11. díl - Spolehlivý pozorovatel Slunce má narozeniny

Debaty o seriálu Dobývání vesmíru, který vzniká ve spolupráci s videoportálem Stream.cz
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
11. díl - Spolehlivý pozorovatel Slunce má narozeniny

Příspěvek od Dugi »

Je tu pondělní večer a proto přichází čas na jedenáctý díl Dobývání vesmíru. Tentokrát se náš pořad věnuje šestnáctým „narozeninám“, které slaví družice SOHO, která spolehlivě posílá informace o Slunci. Na tomto místě bych chtěl poděkovat Petru Kubalovi, který mne na tohle výročí upozornil a doporučil mi jej pro dnešní díl Dobývání vesmíru.



A jako tradičně pár čísel, která zhodnotí minulý díl. Pořad o vozítku Curiosity si pustilo 72 038 diváků a přes odkaz v popisu videa přišlo na náš web celkem 167 návštěv. Doufám, že dnešní díl bude minimálně stejně úspěšný.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: 11. díl - Spolehlivý pozorovatel Slunce má narozeniny

Příspěvek od indian22 »

Tradičně vysoká laťka :-) , už jsem to viděl na Streamu.

Ty komety a SOHO, tak nějak jsem to tušil, ale ten kometární kaleidoskop podanej takhle naráz mě překvapil, ty jednotlivý zprávy mi ten obraz nějak neposkytly.
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 11. díl - Spolehlivý pozorovatel Slunce má narozeniny

Příspěvek od tomas »

Paráda. Skvělé byly ty impakty komet, jak chvíli po jejich nárazu vytryskla sluneční hmota. Animace zatmění Měsíce byly taky úžasné.

Teď jsem si zvykl, že bylo zatmění každou chvíli a ani jsem si ho moc nevážil. Jednou jsem ho málem i natočil. Bylo to 7. září 2006, kdy jsem byl na jedné venkovní akci a měl jsem tam pracovní kameru na stativu, abych zobrazoval na plátno to, co se dělo na podiu. Tak jsem jí akorát vyndal ven a na plátně byl obrovský černající (či spíše hnědnoucí Měsíc). Bohužel jsem si s sebou nevzal ani jednu kazetu na natočení :( . Docela mě překvapilo, jak i s takovým bídným vybavením bylo možné udržet stabilní obraz (Sony Hi-8, obyčejný nejlevnější stativ HAMA).

Hlavně, aby teď bylo pěkné počasí, zejména nad Barankovým domem ;). Pak by se tady mohly objevit pěkné fotografie zatemnělého Měsíce.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 11. díl - Spolehlivý pozorovatel Slunce má narozeniny

Příspěvek od Dugi »

jj taky se modlím, ať je hezké počasí. :)
Měsíc je na natáčení v pohodě, protože je hodně jasný. Moderní stroje si s tím už umí poradit. Horší je to, když by někdo chtěl natáčet hvězdy - ty jsou mnohem jasnější a kamery je povětšinou nezachytí. Snad jen v nějaké temné lokalitě, ale ve městech ani náhodou. :?
P.S. taky se těším na fotky. Snad počasí vyjde. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
rebus
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 149
Reputace: 0
Bydliště: Dačice
Registrován: 25.7.2011 16:40
Re: 11. díl - Spolehlivý pozorovatel Slunce má narozeniny

Příspěvek od rebus »

Super jako obvykle, taky se těším na to zatmění.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 11. díl - Spolehlivý pozorovatel Slunce má narozeniny

Příspěvek od Dugi »

Díky a snad to klapne :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: 11. díl - Spolehlivý pozorovatel Slunce má narozeniny

Příspěvek od baranka »

Zase parádní práce se spoustou informací. :tlesk: Dokonce jsem měl jednou nebo dvakrát nainstalovaný šetřič SOHO který měl stahovat aktuální obrázky Slunce. Bohužel se mě nikdy aktualizace nezdaříla, buď chybou na mé straně nebo PC ( procesor nebo paměť ). Jinak k pozorování zatmění, těším se na něj ikdyž ho ze svého balkónu neuvidím neb mám výhled na jihozápad. Větší překážka bude asi počasí. :hlavou proti zdi
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: 11. díl - Spolehlivý pozorovatel Slunce má narozeniny

Příspěvek od baranka »

Bohužel, u nás je půl hodiny před východem Měsíce zataženo :(
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 11. díl - Spolehlivý pozorovatel Slunce má narozeniny

Příspěvek od Dugi »

U nás v podstatě to samé :? :?
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Dobývání vesmíru“