Kritické momenty kosmonautiky

Vše o rozvoji raketové techniky od prvních nesmělých krůčků do vesmíru postupně až do nedávné minulosti.
Odpovědět
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od vai777 »

Děkuju za pochvalu i nabídku!
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
pedro
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 8
Reputace: 0
Bydliště: Kolín
Registrován: 30.12.2012 14:15
Kontaktovat uživatele:
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od pedro »

Ahojda,
jsem si vědom, že tento seriál už skončil, nebo byl třeba jen přerušen. Ve včerejším vydání Víkendu na Nově byla velmi krátká a stručná reportáž o záchranářské mise k Saljutu 6. Pokud by někdo nastalo pokračování tohoto seriálu, bylo by fajn, kdyby se tam tato mise objevila.

Je až fascinující, že " velmi jednoduše" měli amíci možnost tuto stanici dopravit na zem pomocí Shuttlu. By asi soveti nechápali, kdyby tam nahoru vyrazili a Saljut byl fuč.

Jinak díky za super seriál. K některým dílům se rád vracím.

Pedro
Petr "Pedro" Nečesaný
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od vai777 »

Díky moc za pochvalu, jsem rád, že to lidi baví ještě i teď.
Myslíš asi Saljut-7. Něco jsem na tohle téma viděl a četl a- upřímně, myslím, že je to hloupost. Nedokážu si představit, jak takový kolos ládují Američané do payload bay raketoplánu. Když si odmyslím vysoce riskantní a podle mého defacto nemožné osekání antén a solárních panelů , zcela určitě by Saljut byl hodně nad povolenou nosností Shuttlu během přistání.
A taky moc netuším, proč by to vlastně Amíci měli dělat. Pokud kvůli špionáži, tak by se asi spíš vyplatilo nějakým způsobem získat konstrukční plány. Ale opravdu nechápu, proč by to měli dělat. Tuhle báchorku paradoxně rozšiřují sami Rusové, v tomhle jsou trochu zamindrákovaní.
A ohledně seriálu- ten je prozatím ukončen, nicméně pokud se někdy bude konat knižní podoba, bude mít dvě kapitoly navíc ;)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
pedro
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 8
Reputace: 0
Bydliště: Kolín
Registrován: 30.12.2012 14:15
Kontaktovat uživatele:
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od pedro »

Huh.

Tak tahle odpověď mě odstrelila. Ale čemu se divím. Sám jsem se stal objetí lži a polopravdy, kterou média dokáží vyrobit jen kvůli sledovanosti.

Dík za reakci a hodně sil při realizaci vydání seriálu knižně. Už mám v knihovně připravené místo.
Petr "Pedro" Nečesaný
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od tomas »

Se Saljutem to samozřejmě pravda není. Ale přesto tahle historka vychází z pravdivého základu. Americká armáda jednu dobu koketovala s tím, že by zkusila stáhnout v nákladovém prostoru raketoplánu některý z vojenských satelitů druhé strany. Nakonec zůstalo jen u nápadu, protože byla poměrně vysoká pravděpodobnost (skoro jistota), že tyto satelity budou mít na palubě autodestrukční zařízení. Jak psal vai, informace o tajné kosmické technice se dají získat i jinak, takže by tento pokus za případnou ztrátu Shuttlu nestál.
Uživatelský avatar
Adhara
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 149
Reputace: 25
Bydliště: Kremnica, Slovensko
Registrován: 14.2.2015 18:24
Kontaktovat uživatele:
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od Adhara »

Knihu som dočítala, je dobrá, a recenzia je už na ceste. Pri jej čítaní mi napadlo zopár zvedavých otázok na autora týkajúcich sa témy. Snáď je toto vhodné miesto a forma. Tak napríklad deviaty diel (Prochádzka peklem). Na začiatku je v úvodzovkách dlhý monológ, evidentne pilota Seea, ku ktorému už potom nie je žiadny komentár. Chcem sa opýtať, či je to prepis autentického (zvukového) záznamu jeho posledných slov alebo autorská fikcia, či niečo iného?

P.S.: Duplicitný komentár som dala aj pod článok, odpoveď mi stačí jedna :)

Odpovědět

Zpět na „Historie kosmonautiky“