1. díl - Globální mapa slanosti moří

Debaty o seriálu Dobývání vesmíru, který vzniká ve spolupráci s videoportálem Stream.cz
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
1. díl - Globální mapa slanosti moří

Příspěvek od Dugi »

Alias: Co všechno ovlivňuje slanost moří?

Vážení uživatelé našeho diskusního fóra,
mám velikou čest vám všem oznámit, že naše fórum udělalo ne malý krok, ale obrovský skok kupředu. Ve spolupráci s videoportálem Stream.cz se mi totiž podařilo dohodnout pravidelný pořad Dobývání vesmíru, který bude vycházet každý týden. A dnes všem slavnostně představuji první díl.
Stream.cz dal tomuto projektu plnou podporu a jen a pouze díky němu se Dobývání vesmíru dostane mezi tu nejširší veřejnost. Videa se totiž budou ukazovat i na hlavní stránce české vyhledávačské jedničky – Seznam.cz. Je pro mne veliká čest, že mohu být u zrodu podobného projektu, který může mít v širším důsledku velký vliv na povědomí veřejnosti o krásách kosmonautiky. Z pořadu Dobývání vesmíru bude mít prospěch i naše fórum – v popisu videa je totiž odkaz na náš web. A jestli se, ptáte, kolik lidí může Dobývání vesmíru sledovat, pak vás asi překvapím. Zatímco nejsledovanější díl Vesmírných výzev nasbíral za 5 měsíců něco přes 9 000 zhlédnutí, pak první díl Dobývání vesmíru za několik hodin vidělo 18 479 lidí a dá se očekávat, že čísla budou ještě vyšší.
První díl Dobývání vesmíru se věnuje globální mapě salinity moří, kterou zpracovala družice SAC-D/Aquarius.



Možná se ptáte, v čem se Dobývání vesmíru liší od Vesmírných výzev. Těch rozdílů je hned několik – nový pořad bude vycházet jednou týdně, bude se věnovat vždy jedné hlavní události, která se v tom týdnu odehrála a v úvodu se zmíní i několik menších témat. Ve druhé polovině pořadu je „astronomické okénko“, kde se diváci dozvědí, co lez zrovna zajímavého pozorovat na noční obloze. Odlišná je také stopáž - zatímco Vesmírné výzvy se pohybují okolo deseti minut, Dobývání vesmíru bude mnohem kratší - pořady budou maximálně tříminutové. Díky pravidelnějšímu zařazování ale budou obsáhlejší než Vesmírné výzvy (do měsíce 4x Dobývání = +/- 12 minut, což je víc, než 10 minut u Vesmírných výzev).
Pevně věřím, že dnešním dnem začíná nová éra, která může naše fórum posunout ještě výš. Pořad navíc dostal profesionální grafiku, kterou zajistil tým Stream.cz. Zároveň bych chtěl na tomto místě poděkovat lidem ze Stream.cz, že je oslovila kosmonautika a že tomuto projektu dali zelenou. Moc si toho vážím.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
rebus
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 149
Reputace: 0
Bydliště: Dačice
Registrován: 25.7.2011 16:40
Re: 1. díl Dobývání vesmíru - Globální mapa slanosti moří

Příspěvek od rebus »

Skvělý, vždycky jsem se těšil na Vesmírné výzvy, a teď jednou týdně tohle - BOMBA! :tlesk: :klaní se: :palec nahoru: :slint:
Uživatelský avatar
Tano
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 241
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava
Registrován: 1.11.2009 9:31
Re: 1. díl Dobývání vesmíru - Globální mapa slanosti moří

Příspěvek od Tano »

Dugi gratuluji k novému pořadu, jen tak dál. :palec nahoru:
Koukám, že jsis do znělky dal i svého avatara :)
Co bych ale trošičku upravil do budoucna, tak to je to zobrazení těch planet. I při nejlepším rozlišení nešly moc dobře přečíst jejich názvy. Nejlepší by bylo, kdyby jsi o tom o čem zrovna povídáš na té noční obloze zvýraznil třeba červeným kolečkem, nebo tak něco ;) Ale jinak super, líbilo se mě to.
Uživatelský avatar
Lakely
Správce profilu na Facebooku
Správce profilu na Facebooku
Příspěvky: 1131
Reputace: 154
Bydliště: Plzeň
Registrován: 11.2.2010 21:50
Kontaktovat uživatele:
Re: 1. díl Dobývání vesmíru - Globální mapa slanosti moří

Příspěvek od Lakely »

Klobouk dolů. Perfektní nápad. Každotýdenní dávka kosmonautiky v podobném programu je skutečně parádní záležitost. :) Podrobnější zaměření na některé mise je dobrým nápadem, který třebamůže ve vesmírných výzvách ušetřit místo na jiné projekty. Skvělé. :palec nahoru:
Vesmír je nekonečný a realita překoná veškeré naše představy.
A. C. Clarke
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 1. díl Dobývání vesmíru - Globální mapa slanosti moří

Příspěvek od Dugi »

Díky všem za pochvaly. Mám radost, že se tohle video líbí. I v komentářích pod videem jsou zatím pozitivní ohlasy (přiznávám, že jsem měl velký strach z toho, jak na video zareaguje široká veřejnost). Jo a v současné době máme 34 600 zhlédnutí, což je prostě paráda.

rebus: Těší mne, že se ti video líbí. Jsou to takové stručnější, ale zato pravidelnější Vesmírné výzvy.

Tano: Díky za gratulaci, budu se snažit kvalitu udržet. Ohledně znělky - Budeš mi vařit, že je to náhoda? :) Fakt. Neposílal jsem jim ten obrázek, možná si ho našli sami, ale potěšilo mě to, je to dobrá shoda náhod. ohledně astronomického okénka: Všiml jsem si toho. Pro příští díl zkusím něco změnit.

Lakely: Díky i tobě. Největší radost mám z toho ke kolika lidem se může kosmonautika prostřednictvím tohohle pořadu dostat.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Johnny
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 35
Reputace: 0
Bydliště: sever
Registrován: 8.3.2011 17:01
Re: 1. díl Dobývání vesmíru - Globální mapa slanosti moří

Příspěvek od Johnny »

Gratuluji k dalšímu projektu Dugi :palec nahoru: Kosmonautiky se snad ani nedá přecpat, takže čím víc tím líp a jednou týdně DV + jednou za měsíc VV je ideální kombinace asi budeš mít velkou zásluhu v šíření kosmonautiky i mezi lidi co se o ní vůbec nebo jen okrajově zajímají a věřím, že je to chytne tak jako tehdy každého z nás. :)

Jinak klobouk dolů tohle všechno stíhat, shánět si informace ten čas co to zabere plus ještě forum :klaní se:
"Vesmír je kniha, kterou nikdo nedočte do konce"
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 1. díl Dobývání vesmíru - Globální mapa slanosti moří

Příspěvek od Dugi »

Díky za pochvalu. Jak už jsem psal - těší mě, že můžu masám lidí ukázat krásu kosmonautiky. Jen tak mimochodem - první díl Dobývání vesmíru má v tuhle chvíli 64 908 zhlédnutí, na naše fórum odtud přišlo 62 lidí. A jelikož se u nás dneska zaregistrovalo několik nových uživatelů (ze kterých mám mimochodem velkou radost ;) ), tak se dá očekávat, že přišli na základě tohohle videa.
Máš pravdu, že to žere docela dost času. Ale na druhou stranu fórum běží jak má, takže s ním nemám starosti. Hlavní ale je, že už na mně neleží doplňování informací, jako tomu bylo dřív, kdy jsem byl prakticky jediný, kdo psal na fórum o aktuálních novinkách. Uživatelé (nechci na nikoho zapomenout, ale zásluhu na tom mají hlavně tomas, rebus a Daryl) teď tuhle "práci" dělají za mne, takže se to dá zvládat.Nevím jestli bych to stíhal dřív, kdy jsem ještě musel stíhat plnit fórum informacemi. Ale takhle s pomocí vás všech ostatních se to stihnout dá. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
mikeš
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 26
Reputace: 0
Registrován: 30.9.2011 19:57
Re: 1. díl Dobývání vesmíru - Globální mapa slanosti moří

Příspěvek od mikeš »

Včera jsem Jupiter pozoroval hvězdářskim dalekohledem moc sem toho tam neviděl jenom béžoví puntík
a pár měsíců.
Jinak to bylo moc pěkné 8-) .
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 1. díl Dobývání vesmíru - Globální mapa slanosti moří

Příspěvek od Dugi »

Díky za pochvalu.
Jinak u dalekohledů nemůžeš počítat s tím, že bys viděl nějak "extra víc". Už jen to, že vidíš Jupiterovy měsíce je úžasné. Sám si pamatuju na okamžik, kdy jsem se poprvé podíval do dalekohledu a tam jsem spatřil Jupitera. Nebyl o moc větší, než jak popisuješ, ale stejně to byl zážitek. Člověk si uvědomí, že se dívá na objekt, který je mnoho milionů kilometrů daleko. 8-)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: 1. díl Dobývání vesmíru - Globální mapa slanosti moří

Příspěvek od tomas »

Paráda Dugi. Jednak gratuluju k tomu, jak se Ti povedl tento koncept pořadu a taky k tomu, kolik se Ti k němu podařilo přitáhnout lidí. To je fantastické číslo. Je to každopádně skvělé i kvůli návštěvnosti tohoto fóra. Zajímavé je, že jsem se o Dobývání vesmíru dozvěděl nejdřív na webu Exoplanety.cz :).
Nezbývá mi, než Ti přát, aby se toho v kosmonautice hodně dělo, aby Tě nepostihl "okurkový týden".

Odpovědět

Zpět na „Dobývání vesmíru“