4. díl - Neúnavný dříč na Marsu

Debaty o seriálu Dobývání vesmíru, který vzniká ve spolupráci s videoportálem Stream.cz
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
4. díl - Neúnavný dříč na Marsu

Příspěvek od Dugi »

Alias: NASA zveřejnila unikátní video z Marsu

Je úterý a proto nemůže chybět nový, tentokrát již čtvrtý díl seriálu Dobývání vesmíru. Dnešní díl se věnuje zázraku techniky, který stále pracuje na Marsu - vozítku Opportunity. Konkrétně pak časosběrnému videu, které zmapovalo cestu vozítka po Rudé planetě. Musím připomenout, že prvním, kdo o tomhle videu na našem fóru informoval byl tomas - díky za inspiraci.



A i tentokrát se ohlédneme za úspěchem minulého dílu. Ten nasbíral 72 014 zhlédnutí, 803 lidí pak zavítalo na naše fórum díky odkazu v popisu videa. Velmi mne těší jak sledovanost pořadu, tak i počet návštěv našeho fóra. Ten dopad na návštěvnost nebyl jen přímý. Zaznamenal jsem i zvýšený počet návštěv z vyhledávačů po zadání různých variant termínu "superraketa SLS". Z toho můžeme soudit, že téma diváky zaujalo a hledali si o něm sami aktivně další informace. Doufejme, že nejnovější díl bude minimálně stejně úspěšný.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 4. díl Dobývání vesmíru - Neúnavný dříč na Marsu

Příspěvek od tomas »

Když vidím výsledek, tak jsem rád, že jsem Tě inspiroval. :palec nahoru: Kéž by Opportunity vydržel až do doby než přistane MSL. Vzhledem k tomu, že ho vědci poslali do kráteru, odkud má mizivou šanci se vyhrabat, nevidím to s jeho budoucností růžově. Problémem může být i o něco méně slunečního svitu v kráteru. Každá minuta, o kterou přijde světlo do kráteru později a dříve zmizí, může být rozhodující pro jeho přežití v zimě. Navíc v kráteru bude Opportunity v závětří, takže mu vítr nebude tolik ofukovat prach z jeho solárních panelů.
Každopádně díky za další povedený díl.

P.S. v diskusi na Streamu reaguješ na nějaký dotaz, který už tam zřejmě není. To ti snad někdo vyčítal, že máš peníze z reklamy před videem? Ty lidi mají ale naivní představy ;) .
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 4. díl Dobývání vesmíru - Neúnavný dříč na Marsu

Příspěvek od Dugi »

Díky, jsem rád, že se ti video líbí.
K Opoortunity: Já věřím, že vydrží hodně dlouho. Sice se bavíme o kráteru, ale Endeavour je skutečný gigant. 22 km v průměru a "jen" 300 metrů hloubky. Takže on se z něj určitě nevyhrabe, ale to vůbec nevadí. Čeká ho úplně nová mise. Je před ním obrovská plocha, která svou rozlohou přesahuje rámec možností roveru. A ta hloubka není při porovnání s rozlohou moc velká. Takže když nad tím tak přemýšlím, tak by Opportunity o mnoho světla přijít nemusela.

Ano, jak tak koukám, uživatel zorro86 už své dotazy smazal. Nejprve mi napsal cituji: "Kolik dostává autor z reklamy?" Na to jsem odpověděl tím prvním příspěvkem, na který zorro86 zareagoval: "Tak to tě vzali pěkně na hůl mladej :)) Ale když je někdo blbej..." Reagoval jsem na to druhou odpovědí. Ale teď vidím, že autor oba své příspěvky smazal. :krčící rameny: Stejně nechápu, proč někteří lidé musí všechno přepočítávat na peníze. :Drbe se na hlavě:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 4. díl Dobývání vesmíru - Neúnavný dříč na Marsu

Příspěvek od tomas »

Pro určité lidi je problém představit si, že někdo dělá něco jenom z čistého nadšení, že do toho investuje svůj čas, vědomosti, schopnosti nebo nedejbože i vlastní finance. :lol:
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: 4. díl Dobývání vesmíru - Neúnavný dříč na Marsu

Příspěvek od baranka »

Mars mě vždy fascinoval, pamatuji, jak jsem si v roce 97 radostně nesl CDčko Chipu kde byla příloha věnovaná vozítku Sojouner a sondě Mars Pathfinder. Hodně času jsem strávil při prohlížení v té době úžasných snimků. Nyní jsem po zhlédnutí 4 dílu ( zas pěkna a poctivá prace, k nezaplacení, na vše ostatní je ... ) neodolal a znovu jsem se jal prohlížet ty snímky, bohužel to tak nevyniklo protože většina byla v rozlišení 640x480. :)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 4. díl Dobývání vesmíru - Neúnavný dříč na Marsu

Příspěvek od Dugi »

Díky za pochvalu.
Ono je to tím, že do toho videa se použily snímky z navigačních kamer se slabým rozlišením. Ty kamery jsou tam jenom k tomu, aby vozítko vidělo na cestu. Panoramatické fotky jsou z jiných přístrojů.
Stejně si ale říkám, když tak čtu ty komentáře pod videem - jsou ti lidi skutečně tak neochotní připustit si, že je to opravdu z Marsu, nebo to jen hrajou, aby byli zajímaví? :o
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Tommy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 817
Reputace: 4
Registrován: 23.10.2009 19:42
Re: 4. díl Dobývání vesmíru - Neúnavný dříč na Marsu

Příspěvek od Tommy »

No, myslím, že tenhle komentující to myslel jen jako vtip (čili chce zaujmout), nicméně určitě se tam časem ukážou i tací, kteří to budou myslet vážně :?
tomas píše:Pro určité lidi je problém představit si, že někdo dělá něco jenom z čistého nadšení, že do toho investuje svůj čas, vědomosti, schopnosti nebo nedejbože i vlastní finance. :lol:
Naprostá pravda, zvláště v dnešní době...

baranka píše:Mars mě vždy fascinoval, pamatuji, jak jsem si v roce 97 radostně nesl CDčko Chipu kde byla příloha věnovaná vozítku Sojouner a sondě Mars Pathfinder. Hodně času jsem strávil při prohlížení v té době úžasných snimků. Nyní jsem po zhlédnutí 4 dílu ( zas pěkna a poctivá prace, k nezaplacení, na vše ostatní je ... ) neodolal a znovu jsem se jal prohlížet ty snímky, bohužel to tak nevyniklo protože většina byla v rozlišení 640x480. :)
Ale na tu dobu to bylo ohromující rozlišení, že? :-D
-------------------------------------------
Obrázek
» Dobývání vesmíru na ČSFD - KLIK! «
Uživatelský avatar
Johnny
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 35
Reputace: 0
Bydliště: sever
Registrován: 8.3.2011 17:01
Re: 4. díl Dobývání vesmíru - Neúnavný dříč na Marsu

Příspěvek od Johnny »

Parádní práce Dugi. Už se moc těším až na Marsu přistane MSL a jestli si mohu tipnout, tak vozítko Opportunity ho přežije, vzhledem k tomu, že nemá omezenou zásobu energie jako MSL. Já vím je to troufalost ale bylo by to hezký :-D určitě by se už nehýbalo nejspíš by bylo zahrabaný v písku, ale třeba by jen tak mžouralo kamerkou okolo z posledních sil :lol: To se mi na něm právě líbí že má solární napájení a MSL toto bohužel nemá škoda že neudělali kombinaci obou napájení i jako pojistku pro případ že by jeden zdroj selhal.

PS: už se těším na další Dobývání vesmíru :palec nahoru:
"Vesmír je kniha, kterou nikdo nedočte do konce"
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 4. díl Dobývání vesmíru - Neúnavný dříč na Marsu

Příspěvek od Dugi »

Radioizotopový termogenerátor na Curiosity ale přináší spoustu výhod - rover bude moci pracovat i přes noc, vozítko navíc nebude limitováno místem přistání v okolí rovníku. Ve větších šířkách totiž dopadá světlo pod méně vhodným úhlem a solární panely tam jsou k ničemu. Curiosity to ale bude jedno - může pracovat kdekoliv.
A díky za pochvalu. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Johnny
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 35
Reputace: 0
Bydliště: sever
Registrován: 8.3.2011 17:01
Re: 4. díl Dobývání vesmíru - Neúnavný dříč na Marsu

Příspěvek od Johnny »

To je pravda MSL bude nepochybně efektivnější a bude pracovat i v noci
"Vesmír je kniha, kterou nikdo nedočte do konce"

Odpovědět

Zpět na „Dobývání vesmíru“