Kritické momenty kosmonautiky

Vše o rozvoji raketové techniky od prvních nesmělých krůčků do vesmíru postupně až do nedávné minulosti.
Odpovědět
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od vai777 »

Díky za pochvalu!
Když jsme u toho orbitálního modulu- docela rád bych někde sehnal fotky ze Sojuzu-19, tam museli rozřezat vnitřní obšívku orbitálního modulu, aby se dostali k porouchanému relé, které bylo v elektrickém okruhu kamer... :)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od Dugi »

A je tu další díl Kritických momentů kosmonautiky. A je tématicky stylový, protože nese pořadové číslo 13.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od baranka »

Těším se na pokračování tohoto 13 dílu jako malé dítě. Parádní díl :klaní se:
Už z předinternetových let jsem obdivoval z desky Kosmonautika v archívech lovců zvuku zrovna tuto část zveřejněnou v tomto díle, pro klidné a věcné hlášení kosmonautů.
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od vai777 »

Děkuji za pochvalu! Pokračování ale bude samostatným dílem (tedy 14.). Nerad bych totiž třináctý díl natahoval příliš dlouho, ona ta třináctka nosí trochu smůlu :lol:
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od baranka »

Nemáš zač. Mám za to, že by si jednou Tvá parádní práce, zasloužila knižní podobu. :palec nahoru:
Uživatelský avatar
Raul
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 777
Reputace: 1
Bydliště: Ústí nad Orlicí ... Jméno : Radovan Kubrt ... Email: [email protected]
Registrován: 11.6.2012 9:41
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od Raul »

Skvěle a dramaticky napsáno. Neuvažuješ o knižním vydání? :)

Hned na začátku u toho Apolla-10 mne ale dost zarazila jedna velmi dramatická věta: "Od pádu na povrch Měsíce dělily oba muže pouhé dvě sekundy…" To zní jak z akčního filmu. :-D Můžu se zeptat jak to bylo myšleno?
Totiž pokud vím, tak se Snoopy v žádné fázi letu nenacházel na sestupové suborbitální dráze, že by jim něco takového mohlo hrozit. Nouzové přerušení PDI sestupu bylo přeci jen simulované. Mám za to že Snoopy provedl pouze DOI, tj. snížení periselenia na 15km, kde potom oddělení proběhlo. Nebo se mýlím? :)


Jinak PNGCS (Primary Navigation, Guidance and Control System) sice před oddělením zaměřoval Měsíc, ale v okamžiku oddělení se přecházelo na AGS. Problém spíš byl že AGS měl být módu na HOLD, aby loď byla při oddělování nehybná bez rotace. Přepnutí na HOLD bylo ale vynecháno v pořadí operací a tak AGS zůstalo v módu na AUTO, kdy se okamžitě po aktivaci snažilo orientovat na velitelský modul dle radaru. Radar ale v době odhození nebyl zamířen, takže AGS zahájil rotaci aby ho dostal do zorného pole setkávacího radaru. Celkové otočení 180° v podélné ose a 233° v příčné po dobu 8 vteřin.
Zdroj.. A.Vítek - Stopy na Měsíci.
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od vai777 »

Díky za pochvalu! Co se týče těch dvou sekund- jak jsem koupil, tak prodávám, tuto dobu uvádí Gene Cernan a několik dalších autorů. Řekl bych, že šlo o to, že se mohl zablokovat závěs (gimbal lock). Pak by to bylo asi v háji. A je pravda, že se testoval sestup bez PDI, tedy proběhlo DOI a během orbitu, který následoval, došlo k onomu průšvihu. Podle toho, co jsem četl, to astronauty nehezky zaskočilo a na řešení měli opravdu hodně málo času (i když se to autopilot snažil vyřešit za ně).
Mrzí mě, že jsem při psaní nevytáhl "How Apollo flew to the Moon", tam je to tuším popsáno docela podrobně, spokojil jsem se s Cernanem, Lovellem, Kranzem a Chaikinem.
Každopádně díky za doplnění, "Stopy na Měsíci" už má ve svém seznamu Ježíšek, tak doufám, že se pochlapí! ;)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od tomas »

Opět další skvostný díl. Těším se na pokračování :slint:

Stopy na Měsíci taky můžu vřele doporučit. Nevím, kde se pan Vítek inspiroval nebo jestli to byl jeho nápad, ale každopádně skvěle se vyrovnal s tím, že jednotlivé expedice (od 11 dál, kromě 13) měly spoustu fází podobných, přesto i tyto části dokázal popsat originálně.
Uživatelský avatar
Raul
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 777
Reputace: 1
Bydliště: Ústí nad Orlicí ... Jméno : Radovan Kubrt ... Email: [email protected]
Registrován: 11.6.2012 9:41
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od Raul »

Ok, díky, zkusím to nějak dohledat v té Cernanově knize.
Ono zablokování závěsu sice hrozilo, musel by se pak znovu nastavit aby ho mohl PNGCS použít. Nicméně jelo se na AGS, na který to vliv nemělo. I následný zážeh motoru APS proběhl na AGS, poté co byla loď stabilizována.
Je fakt že Cernan se pořádně lekl, protože netušil co se děje, viz ta jeho hláška :) V tehdejší době museli mít astronauté pocit, že dojde ke katastrofě každou sekundou. Vše bylo obrovský risk.
Jinak Stopy na Měsíci vřele doporučuju, takže Ježíškovi fandím :) .
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Kritické momenty kosmonautiky

Příspěvek od vai777 »

Díky, mám dojem, že Ježíšek má cosi schované ve skříni (teda- ne že bych šmejdil ;) )
Ad Apollo-10: Je možné, že překlad Cernanovy a Lovellovy knihy nebyl úplně přesný. Mea maxima culpa! I když jsem to bral jen jako malou epizodku v rámci článku, měl jsem kouknout i na net. Třeba na astronautix.com je to opravdu popsáno jinak a je to koherentní s tím, co píše Raven. Těch informací je strašně moc a kolikrát se zaseknu na nějakém malém detailu (třeba ty Dukeovy spalničky- v angličtině je German measles, hledal jsem jako blázen ve slovníku, jestli existují německé spalničky, nebo je to název pro klasickou rubeolu, kdyby se v tom chtěl šťourat nějaký doktor) a tohle mi prostě uteklo.
Ještě jednou- mea culpa. :ustaraný:
Mimochodem- jsem moc rád, že si čtenáři všímají i detailů a případných (doufám, že ne častých) nesrovnalostí. Díky tomu si i já leccos utřídím a ujasním.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong

Odpovědět

Zpět na „Historie kosmonautiky“