27. díl - Kosmické smetí ohrozilo ISS

Debaty o seriálu Dobývání vesmíru, který vzniká ve spolupráci s videoportálem Stream.cz
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
27. díl - Kosmické smetí ohrozilo ISS

Příspěvek od Dugi »

Dnešní díl se věnuje pátečnímu incidentu na Mezinárodní vesmírné stanici, kdy se posádka musela schovat do připojených lodí Sojuz. Důvodem byla hrozba srážky stanice s úlomkem kosmického smetí. Jak už víme, k žádné srážce nakonec naštěstí nedošlo.



Minulý díl příliš úspěšný nebyl nasbíral "jen" 63 088 zhlédnutí. Ale na druhou stranu ani to není špatné číslo. Přes odkaz v popisu videa k nám přišlo celkem 160 návštěv.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 27. díl - Kosmické smetí ohrozilo ISS

Příspěvek od tomas »

Na minulý díl jsem docela sázel. Ta videa k výročí LRO byla přímo fantastická. Na druhou stranu diskuse k DV byla hodně obsáhlá. Takže je vidět, že kdo už na video klikl, tak nelitoval.

Tohle je takové akčnější téma, které by mohlo oslovit i běžné lidi. Škoda, že Indové zatím nemají žádný ani hodně předběžný návrh sond. Ale i s tím sis dobře poradil. Za celý díl :palec nahoru: .

Podrobnější odkazy k tématům:

- Start zásobovací lodi ATV-3
- Indie chce příští rok vyslat sondu k Marsu
- Ohrožení kosmonautů ISS kosmickým smetím
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 27. díl - Kosmické smetí ohrozilo ISS

Příspěvek od Dugi »

Je pravda, že i já jsem čekal víc zhlédnutí - přecijen tohle téma patří do kategorie "kochací". A co se diskuse týče, tak tam to bylo občas docela "maso" - v jednu chvíli odepisovat třeba třem lidem, přičemž každý se ptal na několik věcí. Chtělo to odepisovat rychle, věcně a hlavně správně, všechny argumenty mít podložené důkazy. Neudělat žádnou chybu, která se v těchto debatách nepromíjí. Zpětně si můžu říct, že se mi to snad povedlo ukočírovat vcelku dobře. Ale byl to fakt "záhul". :lol:

Mám z toho indického spěchu trochu strach. Navrhnout, postavit za necelé dva roky sondu, otestovat ji a vyslat ... to je trochu šibeniční termín.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 27. díl - Kosmické smetí ohrozilo ISS

Příspěvek od tomas »

Je fakt, že je tam v diskusi hodně "chytačů za slova". Na Indy jsem fakt zvědavý. Vzhledem k poměrně malým rozměrům sondy asi nebude disponovat nějakou výkonnou vysílačkou. Indové také nedisponují ekvivalentem Deep space network. Zbývá než doufat, že to mají nějak promyšlené. Taky by mohli zlepšit PR na svých stránkách, aby se všechny informace o nich nemusely lovit ze zdrojů na opačné straně Zeměkoule :-D .
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 27. díl - Kosmické smetí ohrozilo ISS

Příspěvek od Dugi »

Jsou v začátcích. Všechny věci okolo PR se musí naučit. Stejně jako se to (zaplaťpánbůh) učí Rusové (ale že jim to teda trvalo). Snad budou Indové v tomhle oboru pružnější :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 27. díl - Kosmické smetí ohrozilo ISS

Příspěvek od Dugi »

Zajímavé informace, díky za přidání odkazu. :palec nahoru:
Je neuvěřitelné, čeho všeho jsou planety schopné a na co všechno se dá dneska přijít.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 27. díl - Kosmické smetí ohrozilo ISS

Příspěvek od tomas »

Chtěl bych docela zažít dobu, kdy tohle bude s kosmonautikou souviset. To se mi ale při současném stavu kosmonautiky a medicíny těžko povede. ;)
PetrKK
Re: 27. díl - Kosmické smetí ohrozilo ISS

Příspěvek od PetrKK »

jsem to myslel jako možné téma (Ať nejsem za blbce, proč to cpu sem)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 27. díl - Kosmické smetí ohrozilo ISS

Příspěvek od Dugi »

Uvidíme, jestli to dramaturg vezme. ;)
A rozhodně tě nikdo "za blbce" nemá. Docela se to sem hodilo. Já ten záměr pochopil už na začátku. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Dobývání vesmíru“