The Martian (Marťan)

Sem patří informace o všech zajímavých filmech/dokumentech, které se věnují kosmonautice.
Odpovědět
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: The Martian (Marťan)

Příspěvek od fretka323 »

Oproti knize chybí spousta detailů a Iron man v závěru to dost kvalitně zkazil. Nemluvě o igelitu a lepící pásce - to byl vrchol blbosti. To ale nemění nic na tom, že film je to úžasný a povedený.
Wopat píše:Proč habitat na Marsu nemá vlastní anténu? :o Posílali zprávy pouze přes MAV? :Drbe se na hlavě:
Hab má vlastní anténu, ta ovšem v tom větru odletěla a strhla i ostatní antény (včetně té která skončila v Markově břiše).
Klidně mne oslovujte Radim.
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: The Martian (Marťan)

Příspěvek od Wopat »

fretka323 píše:Hab má vlastní anténu, ta ovšem v tom větru odletěla a strhla i ostatní antény (včetně té která skončila v Markově břiše).
Ježiš no jo vlastně! :facepalm: Já jsem brzda :lol: Díky za připomenutí.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Malky
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 513
Reputace: 494
Registrován: 28.3.2014 21:26
Re: The Martian (Marťan)

Příspěvek od Malky »

Nebyl nahodou Ironman i v knize? Pokud ne, tak to perfektne sedlo k Watneyho charakteru :)
"The meek will inherit the Earth." ..and the rest of us, Universe.
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: The Martian (Marťan)

Příspěvek od fretka323 »

Ironman se v knize pouze zmínil jako návrh, na šílenost typu hasičáku z Gravitace neměl Mark dost odvahy/blbosti.
Klidně mne oslovujte Radim.
lamid
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1076
Reputace: 0
Registrován: 25.7.2013 0:22
Kontaktovat uživatele:
Re: The Martian (Marťan)

Příspěvek od lamid »

Mne viac vadilo brzdenie Hermesu vypustením atmosféry. Hermes váži stovky ton, a nezdá sa mi, že vypustením x kilogramov vzduchu cez vráta stodoly nízkou rýchlostov by s ním vôbec pohlo.
Islo by to spočítať, len nie je to moja parketa.
"Naše cnosti a naše vady sú neoddeliteľné ako sila a hmota, keď ich oddelíte človek prestane existovať."
Nikola Tesla

lamid58.blogspot.sk
Uživatelský avatar
kopapaka
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 352
Reputace: 2
Bydliště: kósek od Prostějova
Registrován: 23.5.2014 7:38
Re: The Martian (Marťan)

Příspěvek od kopapaka »

Hmmm, dá se stáhnout PDF s dalšími informacemi o pozadí příběhu ve filmu (tedy spíš knize)...
http://www.foxmovies.com/mobile/movies/the-martian

Viz zmínka na Faceboku SpaceX:
"...SpaceX Station...
Lewis and Beck served on several missions to it and Johanssen was former SpaceX employee that worked on the Hermes design and build project before shifting to NASA for a shot at a crew slot."

:)
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: The Martian (Marťan)

Příspěvek od tomas »

http://www.nasa.gov/feature/nine-real-n ... he-martian

aneb porovnání technologií z filmu Marťan s těmi, které NASA skutečně testuje nebo má už k dispozici.


lamid
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1076
Reputace: 0
Registrován: 25.7.2013 0:22
Kontaktovat uživatele:
Re: The Martian (Marťan)

Příspěvek od lamid »

"Naše cnosti a naše vady sú neoddeliteľné ako sila a hmota, keď ich oddelíte človek prestane existovať."
Nikola Tesla

lamid58.blogspot.sk
lamid
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1076
Reputace: 0
Registrován: 25.7.2013 0:22
Kontaktovat uživatele:
Re: The Martian (Marťan)

Příspěvek od lamid »

Martan dostal Zlaty globus a div sa svete v kategorii najlepší muzikal alebo komedia.
A ako bonus Nejlepší herec - komedie nebo muzikál - Matt Damon v Martanovi.

http://www.goldenglobes.com/winners-nominees/2016
"Naše cnosti a naše vady sú neoddeliteľné ako sila a hmota, keď ich oddelíte človek prestane existovať."
Nikola Tesla

lamid58.blogspot.sk
Uživatelský avatar
PepaSFI
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 28
Reputace: 0
Bydliště: Vysočina
Registrován: 3.3.2016 19:54
Re: The Martian (Marťan)

Příspěvek od PepaSFI »

konečně jsem nedávno Marťana shlédl a dost se mi to líbilo. Chybičky by se našly ale já jsem dost tolerantní a celkem nemám rád hnidopichy co hledají hodinky a televizní antény ve středověku a podobně. Takže moc neřeším jestli by tam hodně foukalo, jestli jsou v Pathfinderu kontrolky nebo jestli se Hermes točí dost rychle aby udělal nějakou použitelnou náhradu gravitace. Ale když už teda připustím že tam fakt bylo opravdu hnusný počasí, že tam foukalo tak že se jim nahýbalo kosmidlo, musím se nutně ptát: Dalo by se v té fujavici odstartovat? Když modul pevně stojící na opěrách hrozil převrácením, co by se stalo ve chvíli kdy se z těch opěr zvedne? Já bych to viděl na dlouhou sérii kotrmelců. Taky jsem nějak nepochopil na co dělal tu díru do střechy vozidla. Ve filmu není nijak popsáno jak fungovala komunikace. Jestli jediným problémem byla zničená anténa, pak z mého pohledu, než se snažit najít a opravit desítky let ztracenou sondu, bylo by mnohem jednodušší opravit anténu nebo vyrobit provizorní. A ještě jedna drobná výtka. Příběh měl možná až moc velký spád. Člověk si skoro ani neuvědomil že ve skutečnosti šlo o dlouhé měsíce samoty a útrap.

Odpovědět

Zpět na „Filmy“