149. díl - meteorický roj Orionidy 2014

Sem patří debata o pořadu Noční obloha, který každý týden informuje o tom, co se dá pozorovat v noci na nebi.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
149. díl - meteorický roj Orionidy 2014

Příspěvek od Dugi »

Ačkoliv jsem původně sliboval, že dnes bude řeč o galaxii M77, přichází na řadu aktuálnější téma - meteorický roj Orionidy, který bude vrcholit v nejbližších dnech.



Minulý díl našeho pořadu si pustilo do této chvíle 29 823 diváků.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 149. díl - meteorický roj Orionidy 2014

Příspěvek od tomas »

Včera mi zrovna volal tchán, že spatřil kousek od Horažďovic (cca 60 km JV od Plzně) při soumraku jasný bolid jihovýchodním směrem. Tipl jsem, že by to mohlo mít souvislost s Orionidami, ale myslíte, že jsem měl dobrý odhad nebo se jednalo o jiný zdroj?
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: 149. díl - meteorický roj Orionidy 2014

Příspěvek od Gubarev »

tomas píše:Včera mi zrovna volal tchán, že spatřil kousek od Horažďovic (cca 60 km JV od Plzně) při soumraku jasný bolid jihovýchodním směrem. Tipl jsem, že by to mohlo mít souvislost s Orionidami, ale myslíte, že jsem měl dobrý odhad nebo se jednalo o jiný zdroj?
To se dá těžko říct, pokud neznáš polohu
Zjisti od tchána místo odkud vycházely, když ti bude sedět s radiantem roje, je dost dobře možné, že to mohly být ony, ale to bohužel musíš zjistít směrově. Jinak totiž dopadá neustále strašně "bordelu" ze všech směrů oblohy. Letos jsou Orionidy od 15. do 30., takže časově jste v tom správném rozpětí + zítra má být maximum.
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
MRR
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 317
Reputace: 1
Bydliště: SR
Registrován: 4.4.2014 16:13
Re: 149. díl - meteorický roj Orionidy 2014

Příspěvek od MRR »

tomas píše:Včera mi zrovna volal tchán, že spatřil kousek od Horažďovic (cca 60 km JV od Plzně) při soumraku jasný bolid jihovýchodním směrem. Tipl jsem, že by to mohlo mít souvislost s Orionidami, ale myslíte, že jsem měl dobrý odhad nebo se jednalo o jiný zdroj?
Možné to je, ale nie je príliš veľký predpoklad-tj ak to bol silný bolid. Môže a nemusí to s orionidmy súvisieť. Skús sa ho spýtať v akej výške v stupňoch letel ( približne ) a smere:)
Ako písal Gubarev, keď ti bude sedieť radiant, tak to najskôr bol orionid
"Nemali by sme sa na vesmír pozerať očami racionalizácie odborníka. Elegantné bohatstvo bolo vždy podstatou prírody".... ( Wernher von Braun )
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 149. díl - meteorický roj Orionidy 2014

Příspěvek od tomas »

Právě, že to bylo večer směrem od jihovýchodu a poměrně hodně nízko nad obzorem, protože jel autem a dupnul na brzdy, jelikož si v první chvíli myslel, že se proti němu něco řítí.

Odpovědět

Zpět na „Noční obloha“