14. díl - Rok 2011

Debaty o seriálu Dobývání vesmíru, který vzniká ve spolupráci s videoportálem Stream.cz
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
14. díl - Rok 2011

Příspěvek od Dugi »

A je tu čtrnáctý díl kosmického týdeníku Dobývání vesmíru. Jelikož je tento díl poslední, který vychází v roce 2011, shodli jsme se, že bude nejlepší nevěnovat se aktuálním událostem, ale spíše připomenout nejdůležitější události v kosmonautice za rok 2011. Problém byl, že se mělo jednat jen o pět událostí! Čtyři krátké a jedna hlavní. Dalo mi to docela dost práce srovnat si všechny události roku na žebříček důležitosti a pak vybrat pět "hlavních". Je důležitější první oběžnice Merkuru, nebo havárie rakety Sojuz? Je důležitější konec vozítka Spirit, nebo oznámení vývoje raket SLS, nebo Falcon Heavy? A na jaké místo patří třeba sondy Dawn, GRAIL, nebo JUNO? Je jasné, že na všechny se bohužel dostat nemohlo. Výsledné pořadí je tedy můj subjektivní názor, se kterým nemusí všichni souhlasit. Důležitým kritériem bylo, že témata měla být pestrá. Jak moc práce mi dal výběr čtyř "malých" témat, o to jednodušší byla volba hlavní události roku. Odchod raketoplánů do penze nemůže trumfnout snad nic.



A teď ještě pár čísel ohledně minulého dílu. Ten nasbíral do této chvíle celkem 114 442 zhlédnutí. Také zde pokaždé uvádím počet návštěv, které přišly na naše fórum skrze odkaz v popisu videa. Ani dnes neudělám výjimku, přestože tohle číslo je zavádějící - bylo to 113 návštěv. Říkáte si - Proč?, Vždyť většinou to přece bývá víc! Důvod je prostý. Editoři omylem zadali špatnou adresu našeho fóra. místo kosmonautix.cz, uvedli thos.vesmir.cz - takže návštěvy mířily na web časopisu Vesmír (a myslím, že místní administrátor se docela divil přílivu návštěv ze Streamu :lol: ). Na chybu jsem upozornil až pozdě, takže ačkoliv editoři svůj omyl rychle napravili, návštěv se už mnoho získat nepodařilo. Ale co, jsme lidi, nejsme bezchybné stroje, věřme tedy, že tento nový íl bude mezi diváky ještě úspěšnější.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 14. díl - Rok 2011

Příspěvek od tomas »

Asi je pro administrátory Streamu problém stisknout ctrl+c, ctrl+v a vzít to z minulé hlavičky. Jinak, krásné shrnutí roku 2011. V duchu jsem si říkal, co bys dával tenhle týden za témata, kdyby se mělo jet tradičně. Asi by to bylo dokompletování Expedice 30 na ISS.
Každopádně i za tento díl :palec nahoru:
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 14. díl - Rok 2011

Příspěvek od Dugi »

Přesně tak, to bylo jediné téma, které stálo za zmínku. :?
Takže i proto jsem rád, že je z toho "rekapitulace" :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: 14. díl - Rok 2011

Příspěvek od baranka »

Dobrý nápad pojmout tento díl jako rekapitulaci roku 2011. :palec nahoru: Jen malej dotaz na konec. Tento rok byl hlavně koncem roku ve znamení havárií nosných raket, je někde dostupná databáze neůspěšných startů?
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 14. díl - Rok 2011

Příspěvek od Dugi »

Zhodnocení roku v kosmonautice zveřejním jako článek v průběhu tohoto týdne ve vláknu PF 2012, kde budou i statistiky startů, včetně těch neúspěšných. Prozatím se můžeš podívat třeba sem. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: 14. díl - Rok 2011

Příspěvek od baranka »

Díky za odkaz, dobře udělaný přehled.
PetrKK
Re: 14. díl - Rok 2011

Příspěvek od PetrKK »

Dneska nějak brzo hej :Takhle tedy ne: :-D
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 14. díl - Rok 2011

Příspěvek od Dugi »

Pro mě je to lepší. :)
Minulý týden se mi zrovna dvakrát nelíbilo, že jsem šel kvůli stříhání spát až někdy o půl třetí v úterý. Čím dřív to stihnu, tím líp. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Dobývání vesmíru“