Nová doména - kosmonautix.cz

Sem patří diskuse o všech výročích našeho diskusního fóra o kosmonautice.

Re: Nová doména - kosmonautix.cz

Příspěvekod indian22 » 21 črc 2012, 16:50

Myslím, že by se měl k vizuálním změnám vyjádřit také autor. Zejména k tomu logu.
Logo vypadá tak jak vypadá vlastně z jednoho jediného důvodu, tím důvodem je, že by mělo být co nejpodobnější té původní verzi. Tak by se dala věc vyjádřit sice stručně, ale pochybuju, že místní hloubavou komunitu takto uspokojím.
Ono logo je totiž citlivá věc, zvláště pak zavedené logo, což ač se to možná nezdá, tak logo kosmofóra už celkem zavedené je.
Navíc původní logotyp (pro tento případ je to správnější termín) byl proveden velice kvalitně. Dokonce si troufám tvrdit, že se jedná o jeden nejkvalitnějších logotypů v moderní (či spíše módní) záplavě nezřídka diletantských výtvorů viditelné v posledních letech.
Něco podobného měnit více než je nebytně nutné je vskutku na pováženou. Ne proto, že je to nějak pracné nebo proto, že by si s tím některá ze stran třeba neporadila. Jde o to, že odpovídající ikonu mají uživatelé v RSS kanálech (a často se dle ní orientují - můj případ), celou dobu existence fóra figuruje v hlavičce, a především je celou dobu viditelné ve Vesmírných Výzvách a v Dobývání Vesmíru, tam všude se logotyp "otiskuje" do obecného povědomí. Čím podobnější si bude po změnách, tím snadněji ho občasní uživatelé přicházející na fórum poznají, a o to méně ho budou omylem přehlížet.
Já vím, že se to zdá zvláštní, že je to pořád hodně podobné původní podobě. Ale i kdyby šlo o jedno procento uživatelů, přicházejících třeba jen na skok unavených a nepozorných po práci, tak při počtu shlédnutí Dobývání Vesmíru pohybujícím se celkem často kolem statisíce, to dělá tisíce uživatelů. Opatrnost je pak skutečně na místě.
Já vím, ani firemní logotypy, zejména českých firem (včetně těch mediálních, které by toto měli ctít zvláště) se tím neřídí, a že proto budu vypadat jako konzervativní hnidopich. Ty firmy tak ale činí k vlastní škodě, navíc škodě kterou nikdy nelze přesně vyčíslit. Jasně, že tady nejde o nějaké příjmy, ale čím víc uživatelů přijde, tím spíš mezi nimi budou i další aktivní odborníci, což je jistě v zájmu nás všech, širší uživatelská základna také znamená kvalitnější přehled, a zajímavější debatu, to je to oč nám IMHO jde, to jsou naše příjmy.
Takže i když uznávám, že vizuálně mají naznačené úpravy něco do sebe, viz. ukázka. Tak přesto bych se do nich nehrnul, Dugi je v tomto ohledu stejného názoru.
indian22
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán
 
Příspěvky: 953
Registrován: 07 říj 2011, 10:25
Bydliště: Sušice

Re: Nová doména - kosmonautix.cz

Příspěvekod Dugi » 21 črc 2012, 17:40

Souhlasím s indianem. Měnit zaběhnuté logo je opravdu o ústa. Čím víc si ho lidé pamatují, tím víc si všímají i drobných změn. Pamatuju si, že nedávno jsem četl rozhovor s grafikem (jehož jméno si nepamatuju), který před několika lety upravoval logo časopisu ABC (původní a nové). Psal tam v podstatě to samé co indian - že u log, která jsou známá se musí změny provádět s citem.
Osobně bych si i dokázal představit indianem navržené logo, není totiž vůbec špatné. Ale to je na delší debatu, zda se do toho opravdu pustit. Asi to s indianem a Tommym (autoři) proberu. :roll:
A drobnost - Logo odvozené z loga fóra se používá pouze u Vesmírných výzev -v Dobývání vesmíru není. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 22636
Registrován: 23 říj 2009, 15:36
Bydliště: Jihlava

Re: Nová doména - kosmonautix.cz

Příspěvekod Tano » 21 črc 2012, 19:32

Dugi, indian2 to logo nakreslil přesně tak jak jsem si to představoval, mě se tada líbí o krapet více to indianové logo, ale to jsou vážně detaily.
Pokud jde o to, že by si někdo musel zvykat na mírně nový tvar, tak v tom nevidím problém. Ta Země by se na logu mohla "protahovat" postupně. Každý týden o milimetr a za rok by už o změně níkdo ani nevěděl, byl by to takový plynulý přechod :lol:
Uživatelský avatar
Tano
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
 
Příspěvky: 231
Registrován: 01 lis 2009, 10:31
Bydliště: Ostrava

Re: Nová doména - kosmonautix.cz

Příspěvekod Tommy » 23 črc 2012, 09:37

Já s úpravami loga nemám problém, i když osobně jsem spíš také pro zachování stávající podoby :)

Pokud by ale převládal názor, že je vhodné logo upravit tak, jak naznačil idnian22, tak se klidně může udělat hlasování mezi stávající a novou podobou :)

A díky, indiane, za tak pozitivní zhodnocení logotypu :oops:
-------------------------------------------
Obrázek
» Dobývání vesmíru na ČSFD - KLIK! «
Uživatelský avatar
Tommy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 817
Registrován: 23 říj 2009, 19:42

Předchozí

Zpět na Výročí, jubilea a kulatiny našeho fóra

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků