Historie kosmických programů: Díl čtvrtý: Program Gemini

Vše o rozvoji raketové techniky od prvních nesmělých krůčků do vesmíru postupně až do nedávné minulosti.
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Historie kosmických programů: Díl čtvrtý: Program Gemini

Příspěvek od Amper »

Jenom jedna poznamka - Eugen Cernan neni jediny kosmonaut z Apolla ktery ma ceske predky. Neni to moc zname ale James Lovell (velitel letu Apolla 13 a pro vetsinu lidi majici tvar Toma Hankse :-) ) ma cesky puvod.

Pokud se nepletu tak Cernan mel ceske/slovenske prarodice ale jeho rodice se jiz narodili za louzi. Lovellova matka je rozena ceska (z vesnice kousek od Plzne zvane Lukavice akorat ted nevim zda v Dolni nebo Horni :-D )

Lovell mel sebou na misi Apolla 13 i ceskou vlajku (krome jinych ktere moc nechapu proc sebou tahal jako treba Japonska nebo Mexicka :-D )
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3945
Reputace: 370
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Historie kosmických programů: Díl čtvrtý: Program Gemini

Příspěvek od vai777 »

Je to tak, Lovell to zmiňuje ve své knize "Lost Moon", v češtině vyšla jako "Apollo-13".
A tu vlajku s sebou fakt měl, stejně jako Cernan- a mám dojem, že právě Cernan chtěl tu československou vlajku předat ještě tuším koncem 70. let našim činitelům, ale oni to odmítli... Smutné.
A ještě jedna česká stopa- každý astronaut měl takzvaný PPK- Personal Preference Kit, tedy takový balíček přesně určené maximální váhy s osobními věcmi. Většina astronautů do něj mimo jiné zahrnula i kazety s muzikou. Neil Armstrong si s sebou na měsíční povrch ve svém PPK vzal kazetu Novosvětské symfonie od A. Dvořáka. Údajně si ji skutečně v momentech klidu v landeru pustil (krom toho měl taky kazetu s hudbou hranou na theremin, což Aldrin komentoval jako dost zvláštní volbu :) )
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
MilanSpace
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 639
Reputace: 269
Bydliště: Pardubice
Registrován: 2.9.2010 19:12
Kontaktovat uživatele:
Re: Historie kosmických programů: Díl čtvrtý: Program Gemini

Příspěvek od MilanSpace »

vai777 píše:... a mám dojem, že právě Cernan chtěl tu československou vlajku předat ještě tuším koncem 70. let našim činitelům, ale oni to odmítli... Smutné.
Vlajku od Cernana v roce 1974 odmítlo převzít politické vedení Československa. Převzal jí však tehdejší ředitel Astronomického ústavu Akademie věd Luboš Perek - a ta vlajka je k vidění na soklu dvoumetrového dalekohledu na Ondřejově. (Mimochodem, tento dalekohled byl před pár dny slavnostně pojmenován právě jménem doc. Luboše Pereka, který se o jeho vybudování nejvíce zasloužil.)
Takže československou vlaječku můžete na Ondřejově vidět i s originálem certifikátu, podepsaným celou posádkou Apolla 17. A na Ondřejově můžete vidět i další "letěnou" vlaječku - sice úplně stejnou, ale tentokráte českou - tu měl s sebou ve vesmíru Drew Feustel při misi Atlantis STS-125. Je vystavena v Muzeu u staré observatoře, spolu s "letěnými" Písněmi kosmickými a pracovním Feustelovým Spacepenem ;)
-------------------
Milan H.
www.halousek.eu
MilanSpace
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 639
Reputace: 269
Bydliště: Pardubice
Registrován: 2.9.2010 19:12
Kontaktovat uživatele:
České kořeny

Příspěvek od MilanSpace »

Amper píše:Jenom jedna poznamka - Eugen Cernan neni jediny kosmonaut z Apolla ktery ma ceske predky.
I když to není z programu Apollo - doplnil bych ještě jedno jméno amerického astronauta s českými předky: John Blaha ( http://mek.kosmo.cz/bio/usa/00211.htm ), který má za sebou pět kosmických misí na raketoplánech, včetně jednoho dlouhodobého pobytu na MIRu.
A naši východní sousedé mají také ještě jeden záznam v kosmické historii (vedle poloviny Cernana :) ) - slovenským původem svých předků se chlubila i Judith Resniková, která tragicky zahynula v Challengeru ( http://mek.kosmo.cz/bio/usa/00147.htm ).
Česká stopa je i u německého astronauta Gerharda Thieleho ( http://mek.kosmo.cz/bio/ostatni/00391.htm ), jehož předci pocházejí z předválečné komunity pražských Němců. On dokonce občas psal věnování na fotografie, pokud byly určeny českým sběratelům, v češtině :) .
A občas se mluví i o tom, že Frank Borman (mimo jiné parťák "Čecha" Jima Lovella z Apolla 8) pocházel z německého rodu, který sídlil v českých Sudetech - ale to není ověřeno, prý to ale Borman řekl při jednom rozhovoru během návštěvy Československa v roce 1969 ( http://mek.kosmo.cz/bio/usa/00021.htm )
-------------------
Milan H.
www.halousek.eu
jíra
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 5
Reputace: 0
Registrován: 5.12.2013 13:11
Re: Historie kosmických programů: Díl čtvrtý: Program Gemini

Příspěvek od jíra »

Tedy nevím, jestli je vhodné jednak odpovídat na takto staré vlákno a hlavně si dělat "reklamu" na vlastní článek tady ve vlákně jiného uživatele, takže se mnou pak nakládejte podle libosti :) Nevěděl jsem, kam s tím.
Spáchal jsem článek právě o programu Gemini (jsem pouhý nadšenec, takže to berte prosím na zřetel, nepouštěl jsem se do přílišných technikálií) a rád bych se jednak pochlubil a jednak požádal o nějakou zpětnou vazbu.
Pozn.- jsou tam ještě dva doplňující články o skafandrech a raketách, ty nejsou moje a nijak jsem do nich nezasahoval.

http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=375&t=5771
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Historie kosmických programů: Díl čtvrtý: Program Gemini

Příspěvek od Dugi »

Rozhodně nevadí, že jsi to sem napsal. :palec nahoru:
Vypadá to docela dlouze, až budu mít čas, tak na to určitě mrknu, ale po rychlém průletu nevidím nic do očí bijícího. :) Určitě v psaní pokračuj. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
rexino
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 630
Reputace: 26
Registrován: 13.5.2013 15:00
Re: Historie kosmických programů: Díl čtvrtý: Program Gemini

Příspěvek od rexino »

Veľka vďaka za ten článok :klaní se: Už dlhšie som sa zaujímal o projekt Gemini a hlavne veľké plány s ním ale veľa súvislého materiálu som nenašiel a toto vyzerá byť spracované luxusne :palec nahoru:
"Sľúbili ste mi kolónie na Marse. Namiesto toho som dostal Facebook." Buzz Aldrin
jíra
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 5
Reputace: 0
Registrován: 5.12.2013 13:11
Re: Historie kosmických programů: Díl čtvrtý: Program Gemini

Příspěvek od jíra »

Díky za pozitivní reakce. Ještě bych rád upozornil, že článek čeká jazyková korektura, koukám že tam mám dost překlepů. A taky ho zřejmě někam přesunu, tam na Palbě je takový zastrčený (ale zase mi tamní uživatelé s něčím pomohli).
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3945
Reputace: 370
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Historie kosmických programů: Díl čtvrtý: Program Gemini

Příspěvek od vai777 »

Auuuuu! Tohle chci, moc! Bohužel, je to kousek v rukou soukromého sběratele, nicméně se strašně těším, až bude 3D tisk běžnou technologií s masovým využitím, takových věcí plánuju mít plný byt!



Zdroj
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Historie kosmických programů: Díl čtvrtý: Program Gemini

Příspěvek od tomas »

Jedno kosmické výročí. Včera to bylo přesně 50 let od chvíle, kdy se na palubu kosmické lodi dostala potravina, která tam neměla co dělat. První načerno pronesený hovězí sendvič.



Více v článku na Space.com

Odpovědět

Zpět na „Historie kosmonautiky“