PF 2012

Sem patří diskuse o všech výročích našeho diskusního fóra o kosmonautice.
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: PF 2012

Příspěvek od tomas »

Jenom doplním, co by nás mělo čekat tento rok a neobjevilo se to v přehledu, přestože to je poměrně velká událost.

V květnu 2012 by raketa Proton měla vynést k ISS nový modul ruské části označovaný jako Nauka nebo též MLM (Multipurpose Laboratory Module) s evropským robotickým ramenem.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: PF 2012

Příspěvek od Dugi »

Tak teď jsi mě docela zviklal. :Drbe se na hlavě:
Myslel jsem si, že má Nauka startovat až v roce 2013. Na Spaceflightnow.com v rozpisu startů se o Nauce nepíše. :roll:
Wikipedia je ohledně startu zmatená - česká uvádí prosinec 2011 ( :lol: ), anglická uvádí květen 2012, ruská mluví (podle automatického překladače) o prvním čtvrtletí roku 2012 :Drbe se na hlavě: .
Překvapuje mne, že pokud by měla Nauka skutečně startovat už za +/- 3 měsíce, tak že je zatím docela ticho po pěšině. :roll:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: PF 2012

Příspěvek od tomas »

Máš pravdu, že některé zdroje uvádí i jiné roky. Třeba space.skyrocket.de píše 2013. Ostatní ale vesměs stále uvádí květen 2012. Tak se opravdu necháme překvapit.
Zajímavé je, že Roskosmos neuvádí nic. :x
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: PF 2012

Příspěvek od Dugi »

Zajímavé, že krátce po naší debatě se na internetu objevilo rozuzlení. RSC Eněrgia plánuje vyslat modul Nauka v červnu 2013.

Zdroj informací: Kosmo.cz příspěvek uživatele Agamemnon
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: PF 2012

Příspěvek od tomas »

Škoda, tak holt si bedeme muset rok počkat. To bude hodně zajímavé až budou připojovat takový kolos k ISS. Myslíš, že se bude připojovat automaticky jako Progress nebo ho připojí ramenem ?
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: PF 2012

Příspěvek od Dugi »

To je hodně zajímavá otázka, na kterou jsem nenašel žádnou odpověď. Takové moduly Pirs a Poisk se připojovaly automaticky jako Progress (on to vlastně Progress byl, jen místo nákladového prostoru měl připojený modul).
Ale Nauka bude mnohem větší. Tipnul bych si, že se bude připojovat ramenem. Už jen proto, že Rusové při posledních výstupech do volného kosmu dělali úpravy na svých modulech, aby mohla staniční paže pracovat i na jejich polovině.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Výročí, jubilea a kulatiny našeho fóra“