Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Vše, co souvisí s raketami SLS a loděmi Orion
Odpovědět
Peter
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 774
Reputace: 291
Registrován: 26.8.2018 17:23
Re: Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Příspěvek od Peter »

Obavam se ze modifikovany Orion ma vetsi sanci i vetsi logiku.
Otazka, za jak dlouho ho protahnou vsema zkouskama od navrhu po vyrobu.
"Když se podíváš na nebe, sníš o tom být mezi hvězdami. Když jsi mezi hvězdami a podíváš se dolů, sníš o tom být zpátky na Zemi."
Chris Sembroski
Jardax
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 809
Reputace: 0
Registrován: 2.1.2015 15:33
Re: Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Příspěvek od Jardax »

Peter píše:Obavam se ze modifikovany Orion ma vetsi sanci i vetsi logiku.
Otazka, za jak dlouho ho protahnou vsema zkouskama od navrhu po vyrobu.
Ano i ne. CD je mnohem dal a ma i lepsi filozofii pohonu, univerzalnejsi pro podobne mise.
Ale Orion je vlajkova lod, takze je jasny tlak na to aby se vyuzil maximalne...
Peter
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 774
Reputace: 291
Registrován: 26.8.2018 17:23
Re: Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Příspěvek od Peter »

Stejne mne ale napada otazka, co budou po 20ti pristanich na jiznim polu delat s temi nepotrebnymi pristavacimi stupni.
Domnivam se, ze reseni s pristavacim stupnem bude muset byt do budoucna (pri budovani stale mesicni zakladny) nahrazeno jinym principem.

Tezko tam zavedou recyklacni linku...

:hlavou proti zdi :hlavou proti zdi :hlavou proti zdi
"Když se podíváš na nebe, sníš o tom být mezi hvězdami. Když jsi mezi hvězdami a podíváš se dolů, sníš o tom být zpátky na Zemi."
Chris Sembroski
Jardax
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 809
Reputace: 0
Registrován: 2.1.2015 15:33
Re: Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Příspěvek od Jardax »

Peter píše:Stejne mne ale napada otazka, co budou po 20ti pristanich na jiznim polu delat s temi nepotrebnymi pristavacimi stupni.
Domnivam se, ze reseni s pristavacim stupnem bude muset byt do budoucna (pri budovani stale mesicni zakladny) nahrazeno jinym principem.

Tezko tam zavedou recyklacni linku...

:hlavou proti zdi :hlavou proti zdi :hlavou proti zdi
Tak pokud s tim budou pocitat, muze pristavaci stupen po dotankovani (nebo i bez) zase samostatne odstartovat a pockat na orbite na dalsi naklad, ktery snese dolu... :)

Ale prave proto mi prijde lepsi reseni single modul SSTO a jen tahac mezi mesicni orbitou a Gateway.
ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6263
Reputace: 1530
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Příspěvek od ptpc »

Ideme:
Hawk
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 329
Reputace: 219
Registrován: 9.11.2018 11:04
Re: Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Příspěvek od Hawk »

Peter píše:Stejne mne ale napada otazka, co budou po 20ti pristanich na jiznim polu delat s temi nepotrebnymi pristavacimi stupni.
Domnivam se, ze reseni s pristavacim stupnem bude muset byt do budoucna (pri budovani stale mesicni zakladny) nahrazeno jinym principem.

Tezko tam zavedou recyklacni linku...

:hlavou proti zdi :hlavou proti zdi :hlavou proti zdi
Je to takove porcovani medveda, ktery jeste beha hluboko v lese. Az bude mit SLS za sebou alespon premierovy start, tak tomu zacnu trochu verit. Vse mi pripada strasne nejiste a daleko. I ty financni injekce s ohledem na terminy by mely byt trochu velkorysejsi vzhledem k tomu, ze se defacto jedna o dva soubezne bezici projekty Gateway a Artemis(?), byt se castecne prolinaji (SLS, mise z Gateway na Mesic).
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Příspěvek od JHošek »

Hawk píše:Je to takove porcovani medveda, ktery jeste beha hluboko v lese. Az bude mit SLS za sebou alespon premierovy start, tak tomu zacnu trochu verit. Vse mi pripada strasne nejiste a daleko. I ty financni injekce s ohledem na terminy by mely byt trochu velkorysejsi vzhledem k tomu, ze se defacto jedna o dva soubezne bezici projekty Gateway a Artemis(?), byt se castecne prolinaji (SLS, mise z Gateway na Mesic).
Chápu, ale to je podobné, jako kdybyste v přistání Apolla na Měsíci začal trochu věřit 9. listopadu 1967.
Ohledně financování - pozměňovací žádost o rozpočet NASA na FY 2020 je součástí balíčku celkové rozpočtové pozměňovací žádosti, jejíž vliv na rozpočet je neutrální. Navržený zdroj financování 1,6 miliardy dolarů je mimo NASA - a pro demokraty může být dost citlivý. Jde o přebytek fondu grantů Pell, který pomáhá studentům s nízkými příjmy platit za vysokou školu. Žádosti o granty od roku 2011 klesly, a tak je ve fondu momentálně přebytek ve výši 9 miliard dolarů. Vámi navržená velkorysejší částka by mohla být pro Kongres velkým problémem.
Pokud navržená změna na FY 2020 projde, v dalších letech požadavky na financování programu Artemis vzrostou. Za 16 hodin by měl vyjít článek o rozsahu 1200 slov, ve kterém se financování návratu na Měsíc věnujeme v kontextu s politickými riziky, ukrytými v dosud neznámých názorech členů Kongresu. Součástí článku bude i přehledná tabulka s údaji o výši navrženého financování. Zkusme o aktuální pozměňovací žádosti diskutovat zítra pod článkem. ;)
Hawk
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 329
Reputace: 219
Registrován: 9.11.2018 11:04
Re: Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Příspěvek od Hawk »

JHošek píše: Chápu, ale to je podobné, jako kdybyste v přistání Apolla na Měsíci začal trochu věřit 9. listopadu 1967.
To je pravda, ale fungujici spolehliva SLS je zaklad na kterem v tomto ohledu vse stoji a pada. Kazdy problem muze znamenat nekolikamesicni/nekolikalete skluzy.
Na zitrek se budu se tesit :)
Uživatelský avatar
jakubv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1566
Reputace: 1845
Registrován: 4.2.2017 23:23
Kontaktovat uživatele:
Re: Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Příspěvek od jakubv »

Včera jsem někde večer zahlédl, že navýšení rozpočtu se nesetkali v kongresu s pochopením. Neměl jsem čas to dohledával, zda už to neschválila nebo jsou to jen předběžně náznaky....
-----------------
xx jakubv
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: Základní informace o nové éře americké kosmonautiky

Příspěvek od JHošek »

jakubv píše:Včera jsem někde večer zahlédl, že navýšení rozpočtu se nesetkali v kongresu s pochopením. Neměl jsem čas to dohledával, zda už to neschválila nebo jsou to jen předběžně náznaky....
Pozměňovací žádost o rozpočet NASA na fiskální rok 2020 byla Kongresu doručena 14. května.
Finančně jde o tyto částky:


Následně byl 17. května zveřejněn návrh rozpočtového výboru Sněmovny reprezentantů.
Navržené částky lze porovnat s tabulkou. Výbor navrhuje:

Deep Space Exploration Systems: 5130 milionů $
- Exploration Systems Development 4167,8 milionů $
---- Orion 1425 milionů $
---- SLS 2150 milionů $ (z čehož je 200 milionů $ určeno pro EUS)
---- Exploration Ground Systems 592,8 milionů $ (z čehož je 50 millionů $ pro ML-2)
- Exploration Research & Development 962,1 milionů $ (není to blíže členěno, ale evidentně ignoruje prostředky pro pilotované přistání na Měsíci. Finančně to odpovídá položkám Gateway + Human Research Program z původní žádosti)

Uvidíme, jak se k pozměňovací žádosti postaví rozpočtový výbor Senátu.
Zdroj

Odpovědět

Zpět na „Program Artemis“