New Shepard

Sem patří debata o projektech firmy Blue Origin
Odpovědět
Uživatelský avatar
Samo
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2102
Reputace: 1307
Registrován: 29.8.2015 22:52
Re: New Shepard

Příspěvek od Samo »

Jedná sa o prvý stupeň, niečo ako F9 alebo Grasshopper na kvapalný vodík s jedným motorom a iba suborbitálnymi rýchlosťami :-D
"When you wish upon a falling star, your dreams can come true. Unless it's really a meteor hurtling to the Earth which will destroy all life. Then you're pretty much hosed, no matter what you wish for. Unless it's death by meteorite."
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: New Shepard

Příspěvek od Amper »

Jo, BO vetsinou nikdy nic nereknou takze takovedle video je prekvapive.

Ale dobra je Elonovo reakce na twitteru
- ze vesmir (100km+) je neco jineho nez obezna draha
- ze pro vesmir staci 3 machy ale pro GTO je potreba machu 30
- ze z energetickeho hlediska je potreba 100x vic energie

Coz je dost zajimave - hlavne z hlediska toho ze "co furt na tom pristani SpX vidi kdyz BO to dala" ale na druhou stranu - SpX pristava prvni stupen a ten nevali z obezne drahy (ale stejne vali z vetsi vejsky a rychlosti - oddeleni probiha v 80-100km, pri mach 10 )
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: New Shepard

Příspěvek od fretka323 »

Vsadím se, že Elon si ohledně BO připadá jako když profík narazí na amatéra, co si o sobě myslí že je profík... Přemýšlel jsem a jako jediný příklad mě napadá zkušený programátor, co vleze do třídy na základní škole.
Klidně mne oslovujte Radim.
Uživatelský avatar
slappy
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2126
Reputace: 2550
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: New Shepard

Příspěvek od slappy »

Hmmmm.. Velkolepě pojaté video.. Záběry z kamer na místě přistání raketového stupně jsou parádní : )

Profíci nebo amatéři, jsou to stejně BOrci! Copak takovýhle kousek někdo běžně předvádí? ; )
ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6264
Reputace: 1534
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: New Shepard

Příspěvek od ptpc »

Samo píše:Jedná sa o prvý stupeň, niečo ako F9 alebo Grasshopper na kvapalný vodík s jedným motorom a iba suborbitálnymi rýchlosťami :-D
Díky moc! :)
Uživatelský avatar
Samo
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2102
Reputace: 1307
Registrován: 29.8.2015 22:52
Re: New Shepard

Příspěvek od Samo »

fretka323 píše:Vsadím se, že Elon si ohledně BO připadá jako když profík narazí na amatéra, co si o sobě myslí že je profík... Přemýšlel jsem a jako jediný příklad mě napadá zkušený programátor, co vleze do třídy na základní škole.
Asi tak nejak, veď suborbitálnu raketu postaví aj amatér v garáži len musí mať dosť financií. BO to len dosť sofistikoval veď kto pristáva motoricky suborbitálnou reusable raketou a plánuje s toho spraviť myslím že dosť výnosný biznis 8-)
"When you wish upon a falling star, your dreams can come true. Unless it's really a meteor hurtling to the Earth which will destroy all life. Then you're pretty much hosed, no matter what you wish for. Unless it's death by meteorite."
Uživatelský avatar
fretka323
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1034
Reputace: 3
Bydliště: Orlová
Registrován: 18.6.2014 20:41
Re: New Shepard

Příspěvek od fretka323 »

Takhle jsem to odvodil od toho tweetu co tu postoval Amper. Není to můj názor, ale myslím si že tohle je Muskův názor ;)
Klidně mne oslovujte Radim.
Uživatelský avatar
rhronza
Uživatel v podmínce
Uživatel v podmínce
Příspěvky: 113
Reputace: -19
Registrován: 17.2.2015 9:07
Re: New Shepard

Příspěvek od rhronza »

Bylo to sice jen v "laboratorních podmínkách" (100 km), ale o dost více než Grasshopper. V okamžiku, kdy operátor prohlásil "touch down, engine stop" (2:13), kosmonautika se navždy změnila. Jestli z toho budou chtít udělat business project, tak mi připadá, že bude silně konkurovat Virgin Galactic.
Je to úžasná předehra k následující letu Falconu. Děj nabírá na dramatičnosti a věřím v dobrý konec - vlastně začátek :-D
„Definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky.“ Albert Einstein.
Uživatelský avatar
marekS
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2358
Reputace: 509
Registrován: 8.8.2012 9:57
Re: New Shepard

Příspěvek od marekS »

Lepšie video som už dávno nevidel.Pristávanie má vinikajúce riadenie stabilizácie.
Fantastický úspech :palec nahoru:
Uživatelský avatar
Evžen111
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1493
Reputace: 249
Bydliště: Hlásnice
Registrován: 5.7.2015 11:14
Re: New Shepard

Příspěvek od Evžen111 »

Budu se opakovat. Fantastické! Co k tomu dodat! To je obrovský úspěch, kolosální, neskutečný a nečekaný! Nemám slov! :klaní se: :tlesk: :klaní se: :tlesk: :klaní se: :tlesk: :klaní se: :tlesk: :klaní se: :tlesk:
Někde jsem v pravidlech četl, že jsi Dugi povolil jen deset smajlíků
E

Odpovědět

Zpět na „Blue Origin“