Gravity(2013)

Sem patří informace o všech zajímavých filmech/dokumentech, které se věnují kosmonautice.
Odpovědět
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Gravity(2013)

Příspěvek od tomas »

Teď jsem přijel z kina. Na filmu musím opravdu ocenit hlavně detaily interiérů, které nejsou běžně k vidění. To je opravdu skvělé, i když se tvůrci vyhnuli celkovému pohledu na orbitální sekci Sojuzu. Naopak zase kvůli několika sekundovému záběru dělali celý kokpit raketoplánu.

K těm nesrovnalostem: Něco určitě ještě přidá Indian, se kterým jsem na filmu byl. Samozřejmě jsme to před kinem probírali a na něco jsem si ještě vzpomněl až cestou. Třeba na to, že tam běžně Sandra přechází z klasické (21%O2, 78% N2) do kyslíkové atmosféry a naopak, rychlost nasazení a svléknutí skafandrů a vůbec podoba Orlanu nebo co to mělo být. :? Trochu laxní přístup ohledně držení a kotvení se při EVA. Dále to, že se těžko přetlačují poklopy, když je na každé straně jiný tlak, tím hůře když na jedné straně je nulový. Dál je otázkou, zda je možné uskutečnit EVA z návratové sekce Sojuzu.
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1652
Reputace: 584
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Gravity(2013)

Příspěvek od Edemski »

Na filmu jsem ještě nebyl, ale nikde jsem taky nečetl a neviděl, že by byly všechny na jedné "orbitě". Nešlo o to, že z orbity HST se přesunuly o těch cca 150km níž?
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Gravity(2013)

Příspěvek od tomas »

Oni se přesunovali dokonce dvakrát. Poprvé oba dva pomocí MMU od HST (600 km/28,48°k rovníku) k ISS (400 km/51,64˚ k rovníku) a podruhé jen Sandra Sojuzem k Tiangongu (jeho budoucí verzi 3), který už byl na cestě do atmosféry, pouze pomocí předdopadových motorů na tuhá paliva. Zbytek doladila hasičákem. :-D
indian22
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 958
Reputace: 3
Bydliště: Sušice
Registrován: 7.10.2011 10:25
Re: Gravity(2013)

Příspěvek od indian22 »

Souhlas s Tomasem. Orlany mi taky byly dost divný, ale budiž, dejme tomu, že je to film. Z nižšího tlaku ve skafandru se do vyššího snad ještě dá, ale opačně je to problém - Sandra Bulock předvádí opravdu rychlé a opakované nástupy do skafandrů. Ani nemluvím o tom, že během filmu zvládá ve fyzickém i psychickém stresu - s tím, že na simulátoru se jí vůbec nedařilo - řídit Sujouz a Shen-zhou. Vůbec to vypadá, že ovládání kosmické techniky je pomalu snazší než řídit auto. Každopádně je na co koukat když Snadra proplouvá interiérem ISS v tričku a přiléhavých kraťasech, záběr když vydýchává v přechodové komoře stočená do klubíčka je top. Ty interiéry byly udělaný opravdu úžasně i bez ní, exteriéry jakbysmet. Průběh filmu skoro vypadá jakoby exteriéry byly hlavně od toho aby si animátoři mohli pohrát s particle systémy :-) .
U těch poklopů mi bylo divné, že se vždycky otevře vnitřním tlakem a kosmonaut venku má co dělat aby nedostal "facku". Nejsou poklopy náhodou otvírací dovnitř, aby je vnitřní tlak držel zavřené? Takže by vlastně neměly vyletět naproti, když přicházím z venku. Manipulace s matrošem jako jsou karabiny, lana - no z pohledu lezce mi občas něco nesedělo - ale možná v těch záběrech není úplně všechno, navíc se možná něco dělá jinak, ačkoli bych čekal stejnou nebo přísnější metodiku.
Zajímavější je, ta záhadná síla co jí odtáhla parťáka do hlubin kosmu, když působila selektivně jen na něj a ni ne, to celé v situaci kdy spolu viseli na jednom laně jedním směrem. Taky mě zarazilo, když při příletu k Tiangong už stanice prudce ztrácela výšku (byl vidět slabý re-entry efekt), ale na loď ve které byla o pár set metrů vedle Sandra nic takového nepůsobilo.
Přechod mezi HST a ISS byl realizován pomocí MMU. Z ISS na Tiangong to nebylo o moc lepší. Film to prostě neřeší, nikdo to tam neříká, ale z průběhu těch manévrů je jasně, že se předpokládá hodně podobná orbita.
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Gravity(2013)

Příspěvek od Wopat »

The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
mager42
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 131
Reputace: 0
Registrován: 12.5.2012 8:46
Re: Gravity(2013)

Příspěvek od mager42 »

Vetsina tech nerealnosti se da bezproblemu odpustit. Akorat astronaut tahnouci za sebou ISS vlivem vlastni setrvacne sily bylo uz trochu moc. Film je to ale kazkopadne skvely.
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Gravity(2013)

Příspěvek od tomas »

V tom článku je pomalu víc chyb než ve filmu samotném :-D
Trochu jsem jim je vypsal v diskuzi.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Gravity(2013)

Příspěvek od Dugi »

No, tak jsem se vrátil z kina (jihlavský CineStar 3D sál).
Jak zhodnotit to, co jsem viděl? Vlastně všechno důležité popsaly příspěvky přede mnou. Hlavně ten tomasův. Pod jeho výčet ne úplně reálných věcí bych přidal poletování kolem Hubbla bez kotvení jen pomocí jetpacků, let k Tiangongu pomocí brzdících motorů (jednak bez jakékoliv orientace a také si říkám, že se ty trysky asi aktivují automaticky a nikoliv na povel). Trochu mi nesedělo, že i když byla celá ISS rozstřílená prakticky na prvočinitele, Sojuz z toho vyšel jen s ulomeným solárním panelem (a předtím poškozeným padákem). Navíc mi neseděla rychlost s jakou se mrak trosek rozšířil. V jednu chvíli hlásili že Rusové sestřelili svůj satelit a o pár minut později už ten mrak řetězově zničil i komunikační družice. Zakrátko už ohrožoval posádku na LEO. V reálném stavu by se to šířilo v řádu hodin. Výstup ze Sojuzu mi opravdu otevřel pusu údivem, hlavně když jsem si řekl - kde tam jenom vzala ten Orlan? Spekulativní je i to, jak rychle dokázala svléct skafandr - vzpomeňme si na případ Lucy Parmitana. Jenom sundání blbé helmy mu zabralo skoro dvě minuty a to měl kolem sebe dav pomocníků. Stejně tak je divné, že po pobytu ve vesmíru se Sandra docela dobře dostala z potápějící se Šen-čou. OK, voda nadnáší, ale stejně.
Nesedí mi ani to, že se astronauti letící v poměrně velké rychlosti dokázali zachytit za úchyty - házelo to s nimi opravdu fest, ale oni se udrželi. Kromě toho tam bylo pár míst, kdy jsem si říkal, že tak úplně neberou v úvahu stav beztíže. Třeba při požáru na ISS. No a na závěr - scéna, kdy se Clooney odpojil mi taky nedávala smysl - Ona visela za nohu na laně a jeho držela na karabině. Proč se musel odpojit? Proč bylo lano pořád natažené jako struna? Vždyť není nic, co by ho napínalo, pokud by se takhle natáhlo, za chvíli by se "svinulo" zpátky. Určitě by se toho našlo ještě víc, ale tohle jsem si zapamatoval.

Ale dost hnidopišství. Obrazová stránka filmu je přenádherná. Záběry na Zemi, na luxusně vymodelované povrchy kosmických strojů (třeba záběry na opravovaný Hubble byly dechberoucí), nebo jejich interiéry ) již vzpomínaný Sojuz, nebo 3D průlet průlezem mezi americkou a ruskou částí, to byly momenty, kdy mi po zádech běhala husí kůže. Ano, objevila se i v pasážích, kde to autoři zamýšleli - v dojemných scénách,které hrály na city. Ale intenzivnější pocity na mně zanechala ta reálnost modelů. Člověk má fakt dojem, jako kdyby na ISS pracoval, jako kdyby se opravdu díval z okna modulu na Zemi pod sebou, jako kdyby byly všechny ovládací prvky na dotek.

Jak tedy film hodnotit? Pokud necháte své znalosti o kosmonautice přede dveřmi kina a budete jen vnímat atmosféru filmu, budete domů odcházet spokojení. Není to učebnice fyziky, ani dokument. Je to film, díky kterému se lidé dozví jak vypadá ten Sojuz, nebo ta ISS, o které občas něco slyší. Navíc ústřední motto filmu - Nikdy se nevzdávej, má své opodstatnění.
P.S. Jo a ve výčtu dobrých věcí nesmím zapomenout ani na to, že tenhle film ukazuje (samozřejmě přehnanou) hrozbu v podobě kosmického smetí.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Tommy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 817
Reputace: 4
Registrován: 23.10.2009 19:42
Re: Gravity(2013)

Příspěvek od Tommy »

Také napíšu svůj dojem (byl jsem tam s Dugim), akorát to trochu zestručním, neboť vše podstatné již bylo v tomto vlákně řečeno... ;)

Mé hodnocení:
+ bezesporu vizuální stránka
+ množství vysloveně jen "kochacích" záběrů
+ zajímavé téma
+ obsazení (zejm. nohy Sandry Bullock a celej George Clooney)
- realističnost
- "zápletka", dle mého zbytečná emoční intermezza a až moc očekávatelný happy-end
- na můj vkus možná až trochu moc "hollywoodské" (akční)

Celkově jsem to na csfd.cz ohodnotil 3 hvězdičkama, ale jak už bylo řečeno, záleží, co od toho kdo očekává - kdo očekává klasický s hollywoodský film a pěknými záběry jako bonus, zklamán nebude, pro příznivce reálnějšího a střízlivějšího pojetí to však nebude to pravé ořechové...
-------------------------------------------
Obrázek
» Dobývání vesmíru na ČSFD - KLIK! «
MilanSpace
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 639
Reputace: 269
Bydliště: Pardubice
Registrován: 2.9.2010 19:12
Kontaktovat uživatele:
Re: Gravity(2013)

Příspěvek od MilanSpace »

Dugi píše:Jak tedy film hodnotit? ...
Perfektně napsané, Dugi!!! :palec nahoru:
-------------------
Milan H.
www.halousek.eu

Odpovědět

Zpět na „Filmy“