Diskuse, úvahy a spekulace o budoucnosti NASA

Vše, co souvisí s raketami SLS a loděmi Orion
Odpovědět
mnauprsk
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 67
Reputace: 7
Registrován: 3.7.2015 22:35
Re: Diskuse, úvahy a spekulace o budoucnosti NASA

Příspěvek od mnauprsk »

Amper píše:mam obavu ze nez najdou nekoho na Fortran tak by to mel rozumne velky tym prepsane do neceho aktualniho.
Zrovna na CFD se Fortran stále dost používá.
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Diskuse, úvahy a spekulace o budoucnosti NASA

Příspěvek od Amper »

Jo ale treba SpaceX uz davno doslo ze nez lovit mezi duchodcema co delaj ve Fortranu (jsem uz po 40tce a neznam jedineho cloveka co by Fortran delal) tak je lepsi lovit mezi C++ vyvojarema her. Maj zkusenosti s realtime operacema, optimalizaci rychlosti atd....

Ale mozna se pletu a vysoke skoly produkuji spousty Fortran vyvojaru. Mozna proto nemuzu najit zadne lidi pro blbej C# :-) Ja si do ted myslel ze je to proto ze se vsichni flakaj s JavaScriptem
ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6263
Reputace: 1533
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: Diskuse, úvahy a spekulace o budoucnosti NASA

Příspěvek od ptpc »

Video o agentúre NASA:

JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: Diskuse, úvahy a spekulace o budoucnosti NASA

Příspěvek od JHošek »

vai777 píše:Pokud proběhne pilotovaná mise SLS/Orionu v roce 2021, podle předpokladů do té doby program spolkne 43 mld. dolarů, tedy skoro polovinu ceny programu Apollo (podle odhadů Apollo stálo 100-110 mld. dolarů v hodnotě z roku 2010).
To se mi nezdálo, a proto jsem to přepočítal. Pro výpočet jsem použil tato vstupní data:
https://history.nasa.gov/SP-4029/Apollo ... ations.htm
http://www.usinflationcalculator.com/in ... ion-rates/
Cena programu Apollo v cenách roku 2010 mi vyšla vyšší - 126,4 miliardy dolarů a v cenách roku 2017 dokonce 141,5 miliardy dolarů. xls soubor s výpočty mám uložený.

Naopak, náklady na program SLS/Orion/EGS do 30.9.2021 uvádí Úřad generálního inspektora nižší - 36,0 miliardy dolarů. OIG totiž oproti ArsTechnice nezapočítává náklady na zrušený Ares I a Ares V.
https://oig.nasa.gov/audits/reports/FY17/IG-17-017.pdf (str.51-53)

Rozpočet programu Apollo v prvním odkazu je strukturován jak podle jednotlivých položek, tak v čase. Zkusil jsem tedy vzorově porovnat náklady na SLS do 30.9.2021 (19,1 miliardy dolarů) s položkou Saturn V (bez vývoje motorů, bez Saturnu I, IB a podobně). Výsledkem bylo zjištění, že náklady na Saturn V dosáhly hodnoty 19,1 miliardy dolarů v cenách roku 2017 již na jaře 1966.
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: Diskuse, úvahy a spekulace o budoucnosti NASA

Příspěvek od JHošek »

JHošek píše:Naopak, náklady na program SLS/Orion/EGS do 30.9.2021 uvádí Úřad generálního inspektora nižší - 36,0 miliardy dolarů.

Ještě jsem nahlédnutím do ročních rozpočtů NASA ze 60. let dohledal, že částky v prvním odkazu obsahují pouze finance z oddílu Research and Development těchto rozpočtů. Nezahrnují částky na stavbu budov, testovacích zařízení, startovních komplexů apod. pro projekt Apollo z oddílu Construction of Facilities tehdejších rozpočtů.
Proto je nutno z SLS/Orion/EGS vyčlenit pozemní systémy, a zbyde částka 31,8 miliardy dolarů.
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3945
Reputace: 370
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Diskuse, úvahy a spekulace o budoucnosti NASA

Příspěvek od vai777 »

Díky moc za korekci mého odkazu, sám bych na takové výpočty neměl ani čas, ani sitzfleisch... :-D
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6263
Reputace: 1533
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: Diskuse, úvahy a spekulace o budoucnosti NASA

Příspěvek od ptpc »

Človek by nepovedal čo všetko súvisí s cestou na Mars:

Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10824
Reputace: 10253
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Diskuse, úvahy a spekulace o budoucnosti NASA

Příspěvek od Pospíšil »

Takže máme to konečně černé na bílém, řečeno otevřeně a bez vytáček. NASA ústy svého šéfa pro pilotované lety Billa Gerstenmaiera konečně přiznala, že nemá dostatečné finanční krytí na realizaci pilotovaného letu na Mars ve 30. letech, respektive Gerst ani nikdo jiný v NASA není schopen předpovědět letopočet, kdy by toho NASA mohla být schopna. Vývoj a budoucí provoz SLS a Orionu jsou tak drahé, že na zbytek marsovské pilotované architektury už v rozpočtu NASA nezbývají peníze.

https://arstechnica.com/science/2017/07 ... um=twitter
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Diskuse, úvahy a spekulace o budoucnosti NASA

Příspěvek od Amper »

tak to dopada kdyz jsou specifikace delane na zaklade politickych pozadavku jako je udrzeni zamestnanosti v urcitych oblastech, zakazka jde bez souteze do rukou gigantum atd...

Nechci tvrdit ze nas SLS neposune, urcite ano a samozrejme ze je tam spousta novych technologii jejichz vyvoj trva a stoji penize ale efektivni to proste neni. A to nemluvim o tom kolik z aktualni verze SLS bude jen vyuziti technologii z raketoplanu.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10824
Reputace: 10253
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Diskuse, úvahy a spekulace o budoucnosti NASA

Příspěvek od Pospíšil »

Chm, třeba do toho "Chmaták" Pence hodí vidle a bude tlačit na Kongres, aby NASA nařídili větší míru kooperace s komerčníky. Uvidíme.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong

Odpovědět

Zpět na „Program Artemis“