Gagarin. První v kosmu

Sem patří informace o všech zajímavých filmech/dokumentech, které se věnují kosmonautice.
Uživatelský avatar
Tommy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 817
Reputace: 4
Registrován: 23.10.2009 19:42
Re: Gagarin. První v kosmu

Příspěvek od Tommy »

OT - netýká se ani kosmonautiky ani zmíněného filmu
Pospíšil píše:Bacha na věc, pánové. Náš Ústavní soud začíná považovat odkazování na webové stránky, kde si můžete zdarma stáhnout filmy, za trestný čin. :?
http://liberec.idnes.cz/ustavni-soud-uz ... -zpravy_tm

Omlouvám se za OT, ale rád bych k tomuto něco v obecném smyslu uvedl.

Dovolím si tímto apelovat na všechny - nevěřte prosím bezmezně všem informacím, které se k vám dostanou prostřednictvím různých "zpravodajských" médií - velmi často jsou totiž tyto informace hrubě nepřesné, zavádějící nebo vyloženě mylné. Částečně je to neúmyslně způsobeno prostou neznalostí věci (redaktoři či reportéři jsou taky jen běžní lidé, kteří logicky nemohou dopodrobna znát všechny obory lidské činnosti), částečně to pak může být záměr (bulvár se dobře prodává, co na tom, že to není pravda)... Však to známe z kosmonautiky - téměř v každé zprávě o kosmonautice, na kterou lze narazit v běžném zpravodajství (TV, mainstreamové zpravodajské portály apod.), lze narazit na něco z čeho každému jen trochu znalému nutně musí stát vlasy na hlavě hrůzou (a ani to nemusí být perly typu "raketoplán Sojuz" či "Baumgartner překonal rychlost světla").
No a stejné (jen s trochu závažnějšími dopady) to je i v oblasti práva. Už asi mnoho soudců se večer po práci při sledování televizního zpravodajství divilo, jak a o čem to měli údajně rozhodnout, přičemž nejen jim, ale i celé alespoň trochu právně vzdělané či logicky přemýšlející veřejnosti bylo jasné, že to je ve skutečnosti trochu jinak než jak jim je v médiích předkládáno.
A to je i tento případ - kdo si dá tu "práci" (otázka pěti minut) a najde si příslušná rozhodnutí (usnesení Ústavního soudu resp. usnesení Nejvyššího soudu) tak zjistí, že v daném případě vůbec nešlo o ty běžné hypertextové odkazy vedoucí po kliknutí na jiné stránky, jak je drtivou většinou médií bulvárně prezentováno, ale o tzv. embedded linky, které umožňují zpřístupnit/zhlédnout nějaké dílo, třeba video, přímo na dané stránce (na tomto principu funguje třeba vkládání videí z YouTube na vlastní webové stránky). Což je, jak musí uznat snad každý trochu počítačově gramotný člověk, z právního i technického hlediska propastný rozdíl. Takže asi tak.

Ještě jednou se omlouvám za OT, ale tyhle mediální mystifikace mne prostě mírně řečeno dráždí. Chtělo by to po Saturninově vzoru nějakou "Kancelář pro uvádění mediálních příběhů na pravou míru" :-)

Pozn.: Aby snad nedošlo k mýlce - v žádném případě nejsem příznivcem těchto "pirátů" a nijak tímto neobhajuji jejich činnost.

/OT
-------------------------------------------
Obrázek
» Dobývání vesmíru na ČSFD - KLIK! «
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Gagarin. První v kosmu

Příspěvek od Gubarev »

Nevím, nakolik je to OT, ale nechal bych to stranou, protože jsou to velmi zajímavé informace, které
se přímo či nepřímo dotýkají nás všech. Díky moc! :palec nahoru:
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Gagarin. První v kosmu

Příspěvek od tomas »

Díky, žes to sem Tommy dal. Spíš bych řekl, že se různé organizace jako OSA a další snaží, aby ten rozsudek byl v médiích takto prezentován.

Dokud budou vyhledávače poskytovat odkazy beztrestně a dokud na nejmenovaných serverech budou celé filmy a další chráněná díla volně ke stažení, aniž by to někdo hnal k soudu, tak se sem nemusíte bát dávat odkazy i na tato díla.

S mafiánskou organizací OSA mám své zkušenosti a dokud je člověk nežene k soudu, tak pořád zkouší svoje praktiky na hraně a někdy spíš za hranou zákona. Můžete si zkusit zavolat na jejich infolinku a zeptat se například, co je soukromá akce, která je od poplatků osvobozena a budete se divit, až si stejnou věc vyhledáte v právním rozboru. :hlavou proti zdi
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Gagarin. První v kosmu

Příspěvek od vai777 »

Ad topic- Konečně jsem měl čas na to mrknout. Film je výborně udělaný, samozřejmě, že nějaké nepřesnosti tam byly: třeba příhoda s Albertem- Němcem, který pověsil za šálu na strom malého Borise; nebo umístění startovního bunkru- určitě nebyl a není přímo ve směru odtoku spalin z příkopu pod rampou (spíš bych jej hledal na opačné straně, na rampě vedle kolejí pro vagóny s palivem/okysličovadlem- ale mohu se mýlit).
Nicméně je to perfektní podívaná.
A jen tak na okraj- ve filmu si zahrál i jeden český výrobek. V izolační komoře sedí herec, který hraje Gagarina, na sedadle VS-1 BRI, což je katapultážní sedadlo z našeho letounu L-39 Albatros ;)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
rexino
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 630
Reputace: 25
Registrován: 13.5.2013 15:00
Re: Gagarin. První v kosmu

Příspěvek od rexino »

Upozorňujem na čerstvé české titulky pre tento film :palec nahoru:
http://www.titulky.com/titulky-227952.htm
"Sľúbili ste mi kolónie na Marse. Namiesto toho som dostal Facebook." Buzz Aldrin
Uživatelský avatar
rexino
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 630
Reputace: 25
Registrován: 13.5.2013 15:00
Re: Gagarin. První v kosmu

Příspěvek od rexino »

Tak tiež som pozrel tento film a je to dobrý film. Páčil sa mi hlavne Koroljov ako bol vyobrazený. Taktiež aj efekty boli na to že to bol ruský film zvládnute fajn :lol: Určite odporúčam pozrieť :)
"Sľúbili ste mi kolónie na Marse. Namiesto toho som dostal Facebook." Buzz Aldrin
Uživatelský avatar
Snoopy
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 549
Reputace: 267
Registrován: 5.8.2012 11:23
Re: Gagarin. První v kosmu

Příspěvek od Snoopy »

Jen malý střípek v souvislosti s filmem.

Zajímal mě názor Karla Pacnera. Našel jsem proto jeho webovky a poslal mu dotaz. O filmu nevěděl, ale chtěl se na něj podívat. Nějak se mu nedařilo na internetu, tak mě požádal o kopii.
Jen tak mezi řečí jsem zmínil, že mám neotitulkovanou verzi v originále. A na tom mě dostal. Že prý v originále na to koukat nebude, že na to nemá čas.
Překvapilo mě, že jej ten film nechal víceméně chladným a že ruština je pro něj takový problém. Já mám pouze chatrné znalosti posbírané za totáče, ale od filmu mě to neodradilo. A u něj jsem tak nějak předpokládal, že s Rusama vždy mluví rusky... :krčící rameny:
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Gagarin. První v kosmu

Příspěvek od petrsida »

Víš, nedivím se, generace lidí, co byla do ruštiny nucená ji v oblibě nemá nijak

a mě nedávno dostal můj učitel, profesor archeologie, dvěma věcma z téhle doby, jednak říkal, že byl pro něj neskutečný problém se do SSSR dostat, vlastně tam vyjel až koncem 80. let, paradoxně do Francie a USA jezdit mohl

a druhá ještě veselejší, doslova cituju: měl jsem za sebou 12 let učení se ruštině, ale když jsem se dostal do kontaktu s rusy, tak jsem jim nerozuměl.....

prostě konverzace se nevedla a málokdo rusky opravdu uměl ve smyslu rozumět a mluvit, a vůbec se těmhle lidem nedivím

já jsem si film nedávno pustil v originále, a užil jsem si ho, ale pravda je, že jsem taky rozuměl polovině
Uživatelský avatar
Malky
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 513
Reputace: 494
Registrován: 28.3.2014 21:26
Re: Gagarin. První v kosmu

Příspěvek od Malky »

Jako nadšence kosmonautiky jsem si ten film opravdu užil, už jen pro ty záběry na Vostok a Zemi, které se neomrzí. Ale pro obyčejného diváka bych řekl že jde jen o průměrný film, neurazí, ale ani nějak extra nezaujme.
"The meek will inherit the Earth." ..and the rest of us, Universe.
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: Gagarin. První v kosmu

Příspěvek od fretka323 »

Prave jsem dokoukal a musim pochvalit. Pekny film plny spousty peknych zaberu - napriklad ty puvodni na 16mm filmu. Nejvice se mi ale libilo, jak informovali radiem o uspesnem letu. Kdyz kazdy vseho zanechal,zacal se radovat a vsichni se shlukovali do obrovskych davu, tak me az mrazilo. Uplne stejne, jak kdyz slysim Kennedyho projev nebo zaznam Rock in Rio, kde desetitisice fanousku broukanim prehlusi Irony... Fikm jednoznacne doporucuji!
Klidně mne oslovujte Radim.

Odpovědět

Zpět na „Filmy“