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: binokulary

Příspěvek od MaG »

Ahoj, na tu přírodu by sám o sobě stačil i 7 nebo 10×50 a je otázka, zda se ti přístroj se zvětšením bude ještě dobře držet bez chvění. K jednomu přístroji bych pak ale druhý podobný nekupoval. Pozorování s velkým binokulárem je i ze stativu poněkud nepohodlné, protože nemá zalomené okuláry. UHC pomůže jen u vybraných mlhovin, u nás takový vlastní málokdo a osobní zkušenost mám takovou, že bych kvůli tomu tohle nekupoval. Mám 20×80 bez filtrů. Samozřejmě mezi 10×50 a 15×70 je opravdu znatelný rozdíl, ale cokoli většího je taky znát, ale už je to moc těžké a začíná to být na koukání nepohodlné. Já bych k triedru na přírodu koupil dobsona, protože za nejméně peněz dá nejvíc muziky, tedy především pokud máš na mysli alespoň nějaký od 20 cm výše.

Mlhoviny, galaxie a hvězdokupy uvidíš až na úplné výjimky černobíle a detaily začínají být vidět až na příměstské obloze od 20 až 25cm dalekohledu výše. V těch menších to není úplně ono a časem se omezíš asi jen na hvězdokupy, dvojhvězdy a planety.

Ptej se dál, tohle je jenom nástřel. Zajímavé je, kde budeš pozorovat a kde to hodláš koupit, přeci jen je rozdíl bazar vs. nový.
aulonocarablau
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 9
Reputace: 0
Registrován: 5.6.2016 17:46
Re: binokulary

Příspěvek od aulonocarablau »

Ahoj, na tu prirodu ten yukon se mi zda byt dobry 15x56 a váha 1,2kg si myslim jeste do ruky da. Na dobsony sem kukal su tam nekolik verzi. Kukal sem na 8" ten ma průměr zrcadla 203mm, potom 10" prumer zrcadla 254mm a 12" ma 305mm a uz aj moc velky kolos, potom su aj 12",14" Volil bych asi klasiku montaz bez goto. Zase jsou jen na kukani a nevim zda me nekdy chyti aj si nalezly objekt vyfotit a to dobson nesvede. S tych dobsonu asi 8"bo 10" ale je to velike aj tak :) Mam nakoukane youtube co s tema dobsonama vidi. Nekdy v pohode nekdy hure, ale galaxie byli pres nej barevne asi filtry. A natacene kamerou tak asi se to zaznamenat da.
aulonocarablau
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 9
Reputace: 0
Registrován: 5.6.2016 17:46
Re: binokulary

Příspěvek od aulonocarablau »

A jakou mas tu 20x80 za znacku a na co ji pouzivas? Tez sem se resil tuto velikost ma kolem 2,3kg a tam uz stativ.
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1899
Reputace: 735
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: binokulary

Příspěvek od MaG »

S tou hmotností to bude dost individuální, mě se nejlíp pozorovalo s lehkým 10×50 (cca do 0,5 kg). Teď používám v noci TS 20×80 2,4 kg a to je pořádně těžká mrcha. Předtím jsem měl 15×70 Celestron a ten je oproti němu lehoučký. Na seriózní pohled na galaxie a mlhoviny cokoli nad 25 cm, v nouzi cokoli od 15cm výše. Na barvy zapoměň.
aulonocarablau
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 9
Reputace: 0
Registrován: 5.6.2016 17:46
Re: binokulary

Příspěvek od aulonocarablau »

Tu 80mm mas na stativu ne ? Vidis s tim na mesici nejaky ten kráter? Ty barvy galaxii cim to je ze maji nekery lidi takove pekne koukani? Kdybych se rozhodoval tak mozna ten dobson 254mm at pak nelituju mensiho zrcadla.Mozna i tu 12" 305mm uvidim co na to moja :) je pripravena jen na velky binokular a hen to nebude kam umistit. Myslim ze nakonec se budu muset spokojit s bino 25x100 jak byl puvodni plan. Ale kdyz rikate ze to je slabe tak nakonec bude jen ten na prirodu :D
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1899
Reputace: 735
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: binokulary

Příspěvek od MaG »

Rozdíl mezi 254mm dobsonem a jakýmkoli binokulárem je propastný jak v užitné hodnotě, tak v tom, co bude vidět. Přitom cena nebude o moc vyšší, zvláště u bazarového. Samozřejmě že krátery jsou vidět od zvětšení 10× dobře, ale binokulár mám na přehlídky oblohy a na komety a ne na Měsíc.
aulonocarablau
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 9
Reputace: 0
Registrován: 5.6.2016 17:46
Re: binokulary

Příspěvek od aulonocarablau »

Tak zatim si koupim binokular 15x56 na prirodu Vortex Vulture. Staci tyto parametry aspon pro zacatek na seznameni s oblohou? Pisou tam ze je vhodny i za svitu mesice. Celkem i stoji okolo 13500kc . Jeste jsem presmyslel od t-s marine ten je 15x70,ale o kilo těžší a to uz po lese je moc.
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1899
Reputace: 735
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: binokulary

Příspěvek od MaG »

V této cenové relaci nemohu sloužit, na mě moc drahé, ale podle mě je to na astro nic moc (15x56). Ne nadarmo platí, že univerzální dalekohled neexistuje.

Odpovědět

Zpět na „Noční obloha“