4. díl - Neúnavný dříč na Marsu

Debaty o seriálu Dobývání vesmíru, který vzniká ve spolupráci s videoportálem Stream.cz
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 4. díl Dobývání vesmíru - Neúnavný dříč na Marsu

Příspěvek od Dugi »

Tak těch stop jsem si fakt nevšiml :-D .
Co se kalibrace barev týče, tak tam si taky moc jistý nejsem. Co je ale skoro jisté je to, že na roverech žádný podobný kalibrační kus není vidět. Je ale možné, že se nacházel na přistávací konstrukci a rover po přistání zkalibroval své kamery na marsovské podmínky. Vím, že by to nebylo ideální kvůli změnám slunečního svitu, ale lepší než se řídit kalibrací podle pozemských podmínek. Případně je možné, že rover využívá nějaký jiný systém kalibrace barev, který štítky nepotřebuje. :Drbe se na hlavě:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 4. díl Dobývání vesmíru - Neúnavný dříč na Marsu

Příspěvek od tomas »

Tadyjsem našel zmínku o kalibraci, ale jenom infraspektrometru. U obou sond je zmínka, že fotografovaly polední Slunce. Že by se kalibrovaly na základě známého slunečního spektra ? Je fakt že oba rovery a Vikingy dělí 30 let, takže technologie mohla pokročit. Kosmonautika vždycky přinesla něco nového, co se až následně promítlo do běžného života.
Uživatelský avatar
Andy
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 493
Reputace: 811
Registrován: 14.8.2011 22:55
Kontaktovat uživatele:
Re: 4. díl Dobývání vesmíru - Neúnavný dříč na Marsu

Příspěvek od Andy »

MERy mají také kalibrační terčíky jako Viking, k vidění např. zde:

http://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA07492

Ale už asi vzhledem k prašnosti moc použít nejdou. Pravděpodobně se použili po přistání a nyní se pracuje se stejnou kalibrací. Jak víme, počítali s životností tuším 90 dnů (?), tak se nad tímhle asi moc dlouhodoběji neuvažovalo... :)

Jinak také děkuji za pěkné video! :palec nahoru:
-----------------------------
Dare Mighty Things!
https://www.twitter.com/polar_andy_cz/
The cure for boredom is curiosity. There is no cure for curiosity.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 4. díl Dobývání vesmíru - Neúnavný dříč na Marsu

Příspěvek od Dugi »

Andy: Děkuju jednak za pochvalu, tak i za info o terčících. Nikde jsem to nemohl najít.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 4. díl Dobývání vesmíru - Neúnavný dříč na Marsu

Příspěvek od tomas »

Andy taky díky za vysvětlení. Toho útvaru, co vypadá jako "předpotopní joystick" jsem si sice všiml, ale právě jenom kvůli tomu jeho tvaru a nenapadlo mě, že slouží ke kalibraci. Pořád jsem hledal podobný obrazec jako u Vikingu.
Co mě překvapilo, že Vikingy měly v kamerách už CCD čipy. Tady je vidět historie ccd čipů. Kupodivu Vikingy v ccd prvenství předběhla sovětská sonda Veněra-9. Voyagery měly ještě staré vidicony.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 4. díl Dobývání vesmíru - Neúnavný dříč na Marsu

Příspěvek od Dugi »

Jo a ještě jeden účel má tenhle "předpotopní joystick" (ten název se mi moc líbí :-D ). Slouží totiž jako sluneční hodiny. ;)
S tou historií čipů je to vskutku zajímavé. Nevěděl jsem, že Sověti byli tak vpředu.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 4. díl Dobývání vesmíru - Neúnavný dříč na Marsu

Příspěvek od tomas »

To nebyla kamera sovětské výroby, ale Kodak. Těžko říct, jak je možné, že se k ní Sověti tak rychle dostali.
Sluneční hodiny ? Je někde odkaz na vysvětlení jejich principu, vzhledem k tomu, že se rover pohyboval a otáčel?
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 4. díl Dobývání vesmíru - Neúnavný dříč na Marsu

Příspěvek od Dugi »

Video je třeba tady:



A popis celé soustavy (včetně kalibrace barev) je tady.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 4. díl Dobývání vesmíru - Neúnavný dříč na Marsu

Příspěvek od tomas »

Dík, za video a vysvětlení. Aha, tak to jsou jenom orientační sluneční hodiny, které se porovnávají s jejich dvojčetem na Zemi.

Odpovědět

Zpět na „Dobývání vesmíru“