7. díl - Lidé se vrátili "z Marsu"

Debaty o seriálu Dobývání vesmíru, který vzniká ve spolupráci s videoportálem Stream.cz
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
7. díl - Lidé se vrátili "z Marsu"

Příspěvek od Dugi »

Alias: Mohou ženy létat na Mars? Toto je výsledek unikátního pokusu

A je tu další týden, proto nemůže chybět nový díl seriálu Dobývání vesmíru. Tentokrát se v něm věnujeme úspěšně ukončenému projektu MARS 500, který simuloval izolaci posádky při hypotetické cestě k Rudé planetě. Pozorní diváci si možná oproti minulým dílům všimnou drobné změny. Podle komentářů pod videy se zdá, že by diváci ocenili delší stopáž. Vyšli jsme jim tedy vstříc. Zatímco minulé díly se měly pohybovat okolo tří minut, dnešní díl je o celou minutu delší. Možná si řeknete, že minuta nic není, ale právě díky těm 60 bonusovým vteřinám se k diváků dostane mnohem více informací.



Ještě se vrátím k minulému dílu. Ten do této chvíle nasbíral celkem 125 418 zhlédnutí a na naše fórum přišlo pře odkaz v popisu videa 111 návštěv. Jak bude úspěšný tento díl, to se nechme překvapit. Doufám ale, že se bude divákům líbit.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: 7. díl - Lidé se vrátili "z Marsu"

Příspěvek od indian22 »

Vždyť minuta v tomto případě znamená o celou třetinu delší stopáž. Já myslím, že je to o dost.

K průletu 2005 YU55 podrobně Vladimír Kocour.
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 7. díl - Lidé se vrátili "z Marsu"

Příspěvek od tomas »

Paráda. I minuta navíc je dobrá. Pěkně sestavený díl. :palec nahoru:

Koukal jsem posledně do diskuze pod videem na Streamu a zase tam měl někdo nějaké nejapné připomínky k Tvému komentáři. Teď už je mít nemůže, je slyšet, že jsi ještě víc pocvičil melodii hlasu. Párkrát jsem si vyzkoušel moderování a jednou jeden štěk do reklamy v rádiu, takže vím, že je to docela těžké, když chceš, aby ti bylo dobře rozumět a vypadalo to profesionálně.

p.s. už Ti tam zase nedali odkaz na fórum. ZDE opět nefunguje.
Naposledy upravil(a) tomas dne 7.11.2011 19:35, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 7. díl - Lidé se vrátili "z Marsu"

Příspěvek od tomas »

to indian22: Je dobře, žes sem dal odkaz na článek o 2005 YU55 . Tady jsme se mu moc nevěnovali. Asi to bylo tím, že ho nevyslala žádná z kosmických agentur :-D .
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 7. díl - Lidé se vrátili "z Marsu"

Příspěvek od Dugi »

indian22: Dobrý odkaz, je tam toho hodně. A kdo má zájem, najde další info tady, nebo tady.

tomas: Děkuju za pochvalu. Ono se to někomu může zdát jednoduché - namluvit nějaký komentář. Ale pokud to má mít nějaký důraz a zároveň tempo, není to snadné - právě jak jsi říkal nejdůležitější je udržet srozumitelnost. V minulém díle byl asi největší problém v tom, že jsem laboroval s nějakou virózou, takže se to odrazilo i na hlasivkách. Tudíž jsem trochu "pískal". Ale na to se nechci vymlouvat. Snažím se teď "tlačit hlas do hloubky", aby to znělo líp. Doufejme, že to v dalších dílech bude ještě lepší.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Tano
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 241
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava
Registrován: 1.11.2009 9:31
Re: 7. díl - Lidé se vrátili "z Marsu"

Příspěvek od Tano »

Pěkný díl, jako vždy :palec nahoru: Já jsem počítal, že Dobývání vesmíru si mohu prohlednout až v úterý. Minulý díl jsi ale taky spustil už v pondělí večer. Je to teda nové pravidlo, že už se máme těšit na pondělní večery? :)
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 7. díl - Lidé se vrátili "z Marsu"

Příspěvek od tomas »

Mě už se to právě moc jednoduché nezdá, hlavně poté, co jsem si to zkusil :-D . Já jsem spíš takový huhla. Jak říkáš, důležitá je srozumitelnost. Ta se Ti daří. Když slyším některé názvy, tak to jsou hotové jazykolamy. Bonbónkem asi budou jména čínských posádek v příštím roce a jestli se povede Indům ta kosmická loď, tak to taky mohou být pěkné špeky. Ale to je více vzdálené.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 7. díl - Lidé se vrátili "z Marsu"

Příspěvek od Dugi »

tano: V první řadě díky za pochvalu. ;)
S tím nasazování má se to má tak, že v neděli před půlnocí nabídnu Streamu témata z uplynulého týdne, ráno se dozvím, které si vybrali, napíšu text a odešlu jim ho ke schválení. Pak to probereme, případně upravíme a já jdu stříhat. Nakonec nahraju video na Stream. Tam si ho dramaturg pustí a zkontroluje ho. Pokud je vše ok, zůstane tam, pokud ne, ještě ho lehce poupravím. V úterý ráno je pak video nasazeno na Seznam.cz.
Pokud bych video na internet nahrával až před půlnocí, nebyl by čas odladit případné chybičky. Musel bych to ještě ráno přestříhávat a znova nahrávat na net = byl by stres a vznikalo by zpoždění. Proto raději nahraju video na Stream už v pondělí odpoledne, ať je čas vychytat mouchy.
Takže abych to shrnul - v pondělí odpoledne bude vždycky premiéra pro VIP (uživatelé fóra, fanoušci na Facebooku, odběratelé mých videí na Streamu) a v úterý pak následuje velká premiéra pro široké publikum. ;)

tomas: Živě si pamatuju na poslední Vesmírné výzvy, kde jsem říkal (slovo od slovo to nebude), že z kosmodromu Si-čchang odstartovala raketa Chang-Zheng, která nesla stanici Tiangong, ke které se brzy vydá loď ShenZhou. :lol: A jména taikonautů, to bude taky lahůdka. Není výjimkou, že věty, ve kterých je víc "jazykolamů" načítám třeba pětkrát, než se to konečně povede. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: 7. díl - Lidé se vrátili "z Marsu"

Příspěvek od indian22 »

No někdo musel hlavně napsat ten odkazovaný článek. Sám jsem se rád kouknul na ostatní texty, tu plzeňskou hvězdárnu jsem nenatrefil.

Ještě mě napadlo něco, k tomu prostoru na Mars 500. Ono to možná zní divně, ale na ISS posádka využívá diky beztížnému stavu prostor mnohem více než to jde tady na Zemi, možná to experimentátoři chtěli vyrovnat. Na druhou stranu je samozřejmě otázka, nakolik je pro takový účel reálná loď s obytným srovnatelným s ISS.

Pokud jde o hlas také jsem zaregistroval zlepšení, nějakou dobu jsem dělal v multimediálním studiu, tak o tom taky trochu něco vím, všechno řečené můžu potvrdit.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 7. díl - Lidé se vrátili "z Marsu"

Příspěvek od Dugi »

To je zajímavá úvaha - v prostorách gravitace se pohybuješ u země a prostor u stropu nevyužiješ. Na druhou stranu pokud se podíváme na moduly na ISS,, tak jejich vnitřní průměr je docela malý. Většinou jsou "vysoké" tak akorát na to, aby se člověk postavil a natáhnul ruce nad hlavu. Kategorie sama pro sebe jsou potom průlezy mezi některými moduly, které jsou široké jen tak akorát na průměr člověka. Ve stavu beztíže to člověk tolik nevnímá, protože se "pohybuje všude", ale kdyby někoho zavřeli do rozměrové identické napodobeniny ISS tady na Zemi, tak by mu z toho nedostatku prostoru asi brzo hráblo. :-D
P.S. Jsem rád, že naše teorie potvrdil i profík. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Dobývání vesmíru“