Kritické momenty kosmonautiky

Vše o rozvoji raketové techniky od prvních nesmělých krůčků do vesmíru postupně až do nedávné minulosti.
Odpovědět
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3880
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od petrsida »

Prostě paráda, díky :tlesk:
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od tomas »

Úžasné. Neskutečně to vtahuje do děje. Přestože jsem věděl, že smrt si na Grissoma počkala až o pár let později, neubránil jsem se obavě o jeho život.
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od Amper »

Zrovna predvcirem jsem si dal opet Right Stuff, myslim ze je tam Gus vykresleny smerem do negativna vic nez je zdravo. Ostatne, Grissom byl nasledne nominovan na let Geminy (pokud se nepletu tak jako prvni clovek byl 2x v kosmu) a nasledne na let Apollo 1. Siri se i drby ze mel byt prvnim clovekem na mesici.

Bohuzel se to stalo jinak. Pokud by jste nekdo byl na KSC tak doporucuju Then and Now bus tour - dostanete se i na komplex 34 kde je prave tadle plaketka

Obrázek
Uživatelský avatar
chobolatom
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 822
Reputace: 2
Registrován: 12.2.2012 15:37
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od chobolatom »

Skvěle napsané! :palec nahoru:
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od vai777 »

Děkuji moc všem za chválu. Jsem rád, že všechny ty fakta, které si rvu už mnoho let do hlavy k něčemu jsou. ;)
A co se týče Amperova postu- je pravdou, že Gus je v The Right Stuff (jak v knize, tak ve filmu) vykreslen jako zamlklý trouba. Což je kravina, už jen vzhledem k tomu, jakým výběrem kandidáti prošli a který zahrnoval i pohovory se "shrinks", tedy mozkoškraby. Těch se každý hrozně bál, i když někteří si i z nich dokázali dělat legraci- například Pete Conrad a jeho slavná historka- když mu jeden psychiatr strčil před obličej prázdný papír a zeptal se, co na něm vidí, odvětil Conrad bez mrknutí oka: "Je to vzhůru nohama!"
Takže machové a frajeři- to ano (zářný příklad byl Gordo Cooper), ale nějaké nablblo by se nedostalo do užšího výběru ani omylem.
A co se týče Then and now tour-to je jeden z mých snů, doufám, že se tam někdy podívám...
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
MilanSpace
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 639
Reputace: 269
Bydliště: Pardubice
Registrován: 2.9.2010 19:12
Kontaktovat uživatele:
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od MilanSpace »

Amper píše:... Grissom ... Siri se i drby ze mel byt prvnim clovekem na mesici.
Oni to až tak "drby" nebudou ;) Grissom byl ve své době nejkomplexnější a nejzkušenější astronaut v oddíle NASA - byl v druhé lodi Mercury, v první lodi Gemini i v první lodi Apollo (myslím tím pilotované lodě) - a je vysoce pravděpodobné, že by v první měsíční posádce opravdu byl. Ale to už se nikdy nedozvíme...
-------------------
Milan H.
www.halousek.eu
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od Amper »

Pises pekne, doufam ze se do KSC podivas. Ja tak pekne nepisu ale pro zmenu jsem tam byl uz 3x :-) (mel jsem tak nejak cestu kolem)

Jednou jsem mel stesti a videl jsem raketoplan na rampe (byl zaklaplej obsluznou vezi takze z nej moc videt nebylo) a pri te navsteve z ktere je fotka z 34ky stala na rampe raketa se sondou New Horizons (letela o tyden pozdeji). V ramci Then and Now jsem se mohl postavit pod prikurtovanou Redstone Mercury na puvodnim padu a podivat se do ridiciho strediska, cestou vyfotit lode pro loveni SRB atd....

Pri treti navsteve jsem tam byl teda hlavne kvuli Blue Angels :-) ale navstevu Saturn V jsem ani po treti nevynechal, to se proste neda

Proste pro kosmonautickeho maniaka vec kterou je potreba zkouknout.
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od vai777 »

Vzhledem k tomu, že byl spuštěn blog, budou další díly miniseriálu (samozřejmě i s těmi starými) uveřejněny tam. Ovšem pořád jsem zvědav na vaše reakce a těším se na diskuze v tomhle vlákně ;)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od Dugi »

Jak už vai777 avizoval, na blog přichází první díl jeho skvělého seriálu o kritických okamžicích kosmonautiky. Vy, kdo čtete naše fórum pravidelně jej již znáte, ale ani tak neváhejte si ho znovu přečíst. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od Dugi »

Druhý díl vaiových Kritických momentů kosmonautiky právě vyšel na našem blogu.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Historie kosmonautiky“