323. díl - Zákryt Aldebaranu Měsícem

Sem patří debata o pořadu Noční obloha, který každý týden informuje o tom, co se dá pozorovat v noci na nebi.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
323. díl - Zákryt Aldebaranu Měsícem

Příspěvek od Dugi »

K tomuto jevu dojde v pátek 23. února a můžeme se při něm těšit na velmi zajímavé divadlo. Aldebaran z Býka totiž zajde za neosvětlenou část Měsíce ještě na modré obloze.



https://www.stream.cz/dobyvanivesmiru/1 ... nu-mesicem

Minulý díl si zatím pustilo 12 640 diváků.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
voltager
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 2
Reputace: 0
Registrován: 23.2.2018 18:17
Re: 323. díl - Zákryt Aldebaranu Měsícem

Příspěvek od voltager »

Dobrý večer,

nemohl jsem si při právě spatřeném zákrytu nevšimnout podivnosti, kdy hvězda zmizela za měsícem až poměrně pozdě.Když byla z měho pohledu v tělese.Dával jsem tomu čas, co lze pouhým okem vidět, může hodně klamat, ale dle selského rozumu, když si domyslím neosvětlenou stranu měsíce do celého kruhu, měla by hvězda přeci zmizet za jeho okrajem.

Nechtěl bych do toho zatahovat gravitační čočky, prosím o jasné vysvětlení, pokud je pes zakopaný poněkud jidne :o
Díky, Marek
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 323. díl - Zákryt Aldebaranu Měsícem

Příspěvek od Dugi »

Ahoj,
vítám tě na našem fóru a doufám, že se ti tu bude líbit.

Na tuhle otázku ti asi nejlíp odpoví naši uživatelé, kteří se specializují na astronomii - třeba Martin Gembec,
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: 323. díl - Zákryt Aldebaranu Měsícem

Příspěvek od MaG »

Ahoj. Podle mě mohlo být matoucí především to, že za světla ještě nebyla dobře patrná ta popelavá polovina Měsíce, tedy ta levá a pak se mohlo zdát, že mizí jakoby pozdě. Navíc nelze říci, kdy měl zmizet a kdy opravdu zmizel, protože ne každý si ten čas pečlivě zaznamená.

Pokud tě to uklidní, alespoň jsi to viděl. Já nakonec na poslední chvíli dělal sanitku psovi mé mamky, ale dobře to dopadlo a zákrytů ještě bude..
voltager
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 2
Reputace: 0
Registrován: 23.2.2018 18:17
Re: 323. díl - Zákryt Aldebaranu Měsícem

Příspěvek od voltager »

Ahoj, díky za odpověď. Ono domyslet si kde přesně je hranice, a to ještě když není přesně ve čtvrti, je hádanka. Člověk vidí po dlouhý době nějaký úkaz na živo, no a jak to nemá s kým probrat, na věděcké úrovni, je to utrpení :-D
Vesmíru zdar.

Odpovědět

Zpět na „Noční obloha“