21. díl - Oceán na Marsu

Debaty o seriálu Dobývání vesmíru, který vzniká ve spolupráci s videoportálem Stream.cz
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
21. díl - Oceán na Marsu

Příspěvek od Dugi »

Dnešní díl se věnuje tématu, které by mohlo změnit naše chápání historie Marsu. Jak totiž na fórum napsal tomas, evropská družice Mars Express dokázala na severní polokouli Rudé planety vystopovat pozůstatky po existenci oceánu.



Minulý díl našeho pořadu strhal rekordy a stal se dosud nejsledovanějším vydáním. Do této chvíle nasbíral perfektních 382 455 zhlédnutí. K tomu ještě na našem fórum přišlo 1 275 návštěv přes odkaz v popisu videa.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
rebus
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 149
Reputace: 0
Bydliště: Dačice
Registrován: 25.7.2011 16:40
Re: 21. díl - Oceán na Marsu

Příspěvek od rebus »

Pěkné jako vždy. Jen tak dál, jsem rád, že tady něco takového máme.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 21. díl - Oceán na Marsu

Příspěvek od Dugi »

Díky za pochvalu. Těší mě, že se video líbí :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 21. díl - Oceán na Marsu

Příspěvek od tomas »

Paráda. Skvěle jsi doplnil i ta další videa, zejména animaci radaru. To poslední video bylo z teraformace Marsu?

Dobře ti poradil Petr téma o Venuši. Doufám, že nejde o chybu měření, ten údaj je opravdu hodně divoký. Chtělo by to další sondu, která by upřesnila, zda je to zpomalování konstantní nebo jestli se zrychluje nebo naopak zpomaluje. Pokud budeme počítat s konstantním zpomalováním, tak to vychází, že o 1 den se Venuše zpozdí za 2215 let, takže z kosmického hlediska před pouhými 538 338 lety by byla její rotace shodná s pozemskou a pár miliard let zpátky by to byla hotová rotačka.

Tipoval bych trochu jiný scénář. Původně se mohla otáčet o něco pomaleji než Země a to nynější zpomalování způsobil průlet nějakého obrovského tělesa v těsné blízkosti. Časové období tak několik set tisíc let. Průlet mohl vybudit vulkanickou činnost v místě, kde jeho gravitace působila nejvíce a kde dodnes zůstaly největší lávové kanály.
Obrázek
kredit: http://planetfacts.org

I když asi i Slunce bude mít na Venuši svůj vliv. Merkur taky není žádný rotační rychlík. Berte to prosím jenom jako takovou laickou teorii. Jsem zvědav, co na takto významný objev řeknou erudovaní vědci.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 21. díl - Oceán na Marsu

Příspěvek od Dugi »

Máš na mysli to video s "vodou" na Marsu? To pochází z dokumentu Toulky po Marsu (o roverech Spirit a Opportunity). Použil jsem pasáž, kde se mluvilo o tom, že na Marsu kdysi byla voda. Při střihu jsem si vzpomněl na to, že jsem ten dokument viděl a tak jsem ho hned začal na disku hledat. Myslím, že se to tam docela hodilo :) .
K Venuši - počty jsou to jistě zajímavé, ale ona Venuše a její rotace jsou samy o sobě dost podivuhodné - už jen to, že den je tam delší než rok, navíc obíhá retrográdně. Všechno je to takové neobvyklé. Taky si dovolím jednu laickou teorii - tipnul bych si, že průběhem času se rotace rychlost rotace snižuje čím dál víc. Když těleso rotuje rychle, není tak citlivé na vnější podněty - představte si roztočenou káču, kterou jen tak něco nerozhodí. Čím ale rotuje pomaleji, tím je náchylnější na působení vnějších sil. A přítomnost Slunce je hodně velkým faktorem. Dokonce mě napadlo, že jednou (v hodně daleké budoucnosti) bude mít možná Venuše se Sluncem vázanou rotaci, jako má Měsíc se Zemí. Je pravda, že už teď je tam den delší než rok a navíc se ten den ještě prodlužuje, ale kdo ví, třeba je to jen dočasný stav. Třeba je to jen jakási oscilace na sinusoidě - jednou se den prodlužuje, jindy se může zkracovat. Všechno jsou to ohromné časové úseky, ve kterých by se tyhle změny mohly udát. Proto se pravdy asi nikdy nedobereme, ale zato nad tím můžeme nezávazně diskutovat a mluvit o různých teoriích. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: 21. díl - Oceán na Marsu

Příspěvek od baranka »

Pěkné a hodně zajímavé, zejména ta část o Venuši. Parádní práce :palec nahoru:
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 21. díl - Oceán na Marsu

Příspěvek od Dugi »

Díky za pochvalu, potěšila mě :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 21. díl - Oceán na Marsu

Příspěvek od tomas »

Jo, myslel jsem to video s vodou v prohlubních. To je stejně úžasný, jak mozek pracuje rychle, jak má všechno otagované. Tys viděl kdysi dokument, který vlastně byl o mírně jiném tématu a mozek si vybaví pasáž s vodními plochami. Google sice taky tak funguje, ale zatím spíš jen text a trochu málo obrázky, video ani omylem.

S Venuší máš pravdu, vždyť ona se vlastně točí v opačném směru. Možná, že my se sice pravdy tady nedobereme, ale vědci by snad pár teorií mohli vytvořit a ověřovat experimentálně. Třeba zůstanou po změnách rotace nějaké stopy v rozložení hmoty Venuše.

Doplnění k Venuši:
Původní měření Magellan : délka dne 243.0185
Nynější měření Venus Express: délka dne 243.023
Jako jedna z teorií je například i počasí na Venuši, zejména dominantní směr větru. Na Zemi takhle počasí ovlivňuje rotaci o 1 milisekundu v závislosti na ročním období. Většina odborníků se kloní k názoru, že je na teorie brzy a je třeba udělat další měření v širším časovém horizontu.
Urax
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 25
Reputace: 0
Registrován: 20.12.2011 19:26
Kontaktovat uživatele:
Re: 21. díl - Oceán na Marsu

Příspěvek od Urax »

Krásné!! :palec nahoru: :palec nahoru: :palec nahoru:
Ale přeci jenom jsem zvědav jestli se podaří ta mise doleťet na Mars a zpět.. :)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 21. díl - Oceán na Marsu

Příspěvek od Dugi »

Máš na mysli lidskou posádku? Na to si budeme muset pár (bohužel desítek) let počkat. Pokud tedy nedojde k nějakému výraznému urychlení technologií.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Dobývání vesmíru“