Raketa SLS

Vše, co souvisí s raketami SLS a loděmi Orion
Odpovědět
RL7
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 25
Reputace: 0
Registrován: 18.1.2017 23:04
Re: Raketa SLS

Příspěvek od RL7 »

Pospíšil píše:Někde se stala poměrně drahá chyba ... mobilní věž pro SLS se naklání a ohýbá => pravděpodobně z ní proběhne pouze jeden start SLS v roce 2020 a pak bude muset být opravena, nebo sešrotována a postaví se nová.... :?
Cenovka? 912 mil USD...
https://arstechnica.com/science/2018/02 ... used-once/

(... kolik to Elon říkal, že stál vývoj FH? ... něco přes 500 milionů? ... ach jo :( )


https://www.nasaspaceflight.com/2018/02 ... tive-work/
Tento článek, pokud jsem dobře porozuměl, hovoří o tom, že pohyby konstrukce jsou dobře pochopené a zmapované, a podle NASA mobilní věž aktuálně nebude vyžadovat žádné nápravné akce, nicméně stav bude nadále monitorován. Důvodem stavby nové věže je překročení požadovaného váhového limitu konstrukce při startu SLS Block 1B.
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: Raketa SLS

Příspěvek od JHošek »

RL7 píše:
Pospíšil píše:mobilní věž pro SLS se naklání a ohýbá => pravděpodobně z ní proběhne pouze jeden start SLS v roce 2020 a pak bude muset být opravena, nebo sešrotována a postaví se nová.... :?
https://arstechnica.com/science/2018/02 ... used-once/
https://www.nasaspaceflight.com/2018/02 ... tive-work/
Tento článek, pokud jsem dobře porozuměl, hovoří o tom, že pohyby konstrukce jsou dobře pochopené a zmapované, a podle NASA mobilní věž aktuálně nebude vyžadovat žádné nápravné akce, nicméně stav bude nadále monitorován. Důvodem stavby nové věže je překročení požadovaného váhového limitu konstrukce při startu SLS Block 1B.
K článku na nasaspaceflight: Váhový limit současné plošiny ML-1 je založen na bezpečnostním faktoru 4,0, který vychází ze čtyřnásobné naddimenzovanosti ML, a který lze snížit za cenu rychlejšího opotřebovávání vypouštěcí plošiny. Pro SLS Block 1B vychází nižší rezerva (pokud dobře počítám, tak 3,56?). Četl jsem podrobný návrh rozpočtu NASA na fiskální rok 2019 z minulého týdne. Tento návrh nezmiňuje stavbu nové mobilní plošiny, naopak je v něm uvedeno, že současná mobilní plošina projde modifikací. Předpokládám, že to bude řešeno snížením požadovaného bezpečnostního faktoru.

Článek na nasaspaceflight je zdrojovým pro článek na arstechnica. V článku "z druhé ruky" (arstechnica) Eric Berger navíc spekuluje bez uvedení jakéhokoli zdroje o možném tajení problémů před M.Pencem a o obavách o životnost věže a s tím související možnosti stavby ML-2 již pro druhý let SLS. K tomu můžu dodat snad jen to, že o objektivitě Bergerových vyjádření mám pochybnosti od prosince, kdy na twitteru napsal, že první SLS poletí pravděpodobně kolem roku 2023 a překvapeným diskutujícím následně odpověděl, že opravdu myslí EM-1. https://twitter.com/SciGuySpace/status/ ... 4685844481
Naposledy upravil(a) JHošek dne 21.2.2018 6:53, celkem upraveno 1 x.
ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6263
Reputace: 1530
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: Raketa SLS

Příspěvek od ptpc »

JHošek píše:
RL7 píše:
Pospíšil píše:mobilní věž pro SLS se naklání a ohýbá => pravděpodobně z ní proběhne pouze jeden start SLS v roce 2020 a pak bude muset být opravena, nebo sešrotována a postaví se nová.... :?
https://arstechnica.com/science/2018/02 ... used-once/
https://www.nasaspaceflight.com/2018/02 ... tive-work/
Tento článek, pokud jsem dobře porozuměl, hovoří o tom, že pohyby konstrukce jsou dobře pochopené a zmapované, a podle NASA mobilní věž aktuálně nebude vyžadovat žádné nápravné akce, nicméně stav bude nadále monitorován. Důvodem stavby nové věže je překročení požadovaného váhového limitu konstrukce při startu SLS Block 1B.
K článku na nasaspaceflight: Váhový limit současné plošiny ML-1 je založen na bezpečnostním faktoru 4,0, který vychází ze čtyřnásobné naddimenzovanosti ML, a který lze snížit za cenu rychlejšího opotřebovávání vypouštěcí plošiny. Pro SLS Block 1B vychází nižší rezerva (pokud dobře počítám, tak 3,56?). Četl jsem podrobný návrh rozpočtu NASA na fiskální rok 2019 z minulého týdne. Tento návrh nezmiňuje stavbu nové mobilní plošiny, naopak je v něm uvedeno, že současná mobilní plošina projde modifikací. Předpokládám, že to bude řešeno snížením požadovaného bezpečnostního faktoru.

Článek na nasaspaceflight je zdrojovým pro článek na arstechnica. V článku "z druhé ruky" (arstechnica) Eric Berger navíc spekuluje bez uvedení jakéhokoli zdroje o možném tajení problémů před M.Pencem a o obavách o životnost věže a s tím související možnosti stavby ML-2 již pro druhý let SLS. K tomu můžu dodat snad jen to, že o objektivitě Bergerových vyjádření mám pochybnosti od prosince, kdy na twitteru napsal, že první SLS poletí pravděpodobně kolem roku 2023: https://twitter.com/SciGuySpace/status/ ... 4685844481
Ďakujem za objasnenie!
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: Raketa SLS

Příspěvek od JHošek »

ptpc píše:Ďakujem za objasnenie!
Není zač. Ale na facebooku Kosmonautix se k neověřeným informacím E. Bergera rozjela rozsáhlá diskuse (v této chvíli 22 komentářů a diskutující považují spekulace za fakta). Nemám sílu se pokoušet jim něco vysvětlovat ...
ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6263
Reputace: 1530
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: Raketa SLS

Příspěvek od ptpc »

JHošek píše:...diskutující považují spekulace za fakta. Nemám sílu se pokoušet jim něco vysvětlovat ...
Tak to chápem. Ja som to vzdal už dávno...
Uživatelský avatar
Lakely
Správce profilu na Facebooku
Správce profilu na Facebooku
Příspěvky: 1130
Reputace: 153
Bydliště: Plzeň
Registrován: 11.2.2010 21:50
Kontaktovat uživatele:
Re: Raketa SLS

Příspěvek od Lakely »

Informace samozřejmě budou uvedeny na pravou míru novým příspěvkem :)

Ostatně na facebooku je jen odkaz na toto vlákno, všichni mají možnost si přečíst další komentáře. Sám jsem měl pochybnosti a proto jsem citoval přímo zdejší příspěvek, protože bylo jasné, že zde budou doplněny další údaje.
Vesmír je nekonečný a realita překoná veškeré naše představy.
A. C. Clarke
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10789
Reputace: 10147
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Raketa SLS

Příspěvek od Pospíšil »

JHošek píše:Četl jsem podrobný návrh rozpočtu NASA na fiskální rok 2019 z minulého týdne. Tento návrh nezmiňuje stavbu nové mobilní plošiny, naopak je v něm uvedeno, že současná mobilní plošina projde modifikací.
Chápu, že Eric Berger není zcela důvěryhodný zdroj, nicméně faktem je, že ML je ve výstavbě už 9 let, stále není dokončen a bude se i nadále modifikovat po prvním startu SLS, aby z něj mohl startovat druhý a další exempláře nosiče jedné typové řady.

Chtěl jsem poukázat hlavně na to, kolik jen tento jeden prvek pozemního segmentu z programu Constellation, dnes SLS, doposud stál a ještě bude stát a že může být kvůli své gigantičnosti a možná i chybě v konstrukci v dnešním stavu použitelný pouze jednou jedinkrát. Já to vnímám jako velmi silné plýtvání a dojení rozpočtu NASA, která mohla tyto prostředky určitě vynaložit účelněji.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Raketa SLS

Příspěvek od Amper »

SLS je proste politicky projekt. Lobbying pouziva i SpaceX ale giganti ala Boeing nebo L&M to maj zmaknute dlouhodobe. A tak je dulezite v cim okrsku stoji jaka tovarna spis nez to zda se jedna o optimalni technicke reseni.

No ale nemusime chodit az pres ocean - Ariane by pry take byla levnejsi kdyby se nevyrabela podle toho kolik ktery stat plati do ESA. I kdyz mam jiste pochybnosti jak by to dopadlo, hadam ze by se stavela ve Francii a no, nebudu to dal komentovat :-)
BlackSheepOI2
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 102
Reputace: 1
Registrován: 22.2.2017 8:42
Re: Raketa SLS

Příspěvek od BlackSheepOI2 »

Zdravím všetkých,
Keďže ide o vláko k SLS, chcel by som sa spýtať na možné výkonnejšie verzie, variácie tejto rakety.
Riešila sa niekde už náhrada motorov RS-25 za radu RS-25E, prípadne J-2X, dokonca BE-3, ale nejako som sa nedopátral k výsledným ziskom z týchto riešení, podobne ako ani prípadnému zlacneniu celej rakety.

Je možné uvažovať o +x urýchľovacích stupňoch? Podobne ako to bolo na Delte? Ako by to zvýšilo nosnosť? Malo by to význam?


SLS je cenovo nevýhodné, lebo ide o politické zadanie a tak sa k tomu aj pristupuje. No ide o najvýkonnejšie riešenie, to je fakt. Tak prečo sa neposnažiť dostať z tohoto riešenia maximum. :Drbe se na hlavě:
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10789
Reputace: 10147
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Raketa SLS

Příspěvek od Pospíšil »

Jednou k tomu muselo dojít ...

Zcela všeobecný deník pro širokou veřejnost USA Today se v editoriálu z 26.2. zamýšlí nad tím, že by pro NASA asi bylo lepší přenechat stavbu raket zcela na komerční partnery. V článku se rozebírá dlouhý a drahý vývoj a stavba SLS.
https://www.usatoday.com/story/opinion/ ... 365410002/
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong

Odpovědět

Zpět na „Program Artemis“