Artemis-2 (EM-2)

Vše, co souvisí s raketami SLS a loděmi Orion
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Artemis-2 (EM-2)

Příspěvek od Dugi »

Až donedávna to vypadalo, že druhý let rakety SLS naplánovaný na rok 2021 bude jen kopií mise EM-1. Jen s tím rozdílem, že na palubě Orionu bude lidská posádka. Nyní se ale zdá, že by mise EM-2 měla mít mnohem smělejší cíl. Má se jednat o součást projektu ARM (Asteroid Redirect Mission), tedy o let pilotované kosmické lodi k asteroidu, který předtím dopraví bezpilotní sonda k Měsíci.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: EM-2

Příspěvek od Wopat »

Nyní mi ale vyvstává otázka: Proč? Při misi EM-2 (pokud se nepletu) měl Orion i s posádkou pár dní kroužit kolem Měsíce a pak se vrátit. Pokud by ale chtěli letět přímo k asteroidu, je to snad pro to, aby ušetřili peníze a jednu misi tak škrtli? Z měsíční orbity se nejspíš nějaké zásadní výsledky nepřivezou, aby to vyvážilo cenu mise. Šlo by víceméně o testovací let. Nebo jsou tam jiné důvody? :krčící rameny:
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: EM-2

Příspěvek od Dugi »

Já osobně si myslím, že je to dobré rozhodnutí - EM-2 v původním pojetí by byla opravdu jen po čtyřech letech zopakovaná EM-1 jen s tím rozdílem, že by tam byla posádka. Naskytla se možnost vypustit mezi roky 2017 a 2018 lapač asteroidů a časově by to pěkně vyšlo. Byla by škoda toho nevyužít. Já si myslím, že se díky tomuhle letu na zemi dostane dost velké množství zajímavých vzorků. Rozhodně víc než kdyby se "jen" kroužilo kolem Měsíce.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: EM-2

Příspěvek od Wopat »

Na jednu stranu máš pravdu, ale pokud se k Měsíci opravdu nepoletí, tak mě to bude mrzet. I když ta mise nemá pořádně žádnou váhu, přeci jen se lidé po několika dekádách stagnování najednou dostanou o nějakých 380 000 kilometrů dál. Tato hranice už sice byla pokořena koncem šedesátých let, ale já to vnímám jako takové gesto, kterým by se dalo najevo, že znovu začínáme dobývat vesmír a ta předlouhá pauza konečně skončila. Pokud by se tedy mise odehrála ještě před misí k asteroidu, bylo by to určitě super.
Naposledy upravil(a) Wopat dne 3.4.2014 21:39, celkem upraveno 1 x.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: EM-2

Příspěvek od Dugi »

Ono se vlastně de facto k Měsíci poletí. V rámci mise ARM se asteroid přesune právě na oběžnou dráhu Měsíce. Docela bych věřil tomu, že Orion letící k zachycenému asteroidu bude mít na palubě nějaké přístroje pro dálkové snímání Měsíce. Přecijen být na jeho oběžné dráze a zaměřit se jen na asteroid, to by bylo trestuhodné. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Michalkk
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 4
Reputace: 0
Registrován: 3.4.2014 20:21
Re: EM-2

Příspěvek od Michalkk »

Tak to vypadá, že se možná dočkáme roku 2021obletu Marsu a Venuše, já bych byl osobně radši, kdyby se uskutečnila tato mise aspoň zajistí USA prestižní pozici v čele dobývání Marsu a oblet Venuše již je jako bonus, celá mise by trvala 1,5 roku díky gravitačnímu praku... tak osobně lepší než mise ARM co se týče zajímavosti, ale zase věděckým účelům by zase víc pomohla mise ARM :) http://www.nasaspaceflight.com/2014/02/ ... sion-2021/ :tlesk: :tlesk: :tlesk: :tlesk: :tlesk: :tlesk:
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: EM-2

Příspěvek od Dugi »

Vítám tě na našem fóru. Doufám, že se ti tu bude líbit.
Je to hodně zajímavá informace. Uvidíme, jak se bude situace dál vyvíjet. Zní to hodně zajímavě. :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Michalkk
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 4
Reputace: 0
Registrován: 3.4.2014 20:21
Re: EM-2

Příspěvek od Michalkk »

Díky za milé přivítání :) :)
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: EM-2

Příspěvek od JHošek »

Dugi píše:Uvidíme, jak se bude situace dál vyvíjet.
Momentálně probíhá přestřelka názorů mezi administrátorem NASA Charlesem Boldenem a předsedou Výboru pro vědu, vesmír a technologie Kongresu USA Lamarem Smithem, jestli je lepší/horší ARM nebo Mars Flyby 2021
:x

http://science.house.gov/press-release/ ... by-mission
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: EM-2

Příspěvek od petrsida »

A tušíte, kdo prosazuje co?

jinak mi ta architektura dost připomíná Mars 2018 D. Tita, vylepšené je to jenom o oblet Venuše

zajímavé je, že se vracíme do doby Apollo aplications sedmdesátých let

ARM mi příjde, že je časově hodně na hraně, muselo by odteď jít vše jak na drátkách, to flyby mise je patrně proveditelná jednodušeji

Odpovědět

Zpět na „Program Artemis“