binokulary

Sem patří debata o pořadu Noční obloha, který každý týden informuje o tom, co se dá pozorovat v noci na nebi.
aulonocarablau
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 9
Reputace: 0
Registrován: 5.6.2016 17:46
Re: binokulary

Příspěvek od aulonocarablau »

Vcera jsem kukal s tim binem 20x80 na mesic a paráda. Krátery sli krasne videt. A ani moc neoslnoval byl pěkně ostry obraz. To sem necekal. Potom jupiter jen male kolecko a okolo mesice a saturn jsem videl prstenec ale fakt miniaturni a mars jen oranzove kolecko. Andromeda sla videt pekne. Tak me laka koupit si dobsona a ted premyslim zda 150mm, 203mm, ci 253mm zrcadlo. Planety by sli videt ve vsech trech typech pekne, nebo ty svetelnost napr. F5 neco udává? Casem bych prikoupil nejake zvetseni navic, nejaky filtr na slunce , mlhoviny. A proc se ma davat na mesic filtr? V binu sel videt krasne tak by mel i v tom dobsone ci ? Chtel bych to jak na deepsky tak i na planety. Jednou mi tu bylo doporucovano 150mm, ze je lepsi na planety, ale zas si rikam, ze rozpocet mi dovoluje koupit dobsona 253mm tak proto ten dotaz :)
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: binokulary

Příspěvek od fretka323 »

Nevím jak u reflektoru, ale u refraktoru mi bylo řečeno, že čím větší průměr tím lépe - lze pak využít větší zvětšení. Pokud to chceš ale i na DSO tak určitě co největší - na větší čočku dopadne více světla tudíž vyniknou detaily. Světelnost by tuším mělo být bezrozměrné číslo určující něco ve stylu světelného "odporu" objektivu - při f/1 dopadne na okulár/snímač 100% světla, s zvyšujícím se číslem to klesá. K měsíčnímu filtru - Měsíc v úplňku (nebo když je k němu blízko) svítí opravdu moc a po chvíli může být nepříjemné se do něj dívat. Proto se do okuláru (aspoň v mém případě) dá našroubovat filtr, který pohltí část světla a ještě může změnit barvu na nějakou ve které vyniknou detaily (já mám třeba zelený).
Určitě ti tu ale dokáže někdo poradit mnohem lépe. Každopádně Ti přeji mnoho zážitků při pozorování úžasné noční oblohy!
Klidně mne oslovujte Radim.
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: binokulary

Příspěvek od MaG »

Tak určitě pokud máš tak velký bino tak jdi do co největšího průměru toho dobsona. Na další okuláry a příslušenství snad časem taky došetříš. Nebo to vem z bazaru na A-F a ušetřené peníze dej rovnou do příslušenství.

f/X nemá téměř žádný vliv. Světelnost je důležitá pro fotografii, nikoli pro tebe pro vizuální koukání. Když totiž na dalekohledu 100/900 nasadím okulár 20 mm, dostanu stejný obraz jako když na dalekohledu 254/1200 nasadím okulár 10 mm. Oba obrazy budou stejně zvětšené a stejně světlé bez ohledu na nízkou světelnost prvního dalekohledu.

Nebo krátce řečeno, pro vizuál je jedno, zda máš dalekohled f/5 nebo f/10, světelnost v okuláru ovlivní jen zvětšení, které použiješ, nikoli délka dalekohledu. Teprve při pozorování planet je výhoda, že dobsony (lhostejno zda 150/1200, 200/1200 nebo 254/1200) mají prostě výborně dlouhé ohnisko a tak i s levněji dostupným okulárem (= s pohodlnějším pohledem do něj = větší vzdáleností výstupní pupily) dosáhneš většího zvětšení na planety.

Ať tak či onak, pokud to jde, kup nejméně 254ku.
aulonocarablau
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 9
Reputace: 0
Registrován: 5.6.2016 17:46
Re: binokulary

Příspěvek od aulonocarablau »

A uvidim ty planety v tych 254mm stejne dobre jak v tych 150mm ? Kdosik rikal, ze 150mm je ukaze lepe, ale zas všichni tvrdi, cim vetsi plocha zrcadla tim lepe. Bazarovych se bojim, muze byt poskrabana optika, spinava zaprasena na to su haklivy :) ja furt pucuju sebemensi cmouhu :) prislusenstvi bude urcite kolimator bez nej se neobejdu nevim ani jak se pouziva, nejake to zvetseni a dale nevim jsem začátečník. Snad filtry mesice ci slunka nebo zvyrazneni mlhovin.
aulonocarablau
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 9
Reputace: 0
Registrován: 5.6.2016 17:46
Re: binokulary

Příspěvek od aulonocarablau »

Odpoved rychlejsi jak otázka dalsi dobre :) bojím se i cisteni zrcadla. Jak to cistite kdyz zrcadlo je dole. Jak se dostanu k nemu abych ho ocistil jde to vysrubovat nebo jakym zpusobem se to cisti? A popripade slo by i neco natocit a vyfotit? Zkouším pred binokularem davat objektiv od mobilu, ale trese se ruka. Dobsony zas pry na foceni moc nejsou. Ale zase na youtube jsou videa u dobsonu v hojnem pocte. Jeste se rozhoduji mezi modelem klasicky dobson nebo flex tube. Ktery je lepsi na údržbu a cisteni? Je kapanek dražší jak klasika.
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: binokulary

Příspěvek od MaG »

Dobsony v rozsahu průměru 150-254 jsou všechny opticky výborné, pokud neumíš kolimovat ale nebudeš ho tahat pořád někde autem, nemusíš kolimaci řešit, jen poprosíš jednou za čas někoho. Pokud jde o mytí zrcadla, tak neznám v okolí nikoho, kdo ho někdy myl, prostě nejlepší je se na něj nedívat ve dne a nesvítit na něj v noci protože pak tě jeho stav vyděsí, ale na pozorování to nemá vliv. A už vůbec nechápu tvou chorobnou touhu něco čistit. Já jsem na optiku refraktoru ED80 ani reflektoru SCT 6" raději nikdy nesáhl a jsem rád.. ukazují pořád špičkově.

Pokud už vyndat zrcadlo, tak vyndavá se spodem a jsou tam tři šrouby, co ho drží a pak tři stavěcí.
aulonocarablau
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 9
Reputace: 0
Registrován: 5.6.2016 17:46
Re: binokulary

Příspěvek od aulonocarablau »

Špinavé zrcadlo nema vliv na kvalitu obrazu? Jestli ne tak bych to teda necistil. Myslel jsem ze obraz bude pak horsi kdyz je treba u binokulara spinava optika. Tak proto se ptám , ze cim cistejsi zrcadlo tim lepsi obraz, ale vidim, ze tomu tak neni :) Ten kolimak budu asi muset koupit. Neznam nikoho kdo by tu neco takove mel. Tak radsi koupit a naucit se s tim.

Odpovědět

Zpět na „Noční obloha“