13. díl - Kříženec rakety a letadla

Debaty o seriálu Dobývání vesmíru, který vzniká ve spolupráci s videoportálem Stream.cz
PetrKK
Re: 13. díl - Kříženec rakety a letadla

Příspěvek od PetrKK »

No jestli chceš tu zakládat nějaké vlákno, tak mě je to jedno :) Každopádně na exoplanety.cz to bude vycházet vždy hned po vydání.
PetrKK
Re: 13. díl - Kříženec rakety a letadla

Příspěvek od PetrKK »

Od příště tam přidám ještě stručný obsah + odkaz na Dobývání vesmíru.
PetrKK
Re: 13. díl - Kříženec rakety a letadla

Příspěvek od PetrKK »

Samozřejmě, kdyby bylo dole pod videem, že partnerem projektu jsou exoplanety.cz, tak bych se nezlobil :) ale podmínka to není, to mě jen tak napadlo. :andílek: Zase tak velký přínos nebo podíl na projektu to od exoplanety.cz není...
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 13. díl - Kříženec rakety a letadla

Příspěvek od Dugi »

Nejsem si jistý, zda je to vlákno potřeba. Jak jsme psal, my se věnujeme hlavně kosmonautice. Ale na druhou stranu tomas a indian psali, že by bylo fajn to tady mít. :Drbe se na hlavě: Možná ho nakonec založím. :roll:

A ještě jednou díky za odkaz a propagaci :palec nahoru:
P.S. myslím, že od příštího dílu by se to mohlo v popisu videa objevit. Je to ostatně docela logické - pod DV je odkaz na naše fórum, pod NO bude odkaz na exoplanety.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
kudm05s
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 73
Reputace: 1
Bydliště: Praha
Registrován: 1.3.2011 23:03
Re: 13. díl - Kříženec rakety a letadla

Příspěvek od kudm05s »

Jako vždy musim dugiho pochválit za výbornou profesionální práci, největší letoun světa neni Airbus, ale Antonov An-225 Mrija, který je jěště trochu větší než Airbus A-380, a je zajímavý tím, že měl být koncipován jako přepravní prostředek pro orbiter Buran.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 13. díl - Kříženec rakety a letadla

Příspěvek od Dugi »

Díky za upřesnění. O Mrijovi (nebo Mrije - jak se to vlastně skloňuje? :-D ) vím, dokonce jsem se i chystal to tam dát, ale pak jsem si řekl, že běžný divák Mriju nezná a lépe si představí A-380ku. Navíc Airbus je sériově vyráběné letadlo, které létá na běžných linkách. Mrija oproti tomu je spíše technický unikát. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 13. díl - Kříženec rakety a letadla

Příspěvek od tomas »

U nás starší lidé znají spíše předchůdce Mriji, Ruslan. Ale kdybys tam napsal, že měla nosit Buran, tak by určitě věděli.
Je fakt, že pro mladší je nejznámějším velkým letadlem A380.
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: 13. díl - Kříženec rakety a letadla

Příspěvek od indian22 »

Zajímalo by mě z kterého z Falconů je odvozená ta raketa co to tam visí. Podle poměru k těm křídlům to asi bude Falcon 1. Nevypadá, že by měl téměř poloviční délku vůči rozpětí. Potom by ovšem ten nárůst nosnosti byl obrovský.

http://images.spaceref.com/news/2005/FalconChart2.gif.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 13. díl - Kříženec rakety a letadla

Příspěvek od Dugi »

No, já osobně bych to tipoval na Falcon 5. Tahle raketa měla původně představovat jakýsi mezistupeň mezi Falconem 1 a Falconem 9. Nakonec ji ale SpaceX opustila jako zbytečnou a vrhla síly rovnou na F9. Když se ale podíváš na to video, uvidíš, že raketa má pět motorů (uspořádaných do tvaru písmene X).
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: 13. díl - Kříženec rakety a letadla

Příspěvek od indian22 »

Jo asi jo. Sem to ňák přehlíd, teď koukám, že je to vidět 1:30. Falcon 1 by musel mít jen jeden motor. To letadlo je teda ale macek.
Téměř dvojnásobná nosnost ve srovnání s pozemským startem to je pořád dobrý.

Odpovědět

Zpět na „Dobývání vesmíru“