Kritické momenty kosmonautiky

Vše o rozvoji raketové techniky od prvních nesmělých krůčků do vesmíru postupně až do nedávné minulosti.
Odpovědět
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3946
Reputace: 375
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od vai777 »

Díky moc, koukám, že se mi povedlo to, co jsem zamýšlel. Ty poslední dva díly už budou trochu víc technicistní, ale snad to nebude nuda ;)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od Dugi »

Nuda? Ve tvém článku? To spíš najdu ledovec na Sahaře. :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od tomas »

KMK zrají jak víno. Tento díl jsem opět přečetl jedním dechem. Dokonce na konci ruka instinktivně točila kolečkem myši v bláhové naději, že se tam skrývá ještě aspoň kus textu a nechtěla si nechat vymluvit, že musí týden čekat. :-D
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od baranka »

Nádherně napsáno. Škoda, že jde článku udělit jen 5 hvězdiček. Na druhou stranu, doufám, že vai777 nebude nikdy muset psát podobný článek. Jinak :klaní se:
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3946
Reputace: 375
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od vai777 »

Děkuji, mám obrovskou radost, že se díl líbí! :tlesk:
Nicméně bych nechtěl být na místě LeRoye Caina, kdykoli si pustím na youtube video se záznamem dění v řídícím středisku během katastrofy a vidím ho, jak zadržuje slzy, je mi ho hrozně líto...
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od tomas »

Nevím, jestli tu černou kravatu nosil nějak častěji, ale ten den byla poměrně symbolická. Taky bych nechtěl být v jeho kůži.

Mám jednu otázku. Ten záznam, který pořídila Laurel Clark se zachoval jak? Odesílal se na Zem přes TDRS nebo se našel v troskách Columbie?
Přiznám se, že jsem ho zkoušel hledat na youtube, ale nebyl jsem úspěšný. zadal jsem Laurel Clark Columbia, což našlo spoustu jiných záznamů, ale ten inkriminovaný ne.

Netušíš, jestli odpadávala pěna a potažmo led i při prvních startech, kdy měla nádrž na sobě navíc ochranný nátěr?
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3946
Reputace: 375
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od vai777 »

Co se týče toho záznamu Clarkové, vydrž do 2. dubna. ;) Myslím, žes jej už viděl, jen hledáš se špatnými klíčovými slovy.
A ohledně toho odlupování pěny- první proběhlo už během startu STS-1. Crippen si v průběhu vzletu všimnul jakýchsi bílých částic, které prolétávaly okolo čelních oken Columbie. Je pravděpodobné, že ony chybějící dlaždice, popsané ve druhém dílu Columbie, má na svědomí právě pěna z ET.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od tomas »

Další díl Kritických momentů kosmonautiky pro náš blog sepsal vai777. Věnován je opět zkáze raketoplánu Columbia.

Má název Let do nicoty (4/5)
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od tomas »

Skvělý díl, plný technických detailů. Zase přečteno jedním dechem. :klaní se:

Stejně to zařízení OEX muselo být hodně robustní, pokud přežilo takovéhle peklo. I když dostalo taky zabrat.
Obrázek
Kdo jiný mohl udělat takovéhle zařízení, než Ampex. Tahle firma do dějin magnetického záznamu udělala pořádně hlubokou rýhu.
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od baranka »

tomas píše:Skvělý díl, plný technických detailů. Zase přečteno jedním dechem. :klaní se:
Jj, paráda. Všeobecně známá událost a člověk se při čtení kritických momentů stejně dozví něco nového a zajímavého. :klaní se:

Odpovědět

Zpět na „Historie kosmonautiky“